Ravnatelj Dokumentacijskog centra domovinskog rata u BiH Željko Raguž je na obljetnci osnutka HHRB istaknuo da su se u svim narodima svijeta u 19. i 20. stoljeću javile ideje za samoopredjeljenjem i posjedovanjem vlastite države.
„Ključan dio u ovom procesu koji izaziva prijepore i konflikte je činjenica da se u tom procesu jedan dio naroda nađe u neizvjesnosti pretvaranjem u nacionalnu manjinu, a to nitko nije htio prihvatiti na području bivše Jugoslavije. Posebno je ovo bilo problematično u BiH gdje je bošnjački narod razumio da imaju prigodu stvaranja nacionalne države Bošnjaka, a da se Srbi i Hrvati kroz dugotrajan proces pretvore u nacionalne manjine“, rekao je Raguž.
On ističe da je takva želja Bošnjaka ključan uzrok rata neovisno o svim agresijama i uključivanja međunarodnih čimbenika.
„HR HB nastala je iz bojazni da će Hrvati postati nacionalna manjina, kao što je tako nastao i niz drugih autonomnih zajednica na području BiH. Nastala je kao dio mirovnog procesa kojega su zagovarale članice EU i ideje SAD-a koja je željela da Muslimani povrate izgubljene teritorije“ istaknuo je Raguž.
Raguž, koji je i zastupnik u Hrvatskom saboru, kaže da je upravo sukob između američkog i europskog pristupa u rješavanju bh. krize imao za posljedicu rat s nesagledivim i ogromnim žrtvama i stradanja stanovništva.
„HR HB nastala je i kroz institucije koje je hrvatski narod izgradio kroz HZ HB upravo iz želje da se sačuva politički subjektivitet uz Srbe koji su imali svoju republiku i Bošnjake koji su institucije BiH pretvorili u bošnjačke BiH“, rekao je Raguž.
On napominje da se napadi na HR HB događaju kako bi se Hrvatima dokinuo politički subjektivitet i svelo ih se na nacionalnu manjinu, a prva točka takvih nastojanja je ukidanje konstitutivnosti naroda. Ističe kako Bošnjaci, istovremeno s ambicijom dokidanja konstitutivnosti naroda rade na afirmaciji političkih prava Bošnjaka iz Raške oblasti u Srbiji (Sandžak) te za njih traže konstitutivnost i posebnu izbornu jedinicu.
„Dok se Hrvatima negira pravo na izbornu jedinicu, kako bi imali legitimne političke predstavnike od strane SDA, istodobno ogranak SDA u Sandžaku, instruiran iz Sarajeva, traži izbornu jedinicu za Bošnjake u Sandžaku“ rekao je Raguž.
Ravnatelj DC DR BiH naglašava da su Bošnjacima u slabljenju hrvatskih nastojanja za političkom autonomijom pomogli procesi vođeni pred Haaškim sudom te je taj međunarodni sud postao političkom institucijom i instrumentom za provođenje bošnjačkih ciljeva, koje nisu uspjeli ostvariti na ratnom bojištu.
„Američka politika na početku rata bila je poticati Bošnjake da se na području cijele BiH nametnu kao ključan faktor. Hrvatski politički predstavnici prihvatili su Federaciju BiH uz garanciju o potpunoj ravnopravnosti, a ta dobra volja je zloupotrijebljena“, istaknuo je Raguž.
Citirao je zapovjednika UNPROFORA u BiH, francuskog generala Philippea Morillona koji je kazao:
„Federacija BiH je stvorena iz razloga da bi se demografska ekspanzija Bošnjaka, koju valja očekivati u narednom razdoblju, može realizirati na širem prostoru; koji nije pod nadzorom Armije BiH“, rekao je Morillone koji je dodao:
„Nakon kraćeg razdoblja bit ćete suočeni s time da će pokoljenja Bošnjaka nastojati osvajati nove životne prostore na području BiH“
Raguž zaključuje da je upravo ova Morillonova tvrdnja komplementarna izjavi Bakira Izetbegovića koji je kazao da Hrvati ne mogu nametati okove tri ili četiri puta brojnijem narodu. Dodaje da se kroz ravnopravnost sva tri konstitutivna naroda može graditi stabilna i prosperitetna BiH.