Uskršnji praznici su doba kada jaja ne samo da simboliziraju novi život, već i vrijeme kada se njihova potrošnja neumitno povećava. No, ove godine, nakon što zadnji komadići obojane ljuske budu pospremljeni, potrošači u Bosni i Hercegovini mogu očekivati neugodno iznenađenje. Prema najavama iz industrije, cijene konzumnih jaja rasti će više nego ikad.
Predrag Miličić, predsjednik Zajednice živinara RS, objasnio je za Fenu da poskupljenje nije pitanje hoće li se dogoditi, već koliko će biti drastično. “Rast ulaznih cijena u proizvodnji, primarno stočne hrane i električne energije, zajedno s povećanjem cijene rada, utjecao je na ovo neizbježno povećanje troškova,” kaže Miličić, dodajući da ne može precizirati koliko će točno jaja poskupjeti.
Međutim, tu ne staje popis razloga za veće cijene. Miličić navodi još jedan: “U usporedbi s cijenama u Crnoj Gori i Hrvatskoj, cijene jaja u BiH su najniže u regiji, iako su na istoj razini s onima u Srbiji.” Očito je da se živinari ne miri s ovom disparitetom i vide priliku za korekciju.
Što se tiče trenutne cijene jaja, prosječna cijena po komadu, kako navodi Zavod za statistiku, iznosi 0,40 KM, dok Miličić tvrdi da je moguće naći i jeftinije opcije, ukazujući na različitost cijena unutar same BiH.
Diskrepancija u cijenama postaje još očitija kada Miličić komentira cijene na banjolučkoj tržnici gdje deset jaja doseže cijenu od 6 KM. “To ne mogu komentirati, pitanje je koliko je ruku to prošlo od proizvodnje,” rezignirano poručuje.
Dok potrošači u BiH još uvijek mogu pronaći domaća jaja po cijenama od 0,50 do 0,70 KM po komadu, koja prodaju domaćice sa sela, pitanje je kako će tržište reagirati na najavljeno poskupljenje. Hoće li Bosanci i Hercegovci, naviknuti na pristupačne cijene, prihvatiti ovu novu stvarnost ili će se ipak okrenuti alternativama, ostaje vidjeti. Jedno je sigurno, uskršnji zec ove godine donosi više od čokolade – donosi i gorčinu većih troškova.
OHR se još nije službeno očitovao o ovoj temi, ali očekuje se da će uskoro izdati priopćenje koje bi moglo razjasniti stajalište Ureda o ovom pitanju. Društvene mreže već bruje o ovom pitanju, s mnogima koji izražavaju svoju zabrinutost i nevjeru u mogućnost da bi jedan od najvažnijih kršćanskih blagdana mogao biti zahvaćen takvim odlukama.
“Ovo je test za OHR, ali i za cijelu zajednicu,” izjavljuje politički analitičar iz Sarajeva. “Odluka o zabrani ili ne može postaviti presedan za kako se u budućnosti može upravljati socijalnim i kulturološkim normama u BiH.”