Potpredsjednica SNSD-a Nada Tešanović izjavila je da Republika Srpska ostaje u granicama i uređenju u kakvim jeste i da o njihovoj promjeni nema ni govora.
Tešanovićeva je rekla za Srnu kako je sjednici Hrvatskog narodnog sabora u Mostaru nazočila kao izaslanik Kluba Hrvata u Vijeću naroda Republike Srpske te da Hrvati kao konstitutivni narod u BiH imaju pravo tražiti što im je Daytonom zajamčeno, ali u okviru uređenja Federacije BiH u kojoj je i došlo do srozavanja prava koja su im prema Daytonu zajamčena.
“Što će se u FBiH dogovoriti između Bošnjaka i Hrvata, to je njihova stvar, jer je očito kako Hrvati nisu zadovoljni svojim položajem u tom entitetu”, rekla je Tešanović.
Podsjećamo referendumom o nezavisnosti BIH ne samo Hrvati nego i 99% Bošnjaka pristali su na ravnopravnost tri naroda u BIH. Daytonskim sporazumom, u čiji je sastav ušao i Washingtonski sporazum kolektivnaprava strogo su zaštićena kroz način izbora u Dom naroda. Udarom na Ustav, Dayton je srušen 2002-e i od tada Hrvati u FBIH žive praktički u Petritschevom ustavu. Iako su potpisali ravnopravnost, iako su tu ravnopravnost potpisali i lideri Bošnjaka u Sarajevu, Ustav prema kojem se danas živi u BIH nije Daytonski nego nešto posve drugo. I pored te notorne činjenice, sve sarajevske elite, bile nacionalističke ili pseudolijeve, a u praksi nacionalistčke nastoje što više suzbiti ustavna pravakoja Hrvatima pripadaju. Pored toga i Srbima, koji su uvedeni u Ustav FBIH nameću pripadnike njihove nacije kroz nelegitimne predstavnike. Istu stvar čine Srbi Bošnjacima u RS-u no za razliku od FBIH Bošnjaci u RS-u uspijevaju godinama imati legitimnog potpredsjednika RS-a te su na zadnjim izborima presudili srpskog člana predsjedništva BIH.
Svaka hrvatska kritika na podređen položaj Hrvata u FBIH pokušava se stopirati pitanjem a što s granicama RS-a? Kao da bi RS u toj prekompoziciji izišla manja, a ne veća. Istovremeno najveći čuvari Srpske opet su sarajevske elite, kojima su puna usta države, dok FBIH i ne pomišljaju ukinuti i ojačati državu. To bi npr. mogao biti prvi korak u slabljenju Srpske. Ali onima kojima se FBIH omilila kao bošnjački entitet to ne pada na pamet. FBIH je međutim ne samo bošnjački entitet. Prema Daytonu , koji je i dalje važeći međunarodni ugovor, FBIH je i hrvatski entitet. I to entitet u kojem Hrvati ne smiju imati niti mrvu prava manjih od drugih. Oni koji kao argumentaciju za to koriste manju brojnost Hrvata, u FBIH, i ne shvaćaju da se time pozivaju na fašizam i hegemoniju većine.
Ako jedan narod u FBIH odbija provoditi potpisano, i Ustavu koji je konsocijacija odbija priznati partnerstvo Hrvatima, sa svim njihovima pravima ali i obvezama prema vlastitom hrvatskom entitetu i državi, postavlja se pitanje zašto međunarodna zajednica još uvijek prisiljava Hrvate da budu lojalni tom entitetu. I zašto se jednostavno ne napravi i taj famozni bošnjački entitet? Budući da Bošnjaci punih 20 godina pokazuju vrlo jasno u nedvosmislenu želju za njim?
poskok.info