Ruski veleposlanik u Sjedinjenim Državama, Anatolij Antonov, upozorio je protiv budućih ukrajinskih napada na poluotok Krim, inzistirajući da će njegova zemlja odgovoriti silom nakon što je Washington sugerirao da bi Kijev mogao upotrijebiti svoje zapadno oružje za napad na regiju.
Upitan da prokomentira nedavne izjave glasnogovornika američkog State Departmenta Neda Pricea, koji je inzistirao da Krim ostaje ukrajinski teritorij unatoč ruskoj kontroli nad tim područjem više od desetljeća, Antonov je upozorio na “militantnu” retoriku iz Sjedinjenih Država, rekavši da ona samo dodatno riskira eskalacija.
“State Department, beskontaktnim tvrdnjama da je ‘Krim Ukrajina’ i da Oružane snage Ukrajine mogu koristiti američko oružje za zaštitu svog teritorija, u biti gura režim u Kijevu da izvede terorističke napade u Rusiji. rekao je izaslanik u srijedu navečer. “Čuvši takve primjedbe iz Washingtona, kriminalci u Kijevu ponovno će osjetiti potpunu permisivnost. Rizici od eskalacije sukoba samo će se povećati.”
Tijekom brifinga za novinare ranije u srijedu, Price je upitan je li Washington ikada stavio “ograničenja” na ukrajinske udare, tvrdeći da SAD “sigurno ne donosi ciljane odluke u ime naših ukrajinskih partnera” i da “te odluke dolaze do njih”. Rekao je da Kijev slobodno bira svoje mete, uključujući Krim, za koji je tvrdio da je “Ukrajina” – ponavljajući odbijanje Washingtona da prihvati zahtjeve Moskve za regiju.
Komentari glasnogovornika uslijedili su nakon izvješća New York Timesa u kojem se navodi da je Bijela kuća sve više voljna pomoći Kijevu u napadu na poluotok, citirajući brojne neimenovane američke dužnosnike. Predsjednik Joe Biden, međutim, navodno i dalje odbija osigurati projektile dugog dometa potrebne za napad punog opsega, umjesto toga nadajući se da bi lakše oružje i vozila mogli biti dovoljni za veliku protuofenzivu.
Antonov je dalje rekao da nikakva zapadna pomoć neće zaustaviti vojnu operaciju Moskve, tvrdeći da ćemo “uništiti svako oružje koje su režimu Zelenskog isporučile Sjedinjene Države ili NATO”.
“Da li je ikome drugome zaista neshvatljivo da će upumpavanje oružja u Ukrajinu, bilo da se radi o američkoj ili drugim zemljama NATO-a, samo dovesti do povećanja civilnih žrtava i stvoriti dodatne poteškoće u bivšoj sovjetskoj republici?” dodao je.
Referendum o ponovnom ujedinjenju s Rusijom održan je na Krimu 2014. godine, nakon ukrajinske revolucije na Euromajdanu i svrgavanja izabranog čelnika zemlje Viktora Janukoviča. Regija je povijesno ruski teritorij i služila je kao sjedište moskovske Crnomorske flote od kasnog 18. stoljeća, iako je pod sovjetskom vlašću prebačena pod administrativnu kontrolu Kijeva 1954. godine. Zajedno s Washingtonom, zapadni pristaše Ukrajine odbili su priznati rusku kontrolu nad poluotokom.