Pedijatri preporučuju šetnju čak i kada je temperatura ispod nule, jer to jača dječji imunitet i čini organizam otpornijim na viruse i infekcije
Šetnja tijekom hladnih zimskih dana zdravom djetetu može donijeti samo korist. Ipak, temperature ispod nule zahtijevaju pojačanu njegu osjetljive dječje kože. Najosjetljiviji su lice, ruke, a kod beba predio oko usana. Zato ih morate zaštititi od vjetra i hladnoće prije nego što ih izvedete u šetnju. Na tržištu postoji veliki broj krema koje štite kožu, a najbolje je birati one na bazi pantenola, koje ne sadrže vodu, konzervanse, alkohol ili umjetne boje.
Kako obući bebu zimi – kod kuće, za spavanje i šetnju
Što se garderobe tiče, najčešća greška koju roditelji rade je da djecu pretoplo oblače. Najbolje je da dijete slojevito obučete i da obratite pažnju koliko je aktivno – ako sjedi u kolicima bit će mu potreban sloj više.
Utopljavanje djeteta pogoduje prehladama, pa je mnogo bolje birati slojevitu, pamučnu odjeću. Ispod skafandera dijete bi trebao imati pamučnu trenirku, majicu i potkošulju, dok vuna, iako je prirodni materijal, nije poželjna, jer u dodiru s kožom može izazvati iritaciju.
Zašto su djeca najčešće bolesna do treće godine?
Što se infekcija i virusa tiče, djeca do četvrte godine su im najpodložnija i prosječno se razbolijevaju šest puta godišnje. Prevencija protiv prehlada uključuje zdravu prehranu, bogatu voćem i povrćem, vitaminima i mineralima, dovoljno boravka vani, izbjegavanje kontakta s bolesnom djecom i odraslima. Posebno je važno da djetetu svakodnevno ili bar nekoliko puta tjedno isperete nosić fiziološkom otopinom, koji se može koristiti već od prvog dana.
Mališani ne bi trebali boraviti ni u toploj prostoriji (temperatura ne smije prelaziti 23 stupnja) i moraju dovoljno spavati (do predškolskog uzrasta dijete bi trebalo spavati do 10 sati dnevno) kako bi njihov imunitet ostao jak.