Sinoć je turist u Splitu vožnju taksijem od trajektne luke do splitskog kazališta platio 209 eura, objavio je Dalmatinski portal.
HNK Split i trajektna luka su udaljeni oko 1.4 kilometra, a Google Maps navodi da se automobilom ta udaljenost može prijeći za 4 minute ako nema gužve.
Međutim na računu koji je objavio Dalmatinski portal piše da je vožnja trajala 15 minuta te da je prijeđena udaljenost od pet kilometara.
Turist je u taksi sjeo u 19:52, dakle ne radi se o noćnoj vožnji.
Iz teološkog aspekta, postupak taksista koji je turistu naplatio 209 eura za tako kratku vožnju može se analizirati u kontekstu poštenja i pravednosti, ključnih kršćanskih vrlina. Ako se ova radnja svjesno i namjerno učinila kako bi se prevarilo drugu osobu, to bi se moglo smatrati oblikom krađe ili varanja, što je suprotno biblijskim učenjima o poštovanju prema bližnjemu.
U katoličkoj tradiciji, takvo ponašanje može se kvalificirati kao materijalni grijeh jer uključuje nepravdu prema bližnjemu kroz zloupotrebu situacije. Ako je taksist svjesno i slobodnom voljom namjerno oštetio putnika, čin bi se mogao smatrati i smrtnim grijehom, s obzirom na to da uključuje ozbiljnu nepravdu (krađu) protiv drugog čovjeka. Za smrtni grijeh potrebna su tri uvjeta: ozbiljna materija, puna svijest i slobodna volja. Ako je sve to prisutno, tada bi ovo zaista mogao biti smrtni grijeh.
Međutim, teolozi bi također uzeli u obzir pokajanje i mogućnost popravka situacije, kao što su povrat novca ili priznavanje grijeha kroz sakrament ispovijedi, gdje osoba dobiva oprost i smjernice za ispravak svog ponašanja. Načelo pravednosti i ljubavi prema bližnjemu traži od svakog kršćanina da postupa prema drugima onako kako bi želio da se postupa prema njemu, što očito nije bio slučaj u ovoj situaciji.
U konačnici, ovakvo ponašanje se osuđuje jer je u suprotnosti s evanđeoskim porukama poštenja i pravednosti.