Sovjetski Savez i Rusija nisu štedjeli snage i sredstva kada je trebalo ovjekovječiti pobjedu u Drugom svjetskom ratu. Neki spomenici su toliko ogromni i veličanstveni da se mogu mjeriti sa suvremenim neboderima.
1. Majka Domovina zove! (Volgograd)
Ovo je sigurno najpoznatiji spomenik posvećen Drugom svjetskom ratu u Rusiji. Visoka 85 metara, skulptura u Volgogradu (nekadašnjem Staljingradu) je najviša statua u Europi i jedna od najvećih na svijetu.
Statua je dio kompleksa “Mamajev kurgan” na brežuljcima pored rijeke Volge. Na tom mjestu su se njemačka vojska i Crvena armija žestoko sukobile u Bitci za Staljingrad, što je presudilo ishod čitavog rata. Preko 35 000 sovjetskih vojnika je tu pokopano u masovnoj grobnici.
2. Panfilovljevi heroji (Moskovska oblast)
Na otvorenom polju u blizini sela Dubosekovo (oko 100 kilometara od Moskve) nalazi se monumentalni kompleks posvećen takozvanim 28 Panfilovljevih heroja. Šest skulptura visokih 10 metara slave podvige 316. streljačke divizije pod zapovjedništvom generala-bojnika Ivana Panfilova.
16. studenog 1941. godine, tijekom njemačke ofenzive na Moskvu, 28 vojnika iz ove jedinice je u četiri sata intenzivne borbe zauzelo 18 neprijateljskih tenkova. Vjeruje se da je na ovom mjestu jedan od Panfilovljevih vojnika izgovorio čuvenu rečenicu: “Velika je Rusija, ali nemamo se kuda povlačiti, jer Moskva je iza nas!”
3. Aljoša (Murmansk)
Spomenik “Braniteljima sovjetskog Arktika za vrijeme Velikog domovinskog rata”, poznatiji kao “Aljoša”, posvećen je obrani Murmanska u Drugom svjetskom ratu. Nakon dugih iscrpljujućih sukoba tijekom 1941. i 1942. godine, sovjetske trupe su porazile udružene njemačko-finske snage i osvojile ovu važnu sovjetsku sjevernu luku.
Park s ovim spomenikom visokim 115 metara je omiljen među stanovnicima i posjetiteljima grada, jer se s ovog mjesta pruža veličanstveni pogled na Murmansk.
4. Spomenik Pobjede (Moskva)
S visinom od 141,8 metara ovo je najviši spomenik u Rusiji. Broj metara nije slučajan. Veliki domovinski rat (kako se Drugi svjetski rat naziva u Rusiji) između Sovjetskog Saveza i nacističke Njemačke trajao je 1418 dana.
Na vrhu obeliska možete vidjeti skulpturu grčke boginje pobjede Nike i dva Kupida koji pušu u trube, objavljujući pobjedu.
Spomenik Pobjede je dio ogromnog kompleksa posvećenog pobjedi u Drugom svjetskom ratu. Ovo je jedan od najvećih ovakvih kompleksa na svijetu i obuhvaća crkvu, džamiju, sinagogu, muzeje, fontane i brojne spomenike.
5. Spomenik vojniku i mornaru (Sevastopolj)
Na ovom se spomeniku radilo skoro 35 godina. Pretrpio je brojne izmjene, a bio je čak i prijedlog da se od njega sasvim odustane. Tek 2008. godine je ova monumentalna skulptura visoka 41 metar ugledala svjetlost dana.
Spomenik vojniku i mornaru je posvećen oslobođenju Sevastopolja i Krimskog poluotoka od njemačkih i rumunjskih trupa 1944. godine. Crvena armija je tom prilikom izgubila preko 17 000 vojnika.
6. Spomenik “Pozadina – frontu” (Magnitogorsk)
Grad Magnitogorsk na južnom Uralu se za vrijeme Drugog svjetskog rata nalazio daleko od borbene linije, no njegov industrijski potencijal je značajno doprinio pobjedi. Ovaj spomenik visok 15 metara posvećen je onima koji su radili za pobjedu u pozadini fronta.
Figura radnika gleda u smjeru Magnitogorskog metalurškog kombinata, dok figura vojnika, koji iz njegovih ruku uzima mač, gleda u pravcu neprijatelja prema zapadu.