”Zloupotreba pravosudnog sistema u Mostaru, HNK i Bosni i Hercegovini, i to od potpuno nenadležne nevladine organizacije sa političkim pretenzijama, predstavlja veliku opasnost za ukupne odnose u Gradu Mostaru, posebno imamo li na umu istorijat događanja u zadnjih tridesetak godina”, navedeno je u pismu koje je Gradska organizacija SDA Mostar uputila pismo na adrese predstavnika međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini i veleposlanstava sa sjedištem u Sarajevu.
SDA priprema tim, svi drugi se žale – Komšiću namješten mandat u Mostaru?
Kako navodi Gradski odbor SDA Mostar u priopćenju pismo su poslali kako bi navedene adrese upoznali ”s pritiscima i prijetnjama, kojima su izloženi građani bošnjačke nacionalnosti u pojedinim dijelovima Mostara, a nakon upravo uspješno održanih lokalnih izbora”.
GO SDA Mostar navodi kako smatra potpuno nedopustivim i politički skandaloznim da se službeni, pravosudni i policijski organi ”koriste u interesu i za svrhe nevladinih organizacija s političkim pretenzijama, kao što je Hrvatski narodni sabor BiH”.
”Građani Mostara nisu niti će pristati na bilo kakvo ozakonjenje etničkog čišćenja ili pokušaje da im se njihova prava svedu samo na pojedine dijelove grada, a što ‘crtači’ etničkih karata već godinama pokušavaju javnosti, i domaćoj i stranoj, podvaliti kao navodno ‘legitimno’ rješenje. Ukoliko u ovom slučaju postoji bilo kakvo nezakonito postupanje, onda je to prije svega pokušaj HNS-a da se građanima Mostara uskrate zakonom jasno definirana građanska prava i na taj način poruči da su oni zapravo građani drugog reda, te da, eto, nemaju šta tražiti u dijelu grada koji nije ‘njihov’. Na takve politike, nikada nismo niti ćemo pristati, a duboko smo uvjereni da se tim principom vode i najviši predstavnici međunarodne zajednice u BiH i ambasadori najznačajnijih država u Sarajevu”, navedeno je, između ostalog, u pismu kojeg je mostarska SDA poslala međunarodnim dužnosnicima u BiH.
U pismu je, kako se navodi, zatraženo da međunarodna zajednica svojim autoritetom stane u zaštitu osnovnih ljudskih prava i sloboda, zaštićenih zakonom i međunarodnim konvencijama, a koje se na ovaj način onemogućavaju Bošnjacima povratnicima u jednom dijelu Mostara.
Podsjećamo, Hrvatski narodni sabor (HNS) BiH podnio je kaznenu prijavu protiv članova Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP) BiH tereteći ih za omogućavanje fiktivnih prijava bošnjačkih birača u hrvatska područja u Mostaru i krivotvorenje izbornih rezultata te druge malverzacije čime je narušen kredibilitet izbora.
U pismu upućenom zapadnim diplomatama predsjednik HNS-a BiH Dragan Čović izvijestio je o podnesenoj kaznenoj prijavi državnome Tužiteljstvu BiH protiv vodstva sedmeročlanog SIP-a.
“Umjesto da zajedno proslavimo dan mostarskih izbora kao praznik demokracije, svjedočili smo nedopustivim zloporabama i besprizornoj krađi, tj. udruženom kriminalnom djelovanju državne institucije Središnjeg izbornog povjerenstva i bošnjačkih političkih subjekata koji su svojedobno u tu instituciju instalirali svoje stranačke poslušnike”, stoji u Čovićevu pismu.
HNS BiH je u kaznenoj prijavi problematizirao i činjenicu da su lokalni izbori za Mostar izdvojeno održavali od ostatka zemlje kao i svjesno zakazivanje izbornog procesa u predbožićno i božićno vrijeme.
Čović je u pismu voditelju Izaslanstva Europske unije u BiH Johannu Sattleru, visokom predstavniku Valentinu Inzku, američkom veleposlaniku Ericu Gordonu Nelsonu i voditeljici Misije OESS-a Kathleen Kavalec istaknuo kako bi legaliziranje krivotvorenja izbornih rezultata u Mostaru moglo poremetiti hrvatsko-bošnjačke odnose.