Na današnjem sastanku u Mostaru partneri na državnoj razini nisu uspjeli postići dogovor o ključnim zakonima za evropski put BiH, niti o Planu rasta. Nenad Stevandić, predsjednik NSRS-a i lider Ujedinjene Srpske, dao je oštar komentar na ovu situaciju, jasno ističući frustraciju zbog konstantnih prepreka i stranog utjecaja.
“Kad bismo isključili telefone ambasadama, već bismo bili u EU”
Stevandić je bez ustručavanja optužio međunarodnu zajednicu za opstrukcije unutar BiH:
- “Kad bismo na šest mjeseci isključili telefone ambasadama i OHR-u, mi bismo već tri mjeseca bili u EU. Međutim, svaki put kad se nešto dogovorimo, naredi se da se nismo dogovorili.”
Ova izjava jasno ukazuje na njegovu sumnju prema ulozi visokog predstavnika i stranih sudija u Ustavnom sudu BiH. Prema Stevandiću, intervencionizam međunarodnog faktora destabilizira proces donošenja odluka u BiH, dok se domaći političari međusobno sukobljavaju zbog nepomirljivih stavova.
“Maksimalističke težnje i drugačije percepcije prošlosti”
Govoreći o ključnim problemima unutar BiH, Stevandić naglašava da su temeljni uzroci neslaganja maksimalistički zahtjevi i potpuno različiti pogledi na prošlost.
- “Imovina, reforme, sve to sakrivamo jedni od drugih jer imamo suprotne stavove. Možda bi EU bila jedino rješenje koje bi spriječilo buduće sukobe, ali sam skeptičan jer znam kako su protraćeni dogovori iz prošlosti.”
Zgrada UIO važnija od reformi?
Na pitanje o tome kako su “zaboravljeni” ključni zakoni poput onoga o Ustavnom sudu, dok se novac osigurao za izgradnju zgrade Uprave za indirektno oporezivanje u Banjaluci, Stevandić je rekao da je to trivijalno pitanje:
- “Da je bilo pameti, ta bi institucija ranije bila u Banjaluci. Imovina i dalje ostaje predmet spoticanja jer imamo različite stavove. Na kraju, ono što je važno često se zaboravi, a fokus se stavlja na manje bitna pitanja.”
O zaduženjima i optužbama opozicije
Stevandić je odgovorio i na kritike američkog ambasadora Michaela Murphyja, koji je ukazao na povećano zaduženje Vlade RS-a:
- “I ako je Murphy u pravu, to neće ugroziti postojanje RS-a. Na nama se provodi eksperiment sile, pokušavaju nam zabraniti da mislimo svojom glavom.”
Također, komentirao je optužbe opozicije da se Odbor za proslavu Dana RS-a koristi kako bi se izbjegla odgovornost:
- “NSRS je još u šestom mjesecu donijela zaključak da će zajedno s Vladom i predsjednikom RS-a formirati ovaj odbor. Sve što opozicija radi jest traženje senzacije tamo gdje je nema.”
BiH i dalje daleko od dogovora
Mostarski sastanak još je jedna epizoda u beskrajnoj sapunici političkih neslaganja u BiH. Dok rokovi za europske reforme istječu, fokus ostaje na optužbama, prkosu i maksimalističkim stavovima.
Stevandićev zaključak ironično sažima situaciju:
- “Rekao sam Dodiku da će na dnevnom redu opet biti ista tačka – ‘Šta se ovaj put nismo dogovorili’.”