Petak, 26 travnja, 2024

U Londonu živi muškarac osumnjičen za zločin na Ovčari, a Britanci ga neće izručiti

Must Read

OvcaraU općinskom stanu na jugoistoku Londona živi Srbin optužen za ratni zločin u kojem su ubijene stotine ljudi, piše britanski tabloid Daily Mail te navodi da je 60-godišnjem Milanu Šarčeviću Britanija dala azil jer bi mu se u protivnom kršila ljudska prava, posebno pravo na obiteljski život.

 

No, protiv Milana Šarčevića ne postoji optužnica u Hrvatskoj ni u Srbiji, a čini se da su ga jedino optužili britanski imigracijski službenici koji su zaključili da je imao “izravnu ulogu u masakru hrvatskih zatvorenika” 1991. na Ovčari, prenosi Jutarnji list. Iako je moguće da njegov primjer konzervativcima sklon Daily Mailkoristi i u unutarnjopolitičke svrhe – vlada Davida Camerona još je prije nekoliko mjeseci najavila da će ukinuti Zakon o ljudskim pravima jer otežava napore da se deportiraju stranci osumnjičeni za terorizam, ratne zločine, ali i za druga kaznena djela, poput teških prometnih nesreća – Šarčevićeva je priča ipak zanimljiva.

 

U Britaniju je došao prije više od deset godina, a kada mu je azil odbijen, u rujnu 2002. vratio se u Hrvatsku. No, samo osam mjeseci kasnije ponovno se vratio u Britaniju, gdje mu je dopušteno da uloži još jedan zahtjev za azil. Britanski je sustav dodjele azila bio u kaosu, piše Mail, pa je prijava osam godina ležala u ladici, a za to se vrijeme Šarčevićeva obitelj privikla na život u Britaniji – doduše, u općinskom stanu i uz socijalnu pomoć, jer Šarčeviću je do rješenja slučaja bilo zabranjeno raditi. Kad se drugi put prijavio za azil, imigracijskim službenicima u policiji ispričao je da je 90-ih bio pripadnik srpskih vojnih postrojbi u Hrvatskoj i da je bio u Vukovaru u vrijeme kada je 1991. grad zauzela JNA.

 

Šarčević je rekao da bi mogao biti optužen.- Bio sam na mjestu gdje su dovodili ljude koji su izgubili život – objasnio je i dodao da očekuje da će biti stavljen na popis ratnih zločinaca povezanih s masakrom na Ovčari, iako je tvrdio i da je pokušao spasiti žrtve te da su ga njegovi nadređeni zbog toga umalo dali strijeljati. Nakon godina čekanja, zahtjev za azil mu je odbijen u veljači prošle godine, uz objašnjenje da je izravno sudjelovao u pokolju na Ovčari. Žalbu je preuzeo prizivni sud, gdje je promijenio priču: tvrdio je da je za masakr saznao tek deset godina poslije i da nije ispalio ni metka.

 

Ako su se imigracijski službenici priklonili najcrnjem scenariju, sudac se priklonio najsvjetlijem: zaključio je da su dokazi “neuvjerljivi” i nedovoljno jaki da bi se zbog njih kršilo pravo na obiteljski život prema članku 8. Zakona o ljudskim pravima. – Uistinu nemam krvi na rukama. Bio sam mobilizirani vojnik mnogo godina, ali nikad nisam ubio ni ciljao u nevine civile. Sretan sam što mi je Zakon o ljudskim pravima dopustio da ostanem u ovoj zemlji – rekao je Šarčević novinarima Daily Maila.

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Vlada Srpske “seli” se iz Banja Luke u Srebrenicu 2. svibnja

SANKT PETERBURG - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će se Vlada Srpske sastati 2. svibnja u...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -