Američke vlasti traže Assangea (52) po 18 točaka optužnice, uključujući jednu točku za špijunažu, u vezi s WikiLeaksovim objavljivanjem golemih količina povjerljivih američkih vojnih zapisa i diplomatskih depeša za koje je Washington rekao da ugrožavaju živote.
Britanija je dala zeleno svjetlo za njegovo izručenje, ali on tu odluku pokušava poništiti. Aktivisti su rekli da će se javna rasprava održati na Visokom sudu 20. i 21. veljače kada će dva suca preispitati raniju odluku kojom je Assangeu odbijeno dopuštenje za žalbu.
Dvodnevno saslušanje moglo bi biti posljednja prilika Juliana Assangea da spriječi izručenje Sjedinjenim Državama, stoji u priopćenju WikiLeaksa.
WikiLeaks je stekao svjetsku slavu do 2010. kada je objavio stotine tisuća strogo povjerljivih datoteka i diplomatskih depeša u najvećem sigurnosnom proboju te vrste u povijesti američke vojske, za koji američki tužitelji kažu da je ugrozio živote agenata imenovanih u procurjelim materijalima.
Assangeovi pristaše kažu da je on heroj protiv establišmenta koji je bio žrtva zbog razotkrivanja američkih nedjela, te da je njegovo kazneno gonjenje napad na novinarstvo i slobodu govora.
Proveo je sedam godina u ekvadorskom veleposlanstvu u Londonu prije nego što je 2019. izvučen i zatvoren zbog kršenja uvjeta uvjetne kazne. Od tada je u zatvoru dok se odlučuje o njegovom izručenju.
Njegovi odvjetnici također su se žalili Europskom sudu za ljudska prava, koji bi potencijalno mogao spriječiti njegovo izručenje.
“Posljednje četiri i pol godine najviše su pogodile Juliana i njegovu obitelj, uključujući naša dva mala sina”, rekla je njegova supruga Stella s kojom se vjenčao u zatvoru.
“Progon tog nedužnog novinara i izdavača mora prestati”, rekla je, prenosi Reuters.