Petak, 19 travnja, 2024

Sve isprike vode u Rim

Must Read

Javno traženje oprosta nadbiskupa Đure Hranića dosad je najjasnija, ali ne i jedina, manifestacija pozitivnog utjecaja Vatikana na Katoličku crkvu u Hrvatskoj. Izvjesno je da će Kaptol prestati zatvarati oči pred svećeničkim seksualnim zlodjelima i pred mutnim financijskim operacijama

Ustrajni istraživački rad  novinara Novosti Hrvoja Šimičevića doveo je do jednog od najvažnijih događaja u povijesti Katoličke crkve u Hrvatskoj unatrag najmanje tri desetljeća: nadbiskup đakovačko-osječki Đuro Hranić nedvosmisleno se i bez natruha relativizacije ispričao zbog toga što je zaštitio nekadašnjeg župnika u Sotinu Zlatka Rajčevca, danas pokojnog, od optužbi za seksualno zlostavljanje najmanje pet djevojčica. Prva prijava protiv Rajčevca stigla je 2016. godine, nadbiskup ga je umirovio tek 2020., a svećenik je umro 2021.

“Nažalost, tek sam ovih dana, slušajući javno svjedočanstvo jedne žrtve, kao i glas crkvene i opće javnosti, preispitujući sebe samoga pred raspetim Gospodinom, uvidio koliko velik propust i pogrešku sam učinio vodeći brigu o svećeniku, a ne videći patnju žrtava i potrebu zaštite koju su od mene tražile. Svojim propustima te svojim izjavama na tiskovnoj konferenciji 21. ožujka 2023., makar to svojim srcem i stavom ne htijući, zanemario sam stanje i patnje onih koje sam kao pastir Crkve prvi trebao čuvati i štititi. Priznajem to i s osjećajem duboke postiđenosti izričem svoje kajanje! Žao mi je što nisam s dovoljno pažnje i suosjećanja slušao njihov krik koji vapi upomoć, kao ni vapaj obitelji i drugih osoba koje su im na razne načine nastojale pomoći. Iako sam srcem bio uz njih, izostalo je moje javno očitovanje i djelovanje”, rekao je Hranić.

Ne treba, naravno, imati iluzija da je đakovačko-osječki nadbiskup poduzeo ovaj čin zbog tekstova u Novostima, kao što nije mudro vjerovati ni u to da je doživio prosvjetljenje u onih desetak dana koliko je prošlo od press-konferencije na kojoj je relativizirao slučaj bivšeg sotinskog župnika te optužio novinara Šimičevića da zlonamjerno iznosi “poluistine” i “neutemeljene optužbe” do prošle subote, kad je priznao svoju pogrešku i javno zatražio oprost. Jedino bitno što se zbilo u tih desetak dana, iz Hranićeve perspektive, jest izjava Apostolske nuncijature u Hrvatskoj na čijem je čelu nadbiskup Giorgio Lingua.

“Nažalost, više vjerujući samoobrani župnika nego prijavi majke jedne od navodnih žrtava, đakovačko-osječki nadbiskup nije iskazao potrebnu i preporučenu empatiju prema žrtvama, što je bilo vidljivo i na spomenutoj konferenciji za novinare”, saopćio je nuncij. Hraniću je u tom času postalo jasno da mu prijeti realna mogućnost smjene s nadbiskupskog položaja: ne bi bio prvi nadbiskup kojeg je papa Franjo detronizirao zbog prikrivanja ili ignoriranja svećeničkih seksualnih delikata. Shvatio je da mora nešto hitno poduzeti ako se želi spasiti i otud ona pokajnička izjava. Nije sigurno da se spasio.

Vlado Košić, sisački biskup, još uvijek nije poduzeo ništa, premda je i njemu moralo biti jasno što je htio reći nuncij Lingua. Izuzmemo li saopćenje Hrvatske biskupske konferencije, koja se potrudila da ne kaže ništa konkretno i sadržajno, Košić je jedini od biskupa koji se oglasio o sotinskom slučaju. Njegova izjava vremenski se smjestila između Hranićeve konferencije za novinare i saopćenja Apostolske nuncijature. “Ništa se tu nije tajilo i nije se nikoga štitilo, kongregacija iz Rima je to potvrdila”, slagao je Košić pred novinarima i dodao: “Mediji koji propagiraju pornografiju i ne znam kakve erotske filmove, sad su oni ispit društva i savjesti, a mi u Crkvi smo kao neki pedofili, skrivači zlostavljača. Mislim, potpuno izokrenuta percepcija koja se nameće i potpuno je netočna.”

Osim što je biskup u Sisku, Košić je predsjednik Vijeća za nauk vjere Hrvatske biskupske konferencije. To je ponajvažnije tijelo unutar HBK-a, lokalni ekvivalent vatikanskoj Kongregaciji za nauk vjere, tijelo u čijoj je nadležnosti, između ostalog, razmatranje prijava koje se tiču svećenika osumnjičenih za seksualno zlostavljanje. Nakon svega, nema dileme da biskup Košić, u najmanju ruku, mora otići s čelne pozicije u spomenutom vijeću HBK-a i nema sumnje da nuncij Lingua očekuje da se to dogodi. Taj je potez na Draženu Kutleši koji je odnedavno i predsjednik HBK-a i zagrebački nadbiskup koadjutor, što znači da je trenutačno najmoćniji čovjek crkvene hijerarhije u Hrvatskoj, pritom maksimalno odan Vatikanu te s punom podrškom pape Franje i njegovih ključnih suradnika i savjetnika. Košić je, uz nešto samozatajnijeg bjelovarsko-križevačkog biskupa Vjekoslava Huzjaka i zagrebačkog pomoćnog biskupa Ivana Šaška, ostao jedini iz tvrde nacionalističko-ultrakonzervativne struje u vrhu Crkve u Hrvatskoj.

Nadbiskup Kutleša nije ni veliki reformator ni čovjek naročito progresivnih pogleda na društvenu ulogu i doktrinu Crkve. Unutar crkvenih idejnih gabarita, on je, poput Đure Hranića i još nekolicine biskupa imenovanih posljednjih godina, otprilike na pola puta između riječkog nadbiskupa Mate Uzinića i požeškog biskupa Antuna Škvorčevića, s jedne strane, te Košića i Šaška, s druge. Kutleša, međutim, izvrsno poznaje organizaciju Crkve, dobro razumije duh vremena i svjestan je što Rim očekuje od njega: izvjesno je da će Kaptol prestati zatvarati oči pred svećeničkim seksualnim zlodjelima i pred mutnim financijskim operacijama, a s priličnom sigurnošću može se predvidjeti i to da će donekle odmaknuti Crkvu od dnevne politike, nacionalne mitomanije i fundamentalističkog shvaćanja katoličanstva. To nije revolucija, ali nije ni zanemarivo u odnosu na društvenu atmosferu koju je Crkva dosad proizvodila.

Ivica Đikić

Previous article
Next article
- Advertisement -
Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

DODIK OPLEO PO BOŠNJACIMA: Vi nemate niti jednog stratišta jer ste vi ti koji ste ubijali. Vaše najveće stratište je Bleiburg. Bili ste Ustaše...

PREDSJEDNIK Republike Srpske Milorad Dodik govorio je na 13. sjednici Narodne skupštine tog entiteta u BiH. U prvom obraćanju...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -