Saudijski prijestolonasljednik Mohammed bin Salman predložio je korištenje “prstena otrova” da ubije pokojnog kralja Abdullaha, tvrdi bivši visoki saudijski obavještajni dužnosnik.
U intervjuu za CBS, Saad al-Jabri, koji je pobjegao iz Saudijske Arabije 2017. i živi u egzilu u Kanadi, otkrio je da je Mohammed bin Salman rekao svom rođaku 2014. da to želi učiniti kako bi očistio put do svog prijestolja. njegov otac, kraljev polubrat, piše Jutarnji list.
U tadašnjoj vladajućoj obitelji vladala je napetost oko nasljeđivanja prijestolja, a saudijska vlada je Jabrija nazvala ‘diskreditiranim bivšim dužnosnikom s dugom poviješću izmišljotina iza sebe’.
U intervjuu za CBS, Jabri je upozorio da je prijestolonasljednik “psihopat i ubojica bez empatije i osoba koja predstavlja prijetnju svom narodu, Amerikancima i planetu”.
Također je otkrio da je na sastanku održanom 2014. svom rođaku, princu Mohammedu bin Nayefu, tadašnjem ministru unutarnjih poslova zemlje, predložio da organiziraju atentat na kralja Abdullaha.
“Rekao mu je – želim ubiti kralja Abdulaha. Dobio sam otrovni prsten iz Rusije. Sve što trebam učiniti je stisnuti mu ruku i bit će gotovo”, rekao je Jabri i dodao:
“Možda se samo hvalio, ali, rekao je to i mi smo to shvatili ozbiljno.”
Na kraju se sve riješilo u privatnosti na kraljevskom dvoru. Sastanak je tajno snimljen, a on zna gdje su dvije kopije te snimke.
Abdullah je preminuo u 90. godini 2015. godine, a naslijedio ga je polubrat Salman, otac Mohammeda bin Salmana, koji je imenovao Mohammeda bin Nayefa za prijestolonasljednika.
Godine 2017. zamijenio ga je Mohammed bin Salman kao prijestolonasljednik. Izgubio je i titulu ministra unutarnjih poslova i navodno je stavljen u kućni pritvor prije nego što je prošle godine završio u pritvoru zbog neidentificiranih optužbi.
Saad al-Jabri je pobjegao u Kanadu nakon što je svrgnut Mohammed bin Nayef.
U intervjuu je također otkrio da ga je prijatelj iz obavještajne službe Bliskog istoka upozorio da Mohammed bin Salman šalje svoj saudijski tim ubojica da ga ubiju u listopadu 2018., samo nekoliko dana nakon što su saudijski agenti ubili saudijskog novinara Jamala Khashoggija u Turskoj.
Tim od šest ubojica sletio je u zračnu luku Ottawa, ali su deportirani nakon što su carinski službenici utvrdili da nose “sumnjivu opremu za analizu DNK”.
Jabri je prošle godine optužio prijestolonasljednika za pokušaj ubojstva u građanskoj tužbi podnesenoj na američkom saveznom sudu, ali je princ odbacio optužbe. Također je zanijekao bilo kakvu umiješanost u ubojstvo Jamala Khashoggija, iako su američke obavještajne službe procijenile da je upravo on odobrio operaciju.
BBC je kontaktirao saudijsku vladu kako bi komentirao ove optužbe. U priopćenju poslanom CBS-u, saudijsko veleposlanstvo u Washingtonu opisalo je Jabrija kao “diskreditiranog bivšeg dužnosnika s dugom poviješću izmišljotina kako bi prikrio financijske zločine koje je počinio”.