Sarajevo je i dalje među najzagađenijim gradovima na svijetu. Preporuke nadležnih vlasti ostaju neefikasne, a građani ih sve manje poštuju, svjesni da situacija izmiče kontroli. Struka upozorava – posljedice dugoročnog izlaganja ovako zagađenom zraku bit će katastrofalne, posebno za najmlađe.
Smog svakodnevnica Sarajlija
Vlada je proglasila mjere upozorenja, pozivajući na smanjenje boravka na otvorenom. Ipak, građani uvelike ignoriraju ove preporuke. “Ja ne smanjujem, radim sve kao i uvijek, ali znam ljude koji kašlju dok treniraju vani,” kaže jedan Sarajlija. Drugi dodaje: “Smog je i u stanu i vani, ne znam kako bih uopće mogao izbjeći zagađenje.”
Pulmolog Edo Selimić slikovito opisuje situaciju: “Mi, sarajevski smogovci, hodamo nadajući se da nam ništa neće biti, baš kao što svaki pušač misli da ga karcinom pluća neće dostići.”
Prema njegovim riječima, problem je u tome što zagađeni zrak ne izaziva trenutnu bol, pa građani podcjenjuju njegove posljedice. Dugoročno, organizam slabi, posebno kod djece čija su pluća u razvoju. Izloženost smogu može izazvati ozbiljna respiratorna oboljenja.
Problemi su dublji od smoga
Ekološki aktivisti već godinama upozoravaju na uzroke krize. Anes Podić iz Udruženja Eko akcija ističe da je osnovni problem neuređenost sistema: “Loše peći, loša goriva i nepostojanje zakonske regulative za industrijske zagađivače. Sedamdesetih godina Sarajevo je riješilo problem zagađenja prelaskom na prirodni gas. Danas imamo recept, ali ga vlasti ne koriste.”
Preporuke koje vlasti izdaju – poput smanjenja kretanja na otvorenom – samo su privremene mjere koje ne donose trajna rješenja. Građani su s pravom skeptični, jer svake zime ista priča – zagađenje raste, a odgovorni obećavaju, ali ne djeluju.
Hoće li se Sarajevo opet izboriti?
Dok vlasti ne poduzmu konkretne korake, građani ostaju prepušteni sami sebi. Zagađeni zrak ne bira – ugrožava sve, od djece do starijih. Bez promjena u načinu grijanja, industriji i prometu, Sarajevo će ostati zarobljeno u smrtonosnom oblaku smoga.
Možda je vrijeme da se podsjetimo da Sarajevo već zna recept za čistiji zrak. Pitanje je samo hoće li ga vlasti konačno primijeniti, ili ćemo se svake zime gušiti u istim problemima.