Srijeda, 25 rujna, 2024

SERWER OPET PODVALJUJE: Ne želimo islamsku državu u Europi, zato je hrvatski entitet upitan

Vrlo


Što je Kosovo nego nova islamska država u Europi? Tko je stvorio Kosovo? Kosovo je stvorila SAD. Zašto je nova islamska država dozvoljena Kosovarima a nije Bošnjacima? I do kada netko misli prodavati BH građanima tu priču? Kako je cilj SAD-a ne dopustiti Bošnjacima  stvaranje vlastite države? Zašto na ove teze ne reagiraju bošnjački prvaci?

Izdvajamo komentar čitatelja koji je najbolje opisao svu licemjernost ove propagande:

Dakle onome koga si ostavio da te zastiti od stvaranja islamske drzave pljackas banku, oduzimas sva prava i gazis ga na svakom koraku, dok onom tko bi stvarao tu islamsku drzavu omogucujes preglasavanje, izborne prijevara i bog te pita kakve investitore iz islamskog svijeta koji prave dzamije, radikaliziraju lokalne muslimane itd itd… ili lazes Serweu ili ti je softwarw otisao K.

Što je Serwer kazao?

Neću ja odlučivati hoće li Republika Srpska postati neovisna. To je već jednom odlučeno i odluka neće biti poništena. Dodik koristi ideju neovisne RS, da bi napravio svoju političku karijeru. A ono što ne radi jeste da građanima RS omogući bolju ekonomiju i bolje usluge, rekao je u razgovoru za TV1 profesor Sveučilišta “Johns Hopkins” Daniel Serwer.

Kada je u pitanju put BiH ka Europskoj uniji, objašnjava kako je BiH na čekanju te kako je progres ka EU skoro nepostojeći. “Institucije su još vrlo slabe. Ne vidim kako BiH može ići naprijed ka Uniji”, kaže Serwer.

“BiH nema vladu u Sarajevu koja može pregovarati i provoditi pravnu stečevinu EU, a što je osnovni zahtjev. Razlog što nema jeste da Amerikanci, uključujući i mene, su nametnuli Daytonski sporazum. On je onemogućio postojanje funkcionalne vlade”, tvrdi Serwer.

Predsjednik RS Milorad Dodik je na mitingu u Banjal Luci rekao kako neće neki Serwer odlučivati o tome kakva će RS biti, samostalna ili ne, no Serwer kaže kako nije čuo za tu izjavu, ali mislim da je upravu.

“Neću ja odlučivati hoće li RS postati neovisna. To je već jednom odlučeno i odluka neće biti poništena. Čak i ako on to objavi, nitko neće priznati tu neoavisnost. Pogotovo ne Srbija, jer bi tada bila u nezgodnom položaju. Time bi oštetila veze s Bruxellesom i Washngtonom. Dodik koristi ideju neovisne RS, da bi napravio svoju političku karijeru. A ono što ne radi jest da građanima RS omogući bolju ekonomiju i bolje usluge”, objašnjava Serwer za TV1.

Komentirajući svoju izjavu da bi u slučaju neovisnosti RS moglo doći do male islamske države, on objašnjava kako je to očito.

“Dijeljenje BiH po entitetskim granicama ne bi bio kraj procesa. Hrvatski entitet bi se također odvojio. Onda bi ostale dvije, tri muslimanske enklave. To je jedan od glavnih razloga. SAD su se odupirale podjelama, htjeli smo ujedinjenu zemlju. Mislili smo da ne bi bila dobra opcija stvaranje jedne male islamske države, ni za Hrvatsku, ni za Srbiju ni za Europu. To ne bi bilo dobro ni danas”, objašnjava Serwer.

Govoreći o trentnoj situaciji u Mostaru on tvrdi kako je Mostar vrlo tužna priča.

“Michael Steiner i ja smo u Dayonu pregovarali o sporazumu koji je uključivao Mostar. Rekao bih da je bilo šest općina unutar Grada. Htjeli smo izbjeći podjelu na dva dijela. EU je potrošila ogroman novac u Mostaru. Grad je, kako sam čuo, još podjeljen. Mislim da je to tužno. Više sam impresioniran onim što se postiglo u Brčkom. Amerikanci su tamo potrošili mnogo manje novca, ali je koncept integracije bio puno jasniji. Ponekada čujem da će se i Brčko možda razdvojiti, čujem kritike, ali mislim da je fer reći da je ujedinjenje bilo uspješnije u Brčkom nego u Mostaru. Ne mislim da smo, 20 godina poslije Daytona, vidjeli da je etnička separacija uspješnija u donošenju slobode i prosperiteta nego kada smo vidjeli programe integracije”, tvrdi Daniel Serwer./HMS/

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Pogledajte koliko će se plaćati porezi na apartmane

NAJAM apartmana desetljećima je bili porezno favoriziran u Hrvatskoj. To se počelo mijenjati s poreznim izmjenama koje su stupile...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -