U BIH žive Srbi. BIH je i srpska država. U BIH i Hrvati žive. I hrvatska je o država. Bez obzira na protivljenje predstavnika dvaju od tri naroda u BIH, BIH će ipak tužiti Srbiju. Predstavnici Srba i Hrvata smatraju da nam novi sporovi ne trebaju, i da će cijela stvar biti nova kočnica za cijelu regiju, no mlade NGO snage “željne pomirenja” tako ne misle.
NGO koji se zove “Pravni tim Bosne i Hercegovine” premda ne predstavlja BIH, će u predviđenom roku, koji ističe 26. veljače ove godine, zatražiti reviziju postupka pred Međunarodnim sudom pravde u Haagu (ICJ) po ranijoj tužbi BiH protiv tadašnje Savezne Republike Jugoslavije, (SRJ), kasnije Srbije i Crne Gore (SCG) za genocid u BiH, potvrdila je Feni Fadila Memišević, predsjednica Fondacije Pravda za Bosnu i Hercegovinu.
Naime, ICJ je Presudom iz veljače 2007. utvrdio da se genocid dogodio u Srebrenici, ali ne i u drugim bh. općinama, isključivši pritom odgovornost Srbije za počinjenje genocida, te utvrdivši samo propuste u njegovu sprječavanju i kažnjavanju.
Komentirajući upit u vezi s tim, Memišević navodi kako bi ishod ovog novog postupka trebao dovesti do katarze, te da Srbiji treba suočavanje s prošlošću.
– Mi ovdje nemamo suočavanja s prošlošću, a to je ono najvažnije. Dakle ‘tapkamo u mjestu’, nema prevladavanja prošlosti – ističe ona, podsjećajući kako je ‘na sceni’ i dalje permanentno negiranje, tabuiziranje i minimiziranje genocida.
Memišević. istovremeno, očekuje kako će korištenje revizije kao vanrednog pravnog lijeka pred ICJ-em, koji je naznačen u ranijoj presudi, dovesti do pravednog ishoda i satisfakcije za žrtve.
Bosna i Hercegovina je u tijeku rata, 1993. godine podnijela tužbu za genocid protiv tadašnje SRJ, kasnije SCG, a ICJ je 14 godina kasnije, u veljači 2007. objavio da odgovornost službenog Beograda nije dokazana, ali je istovremeno utvrdio kako je u Srebrenici počinjen genocid.
Budući da u vrijeme donošenja presude tužena SRJ više nije postojala, u presudi je ostala samo Srbija kao nositelj ‘zakonskog identiteta’ bivše države.