Zabrana se odnosi i na korištenje domaćih i međunarodnih sredstava komunikacije s ciljem utjecaja na birače.
Nakon tridesetodnevne izborne kampanje za opće izbore u Bosni i Hercegovini u okviru koje su političke stranke, koalicije, liste neovisnih kandidata i neovisni kandidati predstavljali stranačke i svoje programe na javnim skupovima i medijima, danas u sedam sati nastupila je izborna šutnja.
Kako navodi Oslobođenje, u skladu s odredbama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, u razdoblju koji počinje 24 sata prije otvaranja biračkih mjesta i traje do njihovog zatvaranja, političkim strankama, koalicijama, listama neovisnih kandidata i neovisnim kandidatima zabranjeno je sudjelovanje u javnim političkim aktivnostima.
To uključuje, ali se ne ograničava samo na održavanje skupova u cilju izborne kampanje, izlaganje na biračkom mjestu i u njegovoj okolini bilo kakvih materijala u cilju utjecanja na birače, kao i korištenje megafona ili drugih razglasnih uređaja u cilju utjecanja na birače, kao i svake aktivnosti kojom se ometa ili opstruira izborni proces.
Isto se odnosi i na korištenje domaćih i međunarodnih sredstava komunikacije s ciljem utjecaja na birače.
Pod sredstvima komunikacije podrazumijevaju se sredstva kojima se može isporučiti zvučni, video ili tekstualni sadržaj. Takva sredstva obuhvaćaju, ali nisu samo ograničena na radio i televizijski program, tiskane medije, internet, SMS poruke ili video-poruke isporučene putem mobilnih telefona…
Za kršenje izborne šutnje u skladu s odredbama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine političkim subjektima koji sudjeluju na izborima može se izreći novčana kazna od 1.000 do 10.000 KM.