Ponedjeljak, 16 rujna, 2024

SUTKINJA ZADIĆ NAPROSTO ODUŠEVLJENA: Ma koliki će mi to biti putni troškovi na relaciji Zenica – Čitluk?

Vrlo
Iz pouzdanih izvora portal Brotnjo.info doznaje kako je Evelina Zadić iz Zenice, koju je Visoko sudbeno i tužiteljsko vijeće BiH 10. studenog 2016. godine imenovalo za sutkinju u Općinskom sudu Čitluk, uputila dopis svojim poslodavcima, a koji se odnosi na naknadu za putne troškove na relaciji Zenica – Čitluk. Inače mjesto stanovanja sutkinje Zadić grad Zenica, od radnog mjesta u Čitluku, je udaljeno 202 kilometra, pa se sutkinja zanima hoće li i u kojem iznosu će joj biti isplaćena naknada na spomenutoj relaciji.

Prema nama dostupnim informacijama, sutkinja Zadić je u dopisu navela kako joj je poznato da Zakon o plaćama i drugim naknadama sudaca i tužitelja u FBiH predviđa da suci čije mjesto stanovanja je od mjesta rada udaljeno najmanje 2 kilometra pripada pravo na troškove prijevoza u visini mjesečne karte gradskog, prigradskog i međugradskog prometa. U međugradski promet spadaju mjesta udaljena od mjesta rada preko 70 kilometara.

Kako Brotnjo.info doznaje, informaciju je zatražila kako bi mogla donijeti odluku bitnu za stupanje na dužnost sutkinje Općinskog suda u Čitluku. Znači li to da se sutkinja Zadić dvoumi o preuzimanju dužnosti u Čitluku i hoće li na njezinu odluku, raditi ili ne, utjecati i putni troškovi?

Koliko država BiH i njezine institucije rade na štednji revno svjedoči i ovaj slučaj. Naravno, sutkinja neće svaki dan putovati na relaciji Zenica – Čitluk – Zenica, tako da na plaću i putne troškove dodatno dolazi i naknada za odvojeni život.

Naravno, spomenut ćemo i sutkinju Gordanu Puljarević koja će na posao u Čitluk dolaziti iz Gradiške koja je udaljena 304 kilometra. O kakvim će se tek tu uštedama u proračunu države raditi prosudite sami.

Podsjećamo, načelnik općine Čitluk Marin Radišić zatražio je da se cijela procedura poništi i obavi ponovno imenovanje sudaca u Općinskom sudu Čitluk – Članak 43. Zakona o Visokom sudbenom i tužiteljskom vijeću BiH, kao i članak 82. Ustava Hercegovačko-neretvanske županije te stavak 3. Članka 74. Zakona o sudovima u Hercegovačko-neretvanskoj županiji jasno govori o istoj potrebi: sastav suda treba odražavati nacionalnu strukturu pučanstva u općini.

Osim Radišića na sporna imenovanja su reagirali predsjednik Vlade HNŽ-a Nevenko Herceg, dopredsjedatelj Skupštine HNŽ-a i predsjednik kluba Hrvata u Domu naroda Parlamenta FBiH Tomislav Martinović, te izaslanik u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Bariša Čolak.

O imenovanjima u Čitluku predsjednik ŽO HDZ BiH HNŽ Ljubo Bešlić tijekom ovotjednog sastanka izvijestio je i voditelja Izaslanstva EU u BiH Lars Gunnar Wigemarka,

Prema posljednjem popisu pučanstva iz 2013. godine na teritoriju općine Čitluk živi 18 400 stanovnika. Nacionalna struktura stanovništva je sljedeća: Hrvati 17 900, Bošnjaci 29 te Srbi 15. Visoko sudbeno i tužiteljsko vijeće BiH je u Općinski sud Čitluk imenovalo četiri sutkinje. Nacionalna struktura je sljedeća: jedna Hrvatica, jedna Srpkinja i dvije Bošnjakinje. Podsjećamo da je prema popisu iz 1991. godine nacionalna struktura pučanstva općine Čitluk bila približno ista.

Brotnjo.info

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Trump će deportirati Haićane iz grada u Ohiju

Američki republikanski predsjednički kandidat Donald Trump obećao je u petak da će provesti masovne deportacije haićanskih imigranata iz grada...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -