Srijeda, 13 studenoga, 2024

UOČI PRESUDE Praljak brani i Hrvatsku, a ne samo svoju kožu

Vrlo
- Advertisement -

Ako ste slučajno zaboravili na Slobodana Praljka, nekadašnjeg zapovjednika Glavnog stožera HVO-a, bez brige, nije on zaboravio na vas: nedavno su mu iz tiska izišle još dvije opsežne knjige dokumenata, na ukupno više od 1100 stranica, s popratnim CD-ovima, ovaj put na engleskome.

Očekivano, Praljak tim knjigama dokazuje svoju istinu o ratu u BiH, zbog kojega i boravi u haaškom pritvoru, gdje očekuje pravomoćnost presude Sudskog vijeća na čelu s francuskim sucem Jeanom-Claudeom Antonettijem, koje mu je izreklo 20-godišnju kaznu zatvora.

Dakako, general Praljak je samo jedan od šest Hrvata iz BiH osuđenih na ukupno 111 godina, uz zaključak da su sudjelovali u udruženom zločinačkom pothvatu zajedno s prvim hrvatskim predsjednikom Franjom Tuđmanom, ministrom obrane Gojkom Šuškom i generalom Jankom Bobetkom te još nekim ljudima iz vrha RH i Herceg-Bosne. Cilj tog pothvata je, navodi se u prvostupanjskoj haaškoj presudi – etničko čišćenje prostora Herceg-Bosne i njezino pripajanje ili stvaranje nove hrvatske republike na tom prostoru.

Praljak se ne miri s takvim konstrukcijama te, nakon što je prije točno godinu dana publicirao prve dvije knjige dokumenata na engleskome, nastavlja s ispunjenjem najava da će sve svoje dokaze prevesti na engleski u ukupno pet knjiga, što će reći da mu preostaje objaviti još jednu knjigu, u čije publiciranje nemamo razloga sumnjati.

 

U iščekivanju presude


Prethodno je tim kojeg je okupila njegova obrana priredio ukupno čak 30 knjiga i publikacija o ratu u Hrvatskoj i BiH, od kojih njih čak 24 nose potpis generala Praljka, čemu treba dodati i posljednje četiri na engleskom jeziku. Od “Agresije BiH na RH”, preko “Pada Bosanske Posavine 1992.” i “Kako je srušen Stari most – činjenice”, do “Razvoj političkih i vojnih priprema napada Armije BiH na HVO u središnjoj Bosni i dolini Neretve 1992.–’94”.
“Ukupno smo prikupili više od 60 tisuća dokumenata, riječ je o ozbiljnom poslu”, kaže nam prof. Tomislav Đonlić, povjesničar iz Splita koji s generalom Praljkom potpisuje jednu od spomenutih 30 knjiga. Evo zašto inflacija knjiga s Praljkovim potpisom nipošto nije samo skribomanija ogorčenog pritvorenika.

“Sudski proces koji se u Haagu vodi protiv šestorice bosanskohercegovačkih Hrvata medijski je pao u zaborav, što je potpuno nerazumljivo. Naime, jedan dio javnosti, ali i vlasti, odnosio se prema njemu kao da je on isključivo privatna stvar optuženika. To nije točno, jer ako bi se u žalbenom postupku ponovila prvostupanjska presuda, ovaj bi predmet mogao imati dugoročne posljedice na Republiku Hrvatsku, s obzirom na optužbe i izrečenu formulaciju o udruženom zločinačkom poduhvatu”, upozorava Đonlić.

I pomagali i napadali?

“Umjesto da je logistički teret organiziranja obrane šestorice preuzela država i tako im pružila punu potporu, isključivi je teret bio na obranama optuženika koje su samostalno obavile sav posao prikupljanja dokumentacije.

Obujam toga posla prerastao je ulogu obrane i nije bio nimalo jednostavan. General Praljak je i prije 2004. oformio vlastiti tim koji je prikupljao dokumente i sređivao arhivsku građu, prikupio nekoliko desetaka tisuća različitih dokumenata te ih učinio dostupnim javnosti preko svoje web-stranice, dok je samo dio objavio u svojim publikacijama. Tako je javnosti pružio uvid u činjenice o ratu u BiH i ulozi Hrvatske u tom ratu, ne prejudicirajući konačan ishod sudskog procesa”, dodaje član Praljkova tima.

“Praljak je u svojim publikacijama dokumentirano potkrijepio činjenice kako je logistička potpora Armiji BiH išla preko Hrvatske, kako je RH učinila maksimalan napor da zbrine nekoliko stotina tisuća muslimanskih izbjeglica iz BiH i osigura liječenje ranjenim vojnicima Armije BiH u bolnicama, i to u jeku najžešćih sukoba s HVO-om. Logično se postavlja pitanje koja bi to država imala namjere ratovati protiv druge države, a da pritom naoružava njezinu vojsku ili osigurava zbrinjavanje njezinih izbjeglica ili liječenje ranjenika?! Za vjerovati je kako će Sudsko vijeće u žalbenom postupku uvažiti te činjenice i izmijeniti presudu, jer su one istinite, a samo na temelju istine može se ostvariti pravda koja stoji među ciljevima Statuta Haaškog suda”, kazat će Đonlić.

 

HRVOJE PRNJAK

Stari most je srušen miniranjem, a ne iz tenka?

Posebnu pozornost u najnovijoj engleskoj publikaciji Praljak posvećuje slučaju rušenja Starog mosta u studenome 1993. godine. Pritom se poziva na vještačenja koje su na temelju snimaka TV Mostar i TV ORF2 obavili dr. Muhamed Sućeska, prof. dr. sc. Slobodan Janković i dr. Aco Šikanić. Oni tvrde da most nije srušen paljbom iz tenka HVO-a koji se nalazio 1,40 km od mosta na zapadnoj obali Neretve, nego miniranjem, tj. da je “aktiviranje naboja izvršeno preko detonacijskog štapina koji je aktiviran iz blizine Starog mosta, i to najvjerojatnije s lijeve, odnosno istočne obale Neretve”.

 

111 godina za šestorku iz HVO-a

Uz Praljka, osuđen je još jedan načelnik stožera HVO-a, Milivoj Petković (također 20 godina), kao i bivši predsjednik vlade Hrvatske zajednice Herceg-Bosne Jadranko Prlić (25 godina), ministar obrane Bruno Stojić (20 godina), zatim zapovjednik Vojne policije HVO-a Valentin Ćorić (16 godina) te predstojnik Odjela za zatočene Berislav Pušić (10 godina). Presude će postati pravomoćne ako ih potvrdi Žalbeno vijeće, a u izdržavanje kazne uračunat će se i vrijeme provedeno u pritvoru, uostalom, samo suđenje je trajalo sedam godina. Inače, Tužiteljstvo je za Praljka, Petkovića, Prlića i Stojića tražilo 40 godina zatvora, za Ćorića 35 godina, a za Pušića 25 godina zatvora, dok su obrambeni timovi tražili oslobađanje optuženih.

 

Sudac Antonetti: Znao je za zločin i ubojstva u Stupnom Dolu

“Praljak je imao velike ovlasti nad oružanim snagama i vojnom policijom HVO-a… Kao zapovjednik glavnog stožera HVO-a nadzirao je i zapovijedao HVO-om”, konstatirao je, među ostalim, sudac Jean-Claude Antonetti. “Praljak je bio informiran o tome da HVO premješta i zatočuje Muslimane u Prozoru, znao je da će u Mostaru biti počinjeni zločini, znao je za ubojstva i ranjavanje članova međunarodnih organizacija… Praljak je doprinio nastojanjima HVO-a da sakrije zločine u Stupnom Dolu. Djelovao je i kao posrednik između Hrvatske i HVO-a s ciljem ostvarivanja ciljeva zločinačkog pothvata. Prenosio je zapovijedi i upute hrvatskih vođa HVO-u”, ustvrdio je Antonetti.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

ENGLESKI PRIJATELJ Starmer želi pojačati donaciju ukrajinskih organa Putinu prije nego Trump preuzme kontrolu

Englez vrši pritisak za razgovore uživo s Joeom Bidenom, Huntetovim tatom i pozvat će ga da idući tjedan odobri...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -