Nedjelja, 5 svibnja, 2024

Što će poskupjeti zbog ruskog napada na Ukrajinu

Must Read

Odluka ruskog predsjednika Vladimira Putina da napadne Ukrajinu mogla bi dodatno povećati cijene u trenutku kada inflacija već raste najbrže u posljednjih nekoliko desetljeća.

Ekonomisti se utrkuju s procjenom učinka napada koji bi mogao izazvati najveći rat u Europi od 1945. godine. Malo je vjerojatno da će sukob vratiti svjetsko gospodarstvo u recesiju, kažu, ali tržišni nemiri, prijetnja sankcijama i potencijalni poremećaji u opskrbi već podižu veleprodajne cijene energenata i nekih poljoprivrednih proizvoda. Kao rezultat toga, potrošači će plaćati više za benzin i hranu.

“Inflacija će vjerojatno dostići vrhunac na višim razinama nego što smo predvidjeli prije samo nekoliko dana”, rekao je Ben May, direktor globalnog makro istraživanja u Oxford Economicsu.

Evo što bi ga moglo poskupjeti diljem svijeta.

Ulje

Globalne cijene nafte skočile su u četvrtak iznad 105 dolara po barelu, dosegnuvši najvišu razinu od 2014. godine. U Sjedinjenim Državama cijene nafte približile su se 100 dolara po barelu. To će vozačima poskupjeti punjenje spremnika. U Sjedinjenim Državama prosječna cijena galona plina porasla je na 3,54 dolara, s 3,33 dolara prije mjesec dana i 2,66 dolara u ovo doba prošle godine.

Bidenova administracija istražuje načine kako ublažiti rastuće cijene plina, iako je nejasno koliko se može učiniti s obzirom na veliku potražnju i ograničenu ponudu.

Također raste cijena prirodnog plina koji se koristi za grijanje domova i električne energije. Referentna cijena u Europi porasla je u četvrtak 29 posto na 114,65 eura (127,80 dolara) po megavat satu, prema Independent Commodity Intelligence Services.

To je ispod povijesnog maksimuma postignutog prije Božića, ali će i dalje pogoditi vaš džep ako cijene ostanu visoke. Bank of America je prethodno procijenila da će europska kućanstva ove godine platiti 650 eura (724 dolara) više za energiju, čime bi prosječna potrošnja iznosila 1850 eura (2061 dolar).

Veći troškovi energije povećat će troškove i za tvrtke. Mlazno gorivo će poskupjeti za zrakoplovne tvrtke, što bi potencijalno moglo uzrokovati poskupljenje avio karata, dok će energetski intenzivni proizvođači, poput čeličana, biti pod pritiskom. To bi moglo utjecati na cjelokupno gospodarstvo.

Hrana

Globalne cijene hrane već su bile blizu 10-godišnjeg maksimuma. Sada bi sukob između Rusije i Ukrajine mogao pogoršati stvari.

Rusija je najveći svjetski izvoznik pšenice, dok je Ukrajina značajan izvoznik pšenice i kukuruza. Izvoze i biljna ulja. Cijene pšenice u četvrtak su skočile na najvišu razinu od 2012. godine. Skočila je i cijena kukuruza. Poskupjela je i soja, kojom se često trguje uz kukuruz.

Egipat i Turska najveći su kupci ruske pšenice, ali neće biti jedini pogođeni ako isporuke kasne ili sankcije ometaju izvoz.

“Bez obzira kamo točno idu namirnice, jasno je da ako u svijetu općenito postoji nestašica, onda će cijena rasti”, rekla je May.

Ukrajina još uvijek treba izvoziti 15 milijuna metričkih tona kukuruza i između 5 i 6 milijuna metričkih tona pšenice ove sezone, kaže robobanka analitičar Michael Magdovitz.

Sada se kupci poput Kine okreću Europi i Sjedinjenim Državama kako bi popunili prazninu. Ako se borbe potraju, ograničene zalihe mogle bi postati još ograničenije.

“Ako imate dugotrajan sukob, onda morate pronaći mnogo veći iznos”, rekao je Magdovitz.

Helima Croft, voditeljica globalne robne strategije u RBC Capital Markets, rekla je da se rizik od veće inflacije cijena hrane “čini akutnim” budući da Rusija i Ukrajina zajedno čine 25 posto svjetskog izvoza pšenice, dok samo Ukrajina čini 13 posto izvoza kukuruza.

Postoji još jedan potencijalni udarac za poljoprivrednike: Rusija je najveći proizvođač amonijevog nitrata, ključne komponente gnojiva, dodaje RBC.

Američki ministar poljoprivrede Tom Wilsack izjavio je u četvrtak da bi europski potrošači mogli biti izloženiji skoku cijena hrane od Amerikanaca.

Metali

Cijena metala koji se koristi u širokom rasponu potrošačkih proizvoda raste dok investitori gledaju na posljedice invazije i vagaju mogu li sankcije utjecati na zalihe.

“Rusija je glavni proizvođač metala, uključujući aluminij i nikal, a također je i značajan proizvođač bakra. Tržišni izvori vjeruju da bi uskoro moglo biti sigurno da bi oštrije sankcije uvedene na trgovinu s Rusijom mogle dodatno smanjiti zalihe na već skučenim globalnim tržištima.” , kažu analitičari S&P Global Plattsa.

Cijene aluminija u Londonu u četvrtak su skočile na rekordnu razinu.

Ruski Rusal, prethodno sankcioniran od strane Sjedinjenih Država, jedan je od najvećih svjetskih proizvođača aluminija. Uvedu li se nove kazne, moglo bi doći do vrtoglavog skoka cijena.

Cijene su već podignute jer su talionice u Europi morale smanjiti proizvodnju zbog sve veće cijene električne energije

- Advertisement -

2 COMMENTS

  1. Cijeli Zapad mi sve više liči na gaziju koji autoputem vozi 250 na sat 😎 😎 ali 🙁 – u suprotnom smijeru 🙁 … Na hajr 🙁 …

  2. Da ako će u zemljama EU nastupiti recesija, što tek čeka gladnu Rusiju…Ružno bi bilo da Rusi ubiju Putina kao što su pobili Romanove.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Последний

Imaju li zastupnici BH Hrvata (HDZBIH) u RH Saboru problem s Penavinim “NE SA SRBIMA” Plenkoviću?

Srbi u BIH u nekoliko su navrata spašavali poziciju HDZ-a u BIH. Taj isti HDZ BIH donosi stabilnu i...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -