Četvrtak, 19 prosinca, 2024

The Washington Times: Sve dok se Slaveni bore međusobno, mi pobjeđujemo

Vrlo
- Advertisement -

The Washington Times, jedan od najstarijih dnevnih listova u SAD-u, poslao je svog stručnjaka Todda Wooda u Rusiju da mu kažu što se stvarno tamo dešava. Ako pogledate njegove prethodne kolumne, Wood se sigurno ne može opisati kao ljubitelj Moskve.

Todd Wood, kao i velika većina američkih građana, vjeruje da je Moskva odgovorna za brojne probleme u radu američkog interneta. Podsjetimo, prije nekoliko godina su stručnjaci za kibernetiku s pjenom na ustima tvrdili su kako ruski hakeri stoje iza brojnih DDoS napada na World Wide Web, uključujući i na DNS servere.

Za razliku od Rusije, u Sjedinjenim Američkim Državama se duže vrijeme nešto se događa s internetom. Mreža bi mogla “pasti” na dva ili tri sata, uzrokujući očaj i bijes među korisnicima. Gotovo sva američka mjesta postajala su nedostupna.

Bruce Schneier, kriptograf i sigurnosni inženjer za složene sustave, izjavio je u listopadu 2016. da Moskva može stajati iza konstantnih problema s internetskim prometom.

“Ne znamo tko to radi, ali mi to imamo. To je vjerojatno velika država. Kina i Rusija su za mene prvi osumnjičeni. To bi moglo biti rusko djelovanje na zapovijed Kremlja, da neki anonimni “luđak” ili, u najgorem slučaju, Kinez, želi ukrasti tehnološke tajne”, rekao je Bruce Schneier.

Bruce Schneier nije bio prvi stručnjak s takvom pretpostavkom, ali su njegove riječi pale na plodno tlo političke rusofobije. Upravo u to vrijeme je američka predsjednička utrka dosegla vrhunac, a Trump je lukavo iskoristio slabost Obame u odnosu na Putina. Politički stratezi Demokratske stranke su iskoristili Schneierovu izjavu. Otprilike u isto vrijeme je došlo do curenja informacija iz elektroničke pošte Hillary Clinton, što je samo dolilo ulje na vatru.

Nakon što je Trump postao predsjednik i svi rusofobi krenuli u “križarski rat” protiv Moskve, situacija s internetom u Sjedinjenim Državama se poboljšala. Sve do tada si kibernetički inženjeri skrivali rupe u internetskim tehnologijama. Ipak, optužbe protiv Rusije nisu prestale. Naprotiv, govorili su da je potrebno dodatno “stati na vrat Moskvi“, jer se broj DDoS napada smanjio, promet se vratio u normalu, a mjesta nisu padala iz sustava kao prije.

Ukratko, obični Amerikanci još više vjeruju u priču o “zlim ruskim hakerima koje vodi Kremlj”.

“Da, Rusija je pokušala potkopati američki nacionalni autoritet korištenjem kibernetičkih napada i širenjem sadržaja na društvenim mrežama tijekom izbora 2016. godine. Istovremeno, nema dokaza da je to utjecalo na ishod glasovanja i da su Rusi htjeli Trumpa u Bijeloj kući. To jest, svi oni su pokušali, ali nisu mogli. Općenito, zašto bi Moskva željela Trumpa, ako bi Hillary Clinton, nastavljajući politiku Obame, najvjerojatnije pokazala fleksibilnost”, piše Todd Wood.

Prema mišljenju novinara The Washington Timesa, povijest ruskog uplitanja u izbore danas više ne izgleda uvjerljivo.

“Trump modernizira nuklearno oružje da se odupre Moskvi. Pa, kakav je to prijatelj Putina?”, piše Todd Wood. S njegova gledišta, Moskva je pokušala diskreditirati američki način života “kako bi zaustavila iseljavanje mozgova iz Rusije”.

Što se tiče “aneksije teritorija od strane Rusije”, kako Todd Wood opisuje povratak na Krima u Rusku Federaciju nakon referenduma, Moskva ovaj korak razumno pripisuje završnoj fazi raspada Sovjetskog Saveza. To je ono što misli i većina stručnjaka u Washingtonu. Kao što dokazuje povijest, procesi “razvoda” carstava uvijek prate međusobni sukobi.

“Naime, dok je Ukrajina pripadala Rusiji, dobivala je kraljevske darove, a ako odlazi, mogla bi vratiti obiteljsko blago”, piše Todd Wood, iako je Ukrajina bila republika Sovjetskog Saveza kada je glupom odlukom Hruščova dobila Krim, a kada bi vraćala ostatak “obiteljskog blaga”, ostalo bi joj vrlo malo ili ništa.

Kada se Slaveni međusobno bore, Anglosaksonci uvijek pobjeđuju

“Osim toga, zašto se Amerikanci ne bi trebali koristiti ovim “razvodom” u geopolitičke svrhe. Štoviše, kada se braća Slaveni međusobno bore, Anglosaksonci uvijek pobjeđuju. I, uostalom, tko može prognozirati kako će se za pet ili deset godina razvijati odnosi između Moskve i Kijeva? Ako pogledate u izvješća o budućnosti Ukrajine, onda nema previše sigurnosti. Mi Amerikanci mislimo više o Moskvi nego o osvajanju svijeta”, nastavlja Todd Wood.

“Ovdje je i Kina, koja je ukrala sve račune banke savezne vlade. Njezini novi oružani sustavi izgledaju kao kopije našeg oružja. Dovoljno je pogledati novi kineski “stealth lovac” i napraviti zaključak ovoga projekta Pekinga. Kina je izmanipulirala tržišta i novac, ilegalno krade američko bogatstvo i znanje, što je već dovelo do osiromašenja milijuna marljivih Amerikanaca”, piše američki kolumnist.

“Zna li Trump za to? Naravno da zna! Onda zašto je SAD toliko ljut na Rusiju? Ispostavilo se zato što je ruski mentalitet vrlo sličan Amerikancima koji žive na jugu Sjedinjenih Država”, vjeruje Todd Wood.

“U međuvremenu, potomci Konfederacije su stvarno politički alergični na upravu u Washingtonu. Unatoč činjenici da Sjedinjene Američke Države danas kontroliraju republikanci, Demokratska stranka ima tajne poluge utjecaja na osnovne državne institucije i boje se širenja ruskog konzervativnog sustava vrijednosti na cijelom američkom teritoriju, jer onda dolazi do raspada globalizma”, piše američki stručnjak.

“Nisam dovoljno naivan da ne vidim odnos između Kremlja i Ruske pravoslavne crkve. Ti su odnosi simbiotični. Oni pomažu jedni drugima. Nije važno kako Rusi dobivaju kršćansku poruku. Činjenica je da je dobivaju. Sve to je važno. Osim toga, Rusija je uglavnom bijela. Da, u Rusiji postoje manjine, ali su one su uglavnom azijske i srednje Azije. U Rusiji je vrlo malo Afrikanaca. Rusija je konzervativna na mnoge načine i u većini slučajeva ruske žene mrze feminizam”, piše Todd Wood.

Američki novinar i ugledni kolumnist zapravo navodi duhovne vrijednosti i prakse u Rusiji, te da većima bijelih Amerikanaca sanja o takvom životu, posebno u južnim državama. Ali ako čitate forume o tome zašto Amerikanci mrze Ruse, ispada da na razini običnih obitelji ima vrlo malo rusofoba, ali prevladava negativan stav prema Rusiji kao državi.

“Nikada nisam čuo da bi u stvarnom životu Amerikanac govorio loše stvari o Rusima. O tome su govorili politički znanstvenici u televizijskim emisijama. Za mnoge konzervativce u Sjedinjenim Državama je ruska kultura bolja od “dekadentnih” Amerikanca”, piše Matthew Bates.

“Da, ima nekih stvari kojima su htjeli utjecati na izbore u Americi, ali ne mrzim Ruse”, kaže Laura Hancock.

“Mrzimo rusku vladu, ali zapravo volimo ruske ljude. Barem one s kojima se susrećemo. Radio sam radio deset godina s kolegom koji je služio u sovjetskoj vojsci u Afganistanu. Divan čovjek”, izjavio je Thomas Johnson.

The Washington Times, nakon što je pronašao mnogo zajedničkog između Rusa i “bijelih Amerikanaca”, istodobno Rusiju naziva “zemljom u kojoj za Zapad prevladava odbojna korupcija i okrutnost”.

“Ova stvarnost je protivna američkim interesima i prijeti američkom načinu života”, zaključuje Wood, a granice NATO pakta su valjda pravo mjesto za povlačenje crvene linije.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

SPAVAŠ LI MIRNO ŽORŽE SOROŠU? Prosječna neto plaća u BiH u listopadu 1.415 KM, realni godišnji rast 9,2%!

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća u pravnim subjektima u Bosni i Hercegovini za listopad 2023. godine iznosila je 1.415...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -