Prema navodnim dokumentima Tuđman je Banjaluku vidio u bošnjačko hrvatskoj FBIH, Tuzlu u Srpskoj, Srpsku u konfederaciji s Crnom Gorom i Srbijom a Federaciju u savezu s Hrvatskom. Izetbegović je bio na to spreman, no Amerikanci nisu, dok su Granić i Granićevi, Amerikancima, usred Washingtona opanjkavali hrvatskog predsjednika kao nesuvislog. Danas je , posjetimo, Granić savjetnik hrvatske predsjednice. I voli sve što vole mladi…
Franjo Tuđman, tadašnji hrvatski predsjednik, Amerikance je pokušao ubijediti da pristanu na podjelu BiH na temelju čuvene karte koju je nacrtao na salveti 1994. godine, te da omoguće Republici Srpskoj referendum o konfederaciji sa Srbijom, pravdajući to tvrdnjom da Srbi inače neće prihvatiti mirnu reintegraciju istočne Slavonije ni mirovni plan za BiH, pišu Nezavisne Novine , ako im je vjerovati. Priča o salveti, naime odavno je deplasirana u javnosti kao izmišljotina Paddya Ashdowna.
U dokumentu od 17. kolovoza 1995. godine, koji je američki State Department objavio u četvrtak prošlog tjedna, tvrdi se da je Mate Granić, ministar vanjskih poslova Hrvatske, sa svojim zamjenikom Ivom Sanaderom i specijalnim Tuđmanovim izaslanikom Miomirom Žužulom, Peteru Galbraithu, američkom veleposlaniku u Zagrebu, predstavio Tuđmanov prijedlog s kartom.
Međutim, Galbraith je u svojim bilješkama napisao da Granić nije bio entuzijast u vezi s Tuđmanovim viđenjem BiH. Podsjećamo, Tuđmanova mapa BiH na salveti predviđala je podjelu BiH po kojoj bi, između ostalog, Banjaluka pripala hrvatskom dijelu BiH, a Tuzla bi prešla u srpske ruke.
Galbraith je pisao u Washington da je Granić rekao da je Tuđman “u dubini svog srca” ubijeđen da je karta na salveti najbolje rješenje za zapadni svijet, te je dodao da se Granić ogradio objasnivši da je to samo “teoretski prijedlog”, te da ” Hrvatska razumije realnost “.
“Bilo je očito da su se Granić i Žužul osjećali vrlo neugodno dok su objašnjavali Tuđmanove grandiozne planove.
Njima su bile jasne potencijalne poteškoće za Hrvatsku i davali su nam znakove na delikatan način u poziciji potčinjenog u kojoj su bili, da Tuđmanova viđenja nisu bila i viđenja Vlade Hrvatske “, napisao je Galbraith.
Galbraith je u memorandumu State Departmentu prenio Granićevo izlaganje Tuđmanovog prijedloga, koji je, osim karte, predviđao i referendum za RS o njenom budućem statusu.
“Bh. Država bila bi zasnovana na muslimansko-hrvatskoj federaciji koja bi bila u konfederaciji s Hrvatskom, dok bi područja koja drže bosanski Srbi mogla biti u konfederaciji sa Srbijom i Crnom Gorom nakon provedenog referenduma. Granić nam je rekao da vjeruje da je Šaćirbej bio spreman prihvatiti tekst koji bi predviđao referendum, te da Šaćirbej ima jasnu potporu predsjednika Izetbegovića “, napisao je u memorandumu Galbraith.
Žužul je rekao da je za Hrvatsku važno da prilikom provedbe mirovnog sporazuma u BiH narodi imaju pravo na samoopredjeljenje zasnovano na ustavnim načelima, ali je dodao da karte treba prilagoditi na način da to “ne bude protumačeno kao podjela BiH”.
Granić je dodao da bi ovakvo rješenje bilo prihvatljivo za hrvatsko javno mnijenje, uz jednu primjedbu da bi, kako je rekao, pripajanje RS Srbiji bilo protumačeno kao “stvaranje nove Jugoslavije”, ali je izrazio mišljenje da Srbi ne bi prihvatili sporazum bez spominjanja referenduma.
Žužul je rekao da bh. Hrvati ne bi imali pravo na referendum jer je njihov status riješen Washingtonskim sporazumom, te je dodao da bi Hrvatima takvo rješenje bilo prihvatljivo kada za dvije godine budu izgrađeni željeznička pruga Ploče – Sarajevo – Brčko, te autoput iz Sarajeva i Livna kroz Sarajevo do Zagreba preko Bihaća.
Zanimljivo je i mišljenje Ive Sanadera po pitanju referenduma: on je, kako je navedeno, tvrdio da nijedan srpski političar ne bi politički preživio potpisivanje sporazuma ako im ne bi bilo omogućeno da zadrže teritorije nakon gubitaka u zapadnoj Slavoniji i Krajini, te planirani povratak istočne Slavonije .
Američki izaslanik Robert Fraser je, kako se navodi u memorandumu, Granića upozorio da bi “Tuđmanov povijesni deterministički pristup prema pitanjima na Balkanu mogao samo škoditi Vladi Hrvatske”, dok je Galbraith rekao da SAD podržavaju muslimansku stranu.
“Granić nam je rekao da njegova vlada ima ‘realan pristup’ u prihvaćanju općeg sporazuma i da neće praviti problem u vezi s kartama. Veleposlanik Galbraith je upozorio Hrvate da se američko javno mnijenje najviše identificira s muslimanskom stranom i da bi bilo kakvo spominjanje ‘islamske države ‘u BiH ili pokušaj velikih organiziranih seoba stanovništva između Tuzle i Banjaluke imalo negativan učinak na američku politiku prema Hrvatskoj “, napisano je u memorandumu.
US DOKUMENTI: Tuđman nagovarao SAD da prihvati referendum u RS. GRANIĆ: Izetbegović bio spreman podržati konfederaciju s Hrvatskom
Vrlo
- Advertisement -
- Advertisement -
Login
14.7K Mišljenja
Najstariji
wpDiscuz
More Articles Like This
- Advertisement -