Nedjelja, 30 lipnja, 2024

SAD ukida zabranu naoružanja ukrajinskoj neonacističkoj jedinici

Must Read

State Department je dozvolio isporuku američkog oružja ukrajinskoj brigadi Azov, čiji članovi otvoreno zastupaju ultranacionalističke i neonacističke stavove. Protok oružja je ranije bio ograničen zbog povezanosti jedinice s ideologijom mržnje.

“Nakon temeljnog pregleda, ukrajinska 12. brigada specijalnih snaga Azov prošla je provjeru Leahyja koju je proveo američki Stejt department”, navodi agencija u izjavi Washington Postu u ponedjeljak, pozivajući se na zakon koji zabranjuje vojnu pomoć jedinicama koje su umiješan u kršenje ljudskih prava.

Stejt department je dodao da nije našao “nikakve dokaze” o takvim kršenjima koje je počinio Azov.

Ukrajinski zvaničnici tretirali su ukidanje zabrane kao “glavni prioritet” tokom svojih lobiranja, navodi Post.

Azov je osnovan kao dobrovoljački bataljon 2014. godine i učestvovao je u ratu sa otcijepljenim republikama Donbasa nakon što su se one odlučile otcijepiti od Ukrajine nakon puča u Kijevu koji je podržavao Zapad. Glavni borci jedinice bili su aktivni i bivši članovi ultranacionalističkih i neonacističkih grupa, kao i ekstremno desni fudbalski huligani.

Primarni suosnivač jedinice Andrey Biletsky bio je član organizacije bijele rase 2000-ih. Od tada je ublažio svoju retoriku i negirao veze s neonacizmom. Ipak, mnogi borci Azova i dalje nose nacističke tetovaže i memorabilije povezane s Trećim Rajhom. Brigada i dalje koristi transparente sa simbolom Wolfsangel, koji je koristilo nekoliko njemačkih divizija tokom Drugog svjetskog rata, uključujući 2. SS Panzer diviziju Das Reich.

Jedinica je uključena u Ukrajinsku Nacionalnu gardu 2015. godine i značajno je porasla tokom godina.

Kongres je 2018. zabranio isporuku oružja brigadi Azov, navodeći njene veze s neonacističkom ideologijom. Ro Khanna, demokrata iz Kalifornije, tada je rekao da su “prevlast bijelaca i neonacizam neprihvatljivi i da im nije mjesto u našem svijetu”.

Liga za borbu protiv klevete (ADL), koja se bori protiv antisemitizma i prati grupe mržnje, opisala je 2019. ovu jedinicu kao “ukrajinsku ekstremističku grupu” s vezama sa američkom neonacističkom organizacijom Atomwaffen i sličnim pokretima bijele rase u Evropi. Međutim, ADL je od tada promijenio svoj stav, napisavši u e-poruci novinskom izdanju The Grayzone krajem 2022. da više ne smatra Azov „krajnje desničarskom grupom kakva je nekada bio“.

Mnogi borci Azova predali su se ruskim trupama tokom opsade grada Mariupolja 2022. Moskva je optužila pripadnike jedinice za ratne zločine, uključujući mučenje i pogubljenja civila.

- Advertisement -
Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Detalji sporazuma o mirnom odvajanju Srpske i Federacije procurili su u javnost

Dokument o mirnom odvajanju nosit će naziv "Sporazum o potrebi pokretanja Procedure reguliranja odnosa između Republike Srpske i FBiH...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -