Kao što se i očekivalo, bošnjačka javnost Rezoluciju Europskog Parlamenta o BiH izjednačila je s podjelom Bosne.
Ovaj put, srpski i hrvatski nacionalisti u rušenju Bosne,dobili su neočekivanu pomoć iz Europske unije.
Kao što i dolikuje politički nezreloj javnosti, reakcije se kreću između negiranja važnosti rezolucije, umanjivanja značaja Europskog parlamenta pa sve do traženja alternativnih značenja same rezolucije.
piše: Tvrtko Milović, Dnevnik.ba
Za razliku od 1992. ovaj put su na podjelu Bosne prvi reagirali zastupnici SDP-a u Federalnom parlamentu. Par sati prije sjednice Zastupničkog doma, napisali su nekakvu svoju Rezoluciju kojom praktički osuđuju Europsku rezoluciju. Prvo su o tome obavijestili medije, i onda došli s prijedlogom na sjednicu.
Kako prijedlog SDP-a nije bio na dnevnom redu, o njemu se nije moglo ni raspravljati. Zbog toga je SDP optužio ostatak Parlamenta FBiH da također dijeli Bosnu. Ludo, zar ne?!
Kakav god da je, i Parlament FBiH ima nekakav poslovnik rada, pa će se SDP-ova Rezolucija naći na dnevnom redu sljedeći put.
Zabavimo se malo Rezolucijom SDP-a, pisanu Caps lockom.
Prijedlog glasi:
REZOLUCIJA PREDSTAVNIČKOG DOMA FBIH O OSUDI INICIJATIVE ZA FEDERALIZACIJOM DRŽAVE I ENTITETA SA CILJEM ETNONACIONALNIH PODJELA I SNAŽENJA SEPARATISTIČKIH TENDENCIJA
Ranijih godina, kada se javnost smijala infantilnim prijedlozima Denisa Bećirovića o zabrani fašističkih obilježja, nije se moglo ni pomisliti da će SDP postati još smješnija stranka.
Već u samom prijedlogu SDP negira vlastiti identitet. Socijal demokratska partija BiH ovim prijedlogom traži „osudu inicijative“!
Kakav god bio sadržaj inicijative, ona je i dalje inicijativa. Osuda same inicijative je konačni stadij nedemokratskog djelovanja u kojem se brani (osuđuje) sama politička rasprava i inicijativa nečeg. Kao što je legitimno nešto inicirati, tako je potpuno legitimno biti protiv neke inicijative. Ali biti protivi samog podnošenja inicijative nije u skladu s demokratskim opisom stranke koja nosi naziv demokratska u nazivu.
Drugi dio SDP-ovog prijedloga plod je šizofrenije bošnjačke javnosti koja je sama sebe ubijedila da je Rezolucija EU uvod u podjelu BiH. Uzimajući zdravo za gotovo da Rezolucija ide u smjeru etnonacionalnih podjela i snaženja separatističkih tendencija, SDP traži da se obustave inicijative za federalizacijom BiH i FBiH! To sve traži u FEDERALNOM parlamentu.
Sve što je potrebno da SDP, i njihovi medijski Sancho Panze učine, jeste da pročitaju Rezoluciju protiv koje se tako žestoko opiru. Rezolucija se bavi upravo onemogućavanjem separatističkih tendencija. Etno nacionalne podjele nigdje ne spominje, jer federalizam kakav se predlaže u EU nigdje nije definiran kao etnički. Može biti, ali i ne mora.
No, kako se ne bi zamarali detaljima, SDP jednostavno traži osudu inicijative kao takve, i zabranu bilo kakve rasprave.
S obzirom da bošnjačke stranke imaju ubjedljivu većinu u Federalnom parlamentu, bez problema će preglasati svoje hrvatske kolege. Na taj način će upravo Europskom parlamentu demonstrirati važnost Rezolucije koju su donijeli.
Prestravljenost terminom „federalizacija“ se očituje na svakom koraku. Tako su bošnjački novinari nakon usvajanja rezolucije inzistirali od Dana Prede da im objasni što to znači uopće. To i jeste problem: što su toliko pokazali neznanje i napravili odbojnost prema pojmu koji zapravo i ne razumiju. Preda, naravno, nije želio držati predavanja (tako je doslovce i odgovorio) te je naglasio razliku između federalizma i načela federalizma.
Što to znači, bošnjački novinari i zastupnici će morati pogledati u politološkim knjigama, ili barem enciklopedijama. Ili pročitati neke ranije tekstove na Dnevnik.ba.
Ono što je pristojni Dan Preda izbjegao reći, a možda je i trebao, jeste da je BiH i FBiH već visoko federalizirane jedinice. Ono što nedostaje da budu funkcionalne jeste poštivanje načela federalizma. Pojasnimo to ovako: Iako u nazivu Demokratska narodna republika Koreja stoji riječ demokratska, ona zbog nepoštivanja načela demokratičnosti nipošto nije demokratska.
Ili.
Iako u nazivu Socijal demokratska partija stoji riječ demokratska, zalaganjem za zabranu političke rasprave, ova partija nipošto nije demokratska.
Vratimo se na usvojenu Rezoluciju EU. Kakva god bila tumačenja njenog sadržaja, nekoliko je stvari koje će se početi mijenjati već danas u političkim odnosima u BiH:
1. Veleposlanici EU u Sarajevu, posebice Wigemark kao izaslanik EU, morat će uzeti u obzir federalizam kao vrijednost koju EU zastupa. Naravno, proći će još mnogo vremena dok ne shvate da „prioritet socio-ekonomskih reformi u odnosu na političke“ nema apsolutno nikakvog smisla. Stoga, svaki zahtjev za poštivanjem načela federalizma u BiH, koji uglavnom zastupaju Hrvati, morat će biti saslušan i uvažen.
2. Promijenit će se percepcija bošnjačkog establishmenta prema kojem su oni, kao vječna žrtva genocida, uvijek prioritet politike Međunarodne zajednice. Godinama nakupljani krediti svaljivanja krivice genocida na Europu su se potrošili. Ta priča više nije dovoljna ni za kakve političke ustupke. To je na prilično bolan način shvatio Bakir Izetbegović čije jednodnevno lobiranje po Strasborugu i pozivanje na genocid nije dalo nikakve rezultate.
3. Hrvatska politika u BiH na svojoj strani sada ima i konkretnu rezoluciju Europskog parlamenta. Ovo daje smjer djelovanja ne samo hrvatskim političarima u BiH, nego i hrvatskoj politici ukupno. S ovom rezolucijom, svaki zahtjev za ravnopravnošću dobiva na težini. I ne samo to. Ako nekih promjena ne bude ubrzo, hrvatski političari mogu trajno ignorirati „socio-ekonomske“ reforme dok se ne završe one najvažnije – političke.
4. Hrvatska kao regionalni igrač, koji je do sad uzaludno trošio diplomatski potencijal na razmjenu uvreda sa Srbijom, konačno pokazuje da ima nekakav utjecaj na regiju. Decenije provedene u bježanju od Balkana nisu pomakle Hrvatsku ni jedan centimetar dalje od BiH i Srbije. I dalje je na istom mjestu. Sada kada je to shvatila, Hrvatska je pokazala da je se kao članicu EU nešto i pita. Iako je o tome rano govoriti, Hrvatska može, i treba u dogledno vrijeme jasno reći – BiH neće ući u Europsku uniju dok se ne ispoštuju načela federalizma!
A kako bi se spomenuta načela ispoštovala, najviše je posla pred Federalnim parlametnom i SDP-om. Parlament mora izmijeniti mnoštvo zakona kako bi uvažio načelo ravnopravnosti naroda, a SDP mora sjesti i dobro razmisliti što znače pojmovi poput federalizma, načela federalizma, konstitutivnosti naroda i demokracije.
Dnevnik.ba