Utorak, 19 studenoga, 2024

ŠIROKOBRIJEŽANI NA KONGRESU U GRČKOJ I drugi iz Europe žele od nas učiti

Vrlo
- Advertisement -

I druge države u Europi imaju što od nas naučiti i žele se uključiti u naše aktivnosti kako je pokazao interes, na konferenciji u Grčkoj, za projekt Digitalizacije i očuvanja elemenata nematerijalne kulturne baštine, koji se vodi iz Širokog Brijega, prenosi Hrvatski Medijski Servis.

Kongres CIOFF®-a (Savjet organizatora festivala folklora i tradicijske umjetnosti) za Sektor južne Europe ove godine održan je u grčkom gradu Kyparissia od 26. do 30. svibnja 2022. godine. Iz Bosne i Hercegovine sudjelovali su Emir Ibrahimagić, predsjednik Nacionalne Sekcije CIOFF®-a BiH (ili NS CIOFF® BiH) i Ana Marić, predsjednica Sekcije mladih NS CIOFF®-a BiH.

Tema kongresa bila je organizacija rada nacionalnih sekcija u sektoru, primjeri dobre prakse u očuvanju kulturne baštine, organizacija Mediteranskog festivala u Grčkoj kao i izbori naredne godine. U CIOFF®-ov Sektor Južna Europa spadaju i na kongresu redovito sudjeluju predstavnici Portugala, Španjolske, Francuske, Italije, Švicarske, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Makedonije, Kosova, Albanije, Grčke, Bugarske i Cipra.

Na prijedlog organizatora, kao primjer dobre prakse iz BiH, Ana Marić predstavila je projekt Digitalizacija i očuvanje elementa nematerijalne kulturne baštine– 2021 koga vodi Društvo za digitalizaciju tradicijske kulturne baštine iz Širokog Brijega i NS CIOFF® BiH. Posebno se osvrnula na sudjelovanje mladih u projektu koji su pod pokroviteljstvom UNESCO-a, provodili na terenu HKD Vrila iz Širokog Brijega, KUDM Bosiljak iz Dervente te KUD Puračić iz Lukavca.

Na lokacijama ovih sudionika organizirani su radionica i seminar o projektnim aktivnostima kao i provedena istraživanja o načinu očuvanja nematerijalne kulturne baštine u kriznim vremenima kao što je pandemija Covid-19.

Ana Marić je i članica Društva za digitalizaciju tradicijske kulturne baštine iz Širokog Brijega. U ovom projektu članovi HKD Vrila, skupa s partnerima, prikupili su i obradili jedanaest elemenata nematerijalne kulturne baštine s područja Širokog Brijega i to: Trusa – tradicijski ples, Bilska misa – pučka proslava i obljetnica, Ganga – tradicijsko pjevanje, Umijeće sviranja na tradicijskom glazbalu diple – diplenje, Taraban – tradicijski ples, Trojanac – tradicijski ples, Paljenje svića za Božić – pučki običaj, Gospin plač – tradicijsko pjevanje, Narodna predaja o Bilom lovcu Kudi, Frnja – tradicijska dječja igra, Umijeće sviranja i pjevanja uz tradicijsko glazbalo gusle – guslenje.

Partneri HKD Vrila na terenu su KUD Mokro iz Širokog Brijega, HKUD Sv. Ante Cim iz Mostara i HKUD sv. Marko iz Vionice iz Čitluka. Na području Dervente i Puračića obrađeno je po deset elementa nematerijalne kulturne baštine. Obrađeni materijali dostupni su na internetskom mrežnom mjestu tkanica.org.

Predstavljen je i Znanstveno-stručni skup Digitalizacija, arhiviranje i očuvanje kulturne baštine – 2021.organiziran je u Širokom Brijegu 30. listopada 2021., također u sklopu ovog projekta, na kome su sudjelovali predavači iz više zemalja. Već od ranije iskazana je zainteresiranost za uključivanje u ovaj projekt i NS CIOFF®-a iz drugih država.

Svi sudionici Kongresa potpisali su pismo podrške miru u Olimpijina simboličnom mjestu na kojem se pali plamen mira za olimpijske igre.

NS CIOFF®-a okupljaju uglavnom organizatore festivala folklora i folklorne skupine koji nastoje primijeniti CIOFF®-ove standarde u svom radu. CIOFF® ima status pridruženog partnera UNESCO-aakreditiran u Povjerenstvo za nematerijalnu kulturnu baštinu.

Kongres je završio u pozitivnom ozračju i kreativnom tonu, koji će se kao i svake godine, po uvjerenju sudionika, prenijeti i u rad NS CIOFF®-a na terenu i organizaciji velikog broja festivala i događanja u ovim državama./HMS/

- Advertisement -
guest

0 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

EVO ZAŠTO RADMAN NIKADA NIJE SPOMENUO UBIJENU ČASNU SESTRU DANKU ANU JURČEVIĆ: On , bolan, u Kaknju gradi. Ziđe čovik!

U Kaknju je 30. rujna 1996., mučki  ubijena časna sestra Danka Ana Jurčević, brutalno izbodena nožem u dvorištu župnog...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -