Subota, 9 studenoga, 2024

SAD u slovensko-hrvatskom graničnom sporu stale na stranu Hrvatske

Vrlo
- Advertisement -

Američki državni tajnik Rex Tillerson odgovorio je svom slovenskom kolegi Karlu Erjavcu na njegovo pismo u kojemu je početkom srpnja naveo da bi SAD trebale biti “na strani međunarodnog prava” u arbitražnom sporu Slovenije s Hrvatskom, no u Ljubljani su odgovorom pomalo razočarani jer se SAD zauzeo za bilateralno rješenje, objavio je slovenski portal Siol.net.

U ministarstvu vanjskih poslova Slovenije za Siol.net su potvrdili da je Erjavec primio Tillersonovo pismo “posvećeno graničnom pitanju”, ustvrdivši da je to bilo još sredinom listopada, dok ocjene portala kako retorika pisma i njegov podtekst govore da je Washington u sporu naklonjeniji Hrvatskoj nisu komentirali, prenosi Hina.

U slovenskom ministarstvu navode kako  je američki državni tajnik u svom pismu “ponovio poznata stajališta” SAD-a prema kojima one “podržavaju svako rješenje” do kojih će dvije države, članice Europske unije i NATO saveza te američke saveznice, “doći sporazumno”.

Osim toga, naveli su u slovenskom ministarstvu vanjskih poslova, Tillerson je u pismu izrazio nadu da će se u međuvremenu obje države u sporu suzdržavati od provokativnih poteza koji bi mogli negativno djelovati ne samo na njihove bilateralne odnose nego i na regionalnu stabilnost.

Zanimljiv tajming

Portal Siol.net navodi, međutim, da se Tillersonovo pismo svojom retorikom i sadržajem teško može uvrstiti u “redovne diplomatske kontakte” Washingtona i Ljubljane, jer se u njemu niti jednom riječju izričito ne spominje arbitraža i arbitražno rješenje na kojemu inzistira Slovenija pa je u tom smislu možda odraz veće naklonjenosti SAD-a Hrvatskoj.

Osim toga, navodi portal, zanimljiv je i tajming kad se Trumpova administracija odlučila za odgovor Sloveniji na pismo kojim je objasnila slovensko stajalište o arbitraži i njenoj primjeni.

Tillersonovo pismo je poslano nakon što je slovenski premijer Miro Cerar otkazao već dogovoreni posjet Zagrebu, navodno izazvan nastupom hrvatskog premijera Andreja Plenkovića za govornicom UN-a u New Yorku, kad je ponovio poznata hrvatska stajališta o neprihvatljivosti arbitražne presude zbog kompromitiranosti arbitražnog procesa.

Zato su poruke i ton Tillersonova pisma vjerojatno djelovali i na slovenskog  premijera Miru Cerara, koji je nakon toga Plenkoviću poslao pismo u kojemu je izrazio želju za nastavkom prekinutog dijaloga.

Plenkoviću Washington priskočio u pomoć

“Plenkoviću su očito iz Washingtona priskočili u pomoć, iako je Tillerson u pismu Erjavcu naglasio da se SAD u sporu neće svrstati ni na jednu stranu”, komentira slovenski portal.

Siol.net navodi da se Slovenija u implementaciji arbitražne presude uglavnom oslanja na Europsku uniju, čije su glavne članice podržale slovensko stajalište o arbitraži, dok stajalište Hrvatske u sporu u Europi navodno podržava samo Poljska.

Zato se Hrvatska želi jače osloniti na potporu SAD-a iako je, kako navodi portal, jasno da pod Trumpovom administracijom još uvijek najjača svjetska sila u jugoistočnoj Europi ne pokazuje izraženiji politički interes./HMS/

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

U Srbiji od hripavca umrla treća beba ove godine

Zaključno s 31. listopada 2024. godine, zdravstveni radnici u Srbiji prijavili su ukupno 1.501 potvrđen slučaj hripavca, priopćeno je...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -