Nedjelja, 22 prosinca, 2024

Slaba potražnja za ogrjevom, kupaca gotovo da nema

Vrlo
- Advertisement -

Potražnja za ogrjevnim drvetom i peletom ove je godine na najnižoj razini, kako na domaćem, tako i na stranom tržištu. U prvih sedam mjeseci 2024. godine izvoz je gotovo prepolovljen u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje (UNO), Bosna i Hercegovina je od siječnja do kraja srpnja ove godine izvezla ogrjevnog drveta u vrijednosti od 49,04 milijuna maraka, dok je pelet izvezen u iznosu od 9,79 milijuna KM. U istom razdoblju prošle godine, izvoz ogrjevnog drveta dosegao je 67,06 milijuna KM, a peleta 18,22 milijuna KM.

Najveće količine ogrjevnog drveta ove godine završile su na tržištima Italije, Slovenije, Hrvatske i Austrije, dok su se najveći izvozi peleta usmjerili prema Sloveniji, Srbiji, Hrvatskoj i Italiji, navode iz UNO-a, prema izvještaju Glasa Srpske.

Unatoč nadolazećoj grijnoj sezoni, osiguravanje ogrjeva gotovo da nije ni započelo. Skladišta su puna, ali kupaca, prema riječima prodavača, “nema ni za lijeka”, što je velika promjena u odnosu na prethodne godine kada su redovi kupaca bili uobičajeni prizor u ovo doba.

Igor Andrić, tajnik Udruge šumarstva i drvoprerade pri Privrednoj komori RS, istaknuo je da je ponuda ogrjevnog drveta ove godine zadovoljavajuća, čak i veća od trenutačnih potreba.

“Cijene palete s ogrjevnim drvetom u Banja Luci kreću se između 240 i 260 maraka, dok je u manjim sredinama ponuda još veća, s cijenama od oko 220 maraka. Metar drva košta do 110 maraka,” kazao je Andrić.

Dodao je kako je potražnja za ogrjevom ove godine vrlo slaba, što nije uobičajeno za ovo doba godine. Dvije prethodne blage zime rezultirale su time da mnoga domaćinstva još uvijek imaju neiskorištene zalihe.

Slaba potražnja utjecala je i na smanjenje proizvodnje, koju su mnogi proizvođači bili prisiljeni reducirati. “S obzirom na vremenske prognoze, ne očekujem veliku potražnju za ogrjevom ni u nadolazećem razdoblju, pa ne vjerujem da će biti značajnijih promjena cijena,” dodao je Andrić.

Situacija nije ništa bolja ni u zemljama regije, gdje su stovarišta također prepuna, a kupaca ima na kapaljku.

Goran Ivanović, predstavnik proizvođača peleta u BiH, izjavio je kako pelet nikada nije bio povoljniji, s prosječnom cijenom od 350 maraka, sličnom onoj iz proljeća.

“Potražnja za peletom trenutno je znatno smanjena, kako na domaćem, tako i na stranom tržištu. Osim tople zime, pad potražnje iz inozemstva uzrokovan je višemjesečnom zabranom izvoza iz BiH 2022. godine, zbog čega smo izgubili brojna tržišta koja su sada preuzeli proizvođači iz Brazila, Indije i Kine,” objasnio je Ivanović.

Đorđe Brkić, potpredsjednik Udruge drvoprerađivača drvnih sortimenata niže vrijednosti RS, potvrđuje da je prodaja gotovo stala.

“Lageri su nam puni, nemamo pojma što raditi. Od prošle godine uspjeli smo izvesti samo 20 posto robe. Odluka BiH da zaustavi izvoz bila je katastrofalna. Naša tržišta sada opskrbljuju druge zemlje,” kazao je Brkić, dodajući kako je jedan od problema i visoka cijena sirovina koje domaći proizvođači moraju plaćati.

- Advertisement -

4 KOMENTARI

guest

4 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

TOMAŠEVIĆ PRENIO MOLBU RODITELJA: Žele se oprostiti od svog anđela u krugu obitelji

Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević izrazio je duboku sućut roditeljima tragično stradalog djeteta u napadu u Osnovnoj školi Prečko. Roditelji...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -