Subota, 27 travnja, 2024

Srbija u sjajnoj utakmici srušila Hrvatsku za finale EP-a

Hrvatska neće igrati u finalu EP-a. Srbija je u sjajnoj utakmica bila bolja i slavila je 9:7, piše Index.hr.

Sraz svjetskih prvaka i Srba, koji su aktualni olimpijski i europski prvaci, pripao je Srbiji koja je tako prekinula niz od tri uzastopne hrvatske pobjede. Hrvatska su presudili upravo katastrofalna realizacija napada s igračem više budući da je od čak 14 prilika iskorištene samo tri. Usto, Hrvatska se nije prilagodila sudačkim kriterijima i veći dio utakmice velika nervoza je utjecala na igru Hrvatske.

Bila je to dobra utakmica, kvalitetna, ali ni izbliza ne onako lijepa kao ona prije godina dana u Budimpešti, kad je Hrvatska u jednoj epskoj partiji u polufinalu SP-a srušila Srbiju 12:11 na putu do zlata. Previše je bilo nervoze, udaranja ispod i iznad vode, čudnih sudačkih odluka. Previše je bilo svega što nije vaterpolo. U toj tučnjavi bolje se snašla Srbija, a Hrvatsku je koštala užasna igra s igračem više u bazenu.

U prvoj trećini postignuto je čak osam golova (5:3), uz vrhunski vaterpolo s obje strane. Ipak, Srbi su, za razliku od Hrvatske, imali skoro stopostotnu realizaciju igrača više jer su svih pet golova postigli s prednošću igrača. Naši vaterpolisti nisu uspjeli zaustaviti Miloša Ćuka, koji je zabio čak tri gola, a nakon što je Joković izjednačio na 2:2, Barakude propuštaju situaciju s dva igrača više, a potom je i vratar Mitrović obranio “zicer” Lončaru, pa Srbi prvu četvrtinu dobivaju s 5:3.

Početkom druge četvrtine isključeni su zbog međusobnog udaranja Fatović i Ćuk, a u redove obje momčadi se uvukla velika nervoza. Pogotkom Mandića Srbi dolaze do tri gola prednosti (6:3), a kapetan Bušlje golom za 4:6 ne dopušta da se protivnik odvoji. U zadnjim sekundama druge četvrtine srpski vratar Mitrović brani šut Šetke u trenucima kada je Hrvatska imala igrača više. Upravo je igrač više radio razliku u prvom poluvremenu jer su Barakude od 8 napada s igračem više realizirali samo dva.

Treća četvrtina je započela sa šutevima Garcije i Buljubašića koji su završili na gredi, a Hrvatska je propustila još tri puta igrača više. Nakon puno propuštenih šansi Barakuda, Mitrović s krila pogađa za vodstvo Srbije 7:4. Bušlje konačno, nakon devet neiskorištenih situacija igrača više, pogađa za 5:7.

Zadnja četvrtina započela je isključenjem hrvatskog izbornika Ivice Tucka zbog prigovaranja, a Prlainović s igračem više postiže gol za vodstvo Srbije 8:5 šest minuta prije kraja. Vukičević iz peterca smanjuje na 8:6, no Mandić lobom tri minute prije kraja opet diže na nedostižnih 9:6. Vukičević je u zadnjim trenucima zabio krasan gol za 7:9, ali do kraja više nije bilo vremena.

Srbija će u finalu igrati protiv boljeg iz dvoboja Italija – Španjolska, a Hrvatska će svoju prvu broncu na EP-ima tražiti protiv poraženog iz tog dvoboja.

Ante Vukičević s tri i Andro Bušlje s dva gola bili su najbolji kod Hrvatske, dok su Miloš Ćuk i Dušan Mandić zabili po tri gola za Srbe.

Hrvatska će u subotu igrati za treće mjesto s poraženim iz susreta Španjolske i Italije.

HRVATSKA: Bijač (7 obrana), Macan, Fatović, Lončar 1, Joković, Buljubašić, Vukičević 3, Bušlje 2, Miloš, Vrlić 1, Šetka, Garcia, Marcelić.

SRBIJA: B. Mitrović (7 obrana), G. Pijetlović, Mandić 3, Rašović, Ranđelović, Ćuk 3, D. Pijetlović, Vico, Aleksić, Jakšić 1, Filipović, Prlainović 1, S. Mitrović 1