I dok se mi još uvijek svađamo oko povijesnih činjenica, naši susjedi Slovenci i Ruska Federacija su se dogovorili da zajedno odaju počast onima koji su se borili na pravoj strani povijesti, barem što se Drugog svjetskog rata tiče.
Kako javljaju RIA Novosti, baklja Vječnog plamena s groba neznanog junaka pod zidinama Kremlja u Moskvi bit će isporučena u Sloveniju. Ona će zapaliti vatru u Ljubljani, kod spomenika “Sinovima Rusije i Sovjetskog Saveza koji su na slovenskom tlu poginuli tijekom Prvog i Drugog svjetskog rata”, rekao je predsjednik Ruskog povijesnog društva Sergej Nariškin.
Na ceremoniji u Moskvi će Vječni plamen biti zapaljen u posebnom plameniku, nakon čega će biti poslan u Ljubljanu.
Ovaj simbolički čin podsjeća na naše zajedničko povijesno pamćenje. „Razumijemo da je Crvena armija dala presudan doprinos u pobjedi nad fašizmom, ali istodobno odajemo počast postupcima naših saveznika“, rekao je Nariškin.
„Svi se sjećaju hrabrosti tisuća stanovnika zemalja koje je Hitler okupirao“, dodao je.
Političar je spomenuo bitke s nacistima skupina otpora. Prema Nariškinu, potrebno je čuvati zajedničko pamćenje, “kako bi se buduće generacije zaštitile od te strašne tragedije”.
Vječni plamen u Sloveniju će poslati posebni odbor Ministarstva obrane Ruske Federacije. Vatra je predana u Ljubljanu u nedjelju, 1. rujna. Tamo je upaljena kod spomenika “Sinovi Rusije i Sovjetskog Saveza koji su umrli na slovenskom tlu tijekom Prvog i Drugog svjetskog rata”. Ceremonija je dio komemoracije na 80. godišnjicu početka Drugog svjetskog rata.
Taj Vječni plamen bit će prvi plamen u glavnom gradu države članice EU i NATO pakta posljednjih desetljeća. Svečanosti su nazočili veterani Velikog Domovinskog rata, Počasna garda i vojni orkestar. Nakon toga je održana minuta tišine, a gosti su položili cvijeće na Grob neznanog vojnika.
Na svečanosti je bio i zamjenik predsjednika Državne Dume, Pjotr Tolstoj, te drugi visoki dužnosnici Rusije i Slovenije.
“Povijest nam je data tako da iz nje možemo izvlačiti zaključke, da danas možemo navigavati i graditi svoj život za nas, za svoju djecu i unuke na temelju povijesnih pouka”, rekao je Tolstoj otvarajući ceremoniju.
“Rusija i potom Sovjetski Savez dali su veliki doprinos porazu fašizma u Europi, a pokušaji prepisivanja naše zajedničke povijesti danas su neprihvatljivi. Današnji događaj odaje počast svima onima koji su dali svoje živote za borbu protiv zla. Vrlo je važno da danas ne nestane granica dobra i zla, da bude u duši i srcu svake osobe, bez obzira u kojoj zemlji živi”, rekao je ruski dužnosnik.
Zauzvrat je Alojz Kovšca, član Nacionalnog vijeća Slovenije, istaknuo važnost ceremonije kao simbola povijesne povezanosti Rusije i Slovenije.
“Današnja ceremonija odaje počast i palima i važnim događajima iz prošlosti koji su obilježili povijesne veze Rusije i Slovenije. Otkad je Moskva priznala neovisnost Slovenije, tkane su prijateljske veze i suradnja. Moskva i Ljubljana su vezane dobrim odnosa koji su tradicionalno na visokoj razini i prijateljski, Ruska Federacija važan je gospodarski i strateški partner Slovenije”, dodao je Alojz Kovšca.
Istovremeno se u Varšavi održala zasebna ceremonija komemoracije početka drugog svjetskog rata, na koju Rusija nije bila pozvana, a nisu se odazvali ni bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko, kao ni američki predsjednik Donald Trump.
Od govora dužnosnika bi mogli izdvojiti onaj naše predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, koja je izjavila „kako je u borbi protiv nacifašizma u Drugom svjetskom ratu sudjelovalo 500 000 hrvatskih građana“. Ako je bilo tako, onda su Rusi ovaj put gadno pogriješili, jer Vječni plamen nisu donijeli u zemlju koja je imala vojsku koja se ravnopravno mogla nositi sa svim Hitlerovim snagama, a ne ograničenim brojem divizija koje su poslane da na Balkanu čuvaju koridor do Grčke i uz pomoć kvislinških režima pljačkaju resurse bivše Kraljevine Jugoslavije.
VIDEO: Ceremonija održana jučer u Ljubljani
Međutim, ako mislite da ovakve ceremonije Rusija organizira radi samo zbog puke simbolike i sjećanja na žrtve, varate se. Istovremeno s vijestima o ovoj inicijativi povijesnog sjećanja je ministarstvo vanjskih poslova Rusije i Slovenije potvrdilo da će se slovenski premijer Marijan Šarec službeno posjetiti Moskvi 10. Rujna. To je za RIA novosti potvrdio veleposlanik Rusije u Sloveniji Doku Zavgajev.
“Ako razgovaramo o sljedećem sastanku, bit će to 10. rujna sa službenim posjetom slovenskog premijera Rusiji. Bit će sastanaka, pregovora i potpisivanja brojnih dokumenata. Također je u programu njegove posjete i ceremonija otvaranja spomenika Slovencima koji su poginuli tijekom ratova u Rusiji”, rekao je veleposlanik Zavgajev.
Prema riječima Zavgajeva, tijekom posjete Marijana Šareca Moskvi je planirano potpisivanje programa suradnje dviju zemalja na području kulture, znanosti i obrazovanja, osmišljenog za sljedeće tri godine, kao i trogodišnjeg programa suradnje Moskve i Ljubljane. Uz to se pripremaju dokumenti o zaštiti umirovljenika.
Ovo su samo službene teme razgovora, iako je jasno da će ruska strana, zbog tradicionalno dobrih odnosa s Ljubljanom, pregovarati o energetskom tržištu EU, te drugim važnim projektima s kojima Moskva namjerava očuvati utjecaj u ovom dijelu Europe.
Vraćajući se na predsjednicu Hrvatske, neovisno o broju pripadnika NOVJ u Drugom svjetskom ratu porijeklom iz Hrvatske, povijesna je činjenica da ih je bilo mnogo, puno više nego u Sloveniji, uz svo dužno poštovanje prema slovenskom pokretu otpora. Stoga je, umjesto farse u Varšavi, Hrvatska mogla kapitalizirati antifašističku borbu, na koju su ruski i većina sovjetskih naroda toliko ponosni, te u razgovoru s ruskom stranom, sklopiti unosne ugovore koji bi bili dodatni poticaj našem gospodarstvu. Baš kao što to čine Slovenci, koji su i sami dio EU i NATO pakta.