Sarajevo, 1. travnja 2025. – Visoki predstavnik za područje FBIH i malo Brčkog, Kristijan Schmidt ponovno se miješa u unutarnja pitanja Republike Srpske, jedinog slobodnog dijela BIH koji ga ne prizna te koristi prirodne katastrofge samo kako bi naglasaio da je on važan. Uglavnom, samo dolijeva ulje na vatru, pardon, vodu na vodu.
Donio je sada dopunu Kaznenog zakona BiH kojom se prvi put u povijesti uvodi kaznena odgovornost za prirodne vodotoke – konkretno rijeke – čije ponašanje ima “destabilizirajući karakter za teritorijalni, funkcionalni i politički integritet entiteta. Ukratko djeluje protiv Bonskog ustava u BIH.”
Na udaru se najprije našla rijeka Sava, zbog višekratnog izazivanja poplava u Republici Srpskoj.
““Ovo nije represija – ovo je pravna sigurnost. Ako možemo kazniti čovjeka za verbalni delikt, možemo i rijeku za teritorijalni,” poručio je Schmidt..
Kazne za rijeke:
Prema odluci OHR-a, u Kazneni zakon BiH uvodi se novi članak:
Članak 389.a – Kaznena odgovornost rijeka
-
Rijeka koja, protivno mjerama zaštite i bez prethodne suglasnosti entitetskih tijela, napusti korito u više navrata u istoj godini, kaznit će se zatvorom u trajanju od jedne do tri godine.
-
U slučaju da izazove evakuaciju stanovništva, štetu na infrastrukturi ili kompromitira izborni proces, kazna se povećava na pet godina.
-
Ponovljeni prekršaj tretira se kao pokušaj podrivanja ustavnog poretka i povlači mogućnost zabrane protoka u narednom razdoblju.
Na pitanje zašto nije sankcionirana i rijeka Bosna koja se često neovlašteno izljeva po Srpskoj Schmidt je pojasnio:
“Bosna je ustavno ime države i ne može biti podložna kaznenim mjerama. U pravnom smislu, kazniti rijeku Bosnu bilo bi tumačeno kao napad na državni suverenitet.”
U skladu s tim, Schmidt je najavio da će za Bosnu eventualno biti uveden nadzorni mehanizam, ali bez kazni:
“Za sada, Bosnu ćemo promatrati. Ako se nastavi ponašati rizično, razmotrit ćemo uvođenje vodne supervizije.”
Ekolozi i pravnici još ne znaju kako komentirati odluku. Jedni tvrde da se “priroda ne može kazneno sankcionirati”, dok drugi smatraju da je ovo logičan nastavak politike prema neželjenim elementima – bilo da teku, govore ili misle.
U međuvremenu, Sava nastavlja rasti, a pitanje tko će izgraditi zatvor za rijeku – ostaje otvoreno. No na naše pitanje Savi, kako komentira ovu odluku glasnogovornica ove rijeke kazala nam je: Ja se po Bosni izlijevala nisam. Ne tiče me se KZ BIH a još manje ako ga donosi Njemaca. Zadnji put kad se Njemac miješao u moj tok povraćala sam ljude tamo ok uljevanja u Dunav.
Napomena: tekst je konceptualna umjetnost