Ranije je ministar obrane Sjedinjenih Država Mark Esper zatražio je od vlade Ujedinjenog Kraljevstva da primi britanske teroriste ISIL-a, kojih je pun kamp Al-Hol, gdje se na teritoriju kojeg kontroliraju sirijski Kurdi zarobljeno nalazi 80 000 boraca ISIL-a i članova njihovih obitelji. Zbog nespremnosti zemalja EU da ih prime, ali i zbog nemogućnosti Pentagona i njihovih kurdskih saveznika da se nose s ovim problemom, Trump je nedavno zaprijetio da će ih sve pustiti na slobodu.
Sada milicije sirijskih Kurda „upozoravaju“ da riskiraju da izgube kontrolu nad kampom u kojem su pritvoreni teroristi ISIL-a, koji tamo i dalje žive po svojim pravilima, a diljem kampa se vijore crne zastave poraženog „kalifata“.
Mazloum Kobani, zapovjednik takozvanih „Sirijskih demokratskih snaga“, većinski kurdske vojne formacije, upozorio je u petak da stražari u kampu Al-Hol na sjeveroistoku više ne mogu kontrolirati kamp.
“Postoji ozbiljan rizik u Al-Holu. Naši stražari su izvan kampa, ali se ISIL, zbog nedostatka resursa u samom kampu, pregrupira i reorganizira”, upozorio je Mazloum Kobani.
Nakon što je situaciju nazvao “ozbiljnom”, Kobani je kazao da njegove snage, koje izravno podržavaju SAD, ne mogu kontrolirati situaciju.
ANHA Footage: One #ISIS woman has been killed and 7 others were injured in Al Hol camp after riots. Internal Security Forces (ISF) have detained 50 female IS members in the camp #TwitterKurds #Rojava pic.twitter.com/4p7QAUEK7Y
— Cahîda Dêrsim (@dersi4m) September 30, 2019
U kampu Al-Hol živi oko 80 000 ljudi, uključujući Sirijce koji su raseljeni u vrijeme sukoba s teroristima ISIL-a.
Većina njih su civili zarobljeni a da nisu imali nikakve veze s teroristima, tvrdi Mazloum Kobani, iako obavještajne informacije sugeriraju da kamp Al-Hol funkcionira kao „izolirani otok kalifata“, komuna u kojoj se živi kao u vrijeme vladavine terorista Islamske države nad većim područjima sjevera i istoka Sirijske Arapske Republike.
U samom kampu nema programa za deradikalizaciju, a kada bi ih i bilo, oni su kratki i neučinkoviti, a bivši teroristi ih prolaze samo kako bi ostvarili pogodnosti, uključujući puštanje na slobodu ili prebacivanje u druge zemlje. Jedan od ključnih uvjeta ove ne tako čudne simbioze sirijskih Kurda i ISIL-a je da ne završe u Iraku, ako ih traži tamošnje pravosuđe, jer irački djeluju brzo i kazne su surove, uključujući smrtne za sve one za koje postoje dokazi da su činili ratne zločine i izvansudske likvidacije.
Prema brojkama koje iznosi kurdski zapovjednik, najmanje 30 000 stanovnika kampa Al-Hol su odani ISIL-u, uključujući 10 000 stranih boraca iz više od 40 zemalja.
Syria’s Al Hol camp could fall to ISIS, says Kurdish general @TheNationalUAE https://t.co/9TrtFmdFzY
— Mutlu Civiroglu (@mutludc) October 6, 2019
Ova rezervna armija terorista je dragocjena za SAD, jer se može koristiti za destabilizaciju same Sirije, ali i susjednog Iraka, Afganistana i drugih zemalja, uključujući zemlje Magreba.
Krijumčari koji simpatiziraju ISIL vrebaju se u obližnjoj pustinji i pomažu teroristima da napuste kamp.
Takozvana koalicija koju vode SAD priznaje da je obučavala veliki broj terorista u jednoj od njenih vojnih baza na jugu Sirije. Riječ je o bazi Al-Tanf, gdje obuku prolazi oružana skupina navodne „naoružane oporbe“ Maghawir Al-Thawra, 300 boraca koji tvrde da ideološki nisu bliski „kalifatu“, iako imaju iste zadaće i područje djelovanja.
Turske vladine novine Yeni Şafak izvijestile su prošlog ožujka da se američka CIA urotile s teroristima ISIL-a i da zajedno kuju planove za buduće operacije upravo u kampovima pod kontrolom sirijskih Kurda na sjeveroistoku Sirije.
Glasnogovornik takozvanih „Sirijskih demokratskih snaga“ Adnan Afrin nedavno je potvrdio da se oko 2000 terorista ISIL-a predalo, te da su prebačeni u pritvorski centar, a njihove žene i djeca su prebačeni u kamp Al-Hol.
Stalni sirijski predstavnik pri Ujedinjenim narodima, Bashar Al-Jaafari, upozorio je međunarodnu zajednicu prošlog svibnja da Sjedinjene Države i milicije koje Washington podržava u Siriji drže tisuće civila kao taoce u kampu Al-Rukban na jugu i kampu Al-Hol i sprečavaju njihov povratak kućama i demontaže oba logora.
Sirijska vlada ne prihvaća ilegalno prisustvo „Sirijskih demokratskih snaga“ na teritoriju zemlje, a posebno na istoku rijeke Eufrat, rekavši da te milicije samo kompliciraju situaciju u zemlji, jer se bore kao posrednici za treće zemlje u ratu kojeg su pokrenule SAD i njegovi saveznici, prenosi Logično.com