Komentirajući rezultate parlamentarnih izbora u Crnoj Gori, politički analitičar Instituta za društveno-politička istraživanja (IDPI) iz Mostara Milan Sitarski ocijenio je kako se u nedjelju dogodio svojevrstan šok te dodao kako očekuje da će sve izvjesnija smjena vlasti u toj državi djelovati pozitivno na Crnu Goru, ali i susjedne države.
– Treba sačekati da se završi kompletan izborni proces. Radi se o zemlji koja nema tradiciju smjenjivosti vlasti, što je karakteristika prisutna u dobrom dijelu zemalja u ovom dijelu Europe. Ovo je za Crnu Goru, za njen politički sistem i za njen stranački sistem neka vrsta šoka – kazao je Sitarski u izjavi za Fenu.
Ocijenio je kako u Crnoj Gori postoji tradicija “emocionalizacije političkog sistema” te da će trebati neko vrijeme da se strasti smire.
– Velika je stvar što su izborni proces i izborna kampanja prošli na način koji susjednim zemljama, i Bosni i Hercegovini, i Srbiji, i Albaniji, koje također imaju problema s legitimnošću izbornih procesa, šalje poruku da se i na Balkanu izbori mogu provesti na europski način. Treba, dakle, pustiti da se stvari slegnu, da dođu službeni rezultati, i treba dati vremena političkim akterima da sastave parlamentarnu većinu – istaknuo je Sitarski.
S obzirom da oporbene stranke koje bi trebale činiti novu vladajuću većinu imaju poprilično različite političke programe, Sitarski smatra kako će mogućnost djelovanja nove vlasti biti ograničena.
– Postoje najave da će to biti ekspertska vlada koju će podržati tri ili četiri oporbene liste koje su ušle u parlament. Mislim da nekih dramatičnih promjena u negativnom smislu ne može biti, jer će ta vlada funkcionirati po načelu najmanjeg zajedničkog imenitelja. Tu su prosrpske stranke, izrazito crnogorske stranke, stranke različitih ideoloških orijentacija, a zajedničko im je što žele promijeniti poredak oličen u DPS-u i njegovoj tridesetogodišnjoj vladavini – kazao je.
Sitarski je dodao kako, stoga, ne treba od te vlade očekivati neke dramatične pomake osim u učvršćivanju principa smjenjivosti vlasti, jačanju vladavine prava te monitoringu medija i trošenju državnog novca.
– Moguće da će ta vlada imati ograničen mandat i to je neka vrsta vlade nacionalnog spasa pred kojom je lavovski posao, nešto slično kao prva vlada u Srbiji nakon rušenja Miloševićevog režim – ocijenio je Sitarski.
Dodao je kako za sada sve ukazuje na to da će proces tranzicije vlasti biti miran i nedramatičan.
– Imam osjećaj da je za sve to zaslužan posvećeniji pristup Europske unije, kao da su za ove izbore jače bili upaljeni europski reflektori. Očekujem da će Europska unija pomoći da tranzicija vlasti bude što bezbolnija i, naravno, očekujem da će sve to imati pozitivan učinak na unutarnji politički život Crne Gore, ali i na zemlje regije – zaključio je analitičar mostarskog IDPI-a.
Dnevnik.ba