Za Ukrajinu se svibanj pokazao kao najokrutniji mjesec .
Grad Vovchansk u sjevernoj regiji Kharkiv, oslobođen od ruske okupacije prije više od 18 mjeseci, probudio se u petak zbog intenzivnog granatiranja i zračnog bombardiranja.
Rusija je pronašla drugi način da razvuče ionako tanku plavu liniju Ukrajine.
Predsjednik Volodimir Zelenski i drugi ukrajinski dužnosnici rekli su da su ruski napori da napreduju prema gradu osujećeni, ali su Rusi od tada pokušali prekinuti putne veze s Vovčanskom.
Rusi su u petak pokrenuli napade snage bataljuna duž granice od 60 kilometara, tvrdeći da su zauzeli nekoliko sela u onome što je poznato kao ‘siva zona’ duž granice, nakon što su većinu svojih ofenzivnih sposobnosti ove godine usmjerili na usporavanje napredovanja u Donjecku na istok koji je doživio postupan ali značajan napredak.
Od subote se činilo da Rusi još uvijek drže nekoliko ukrajinskih pograničnih sela, dok se intenzivno zračno bombardiranje nastavilo u regiji Vovchansk.
Prekogranični napad još je jedan primjer onoga što Ukrajincima ide loše ove godine. Njihove su snage razrijeđene, s daleko manje topništva od Rusa, krajnje neadekvatnom protuzračnom obranom, i iznad svega, nedostatkom vojnika. Njihovo stanje pogoršalo je suho vrijeme, što je omogućilo ruskim mehaniziranim jedinicama lakše kretanje.
Zamjenik šefa ukrajinske obrambene obavještajne službe, general-bojnik Vadim Skibytsky, rekao je za Economist prošli tjedan: “Naš problem je vrlo jednostavan: nemamo oružje. Uvijek su znali da će travanj i svibanj biti teško razdoblje za nas.
Ukrajinski obavještajci procjenjuju da unatoč golemim gubicima od početka sveobuhvatne invazije, Rusija sada ima više od pola milijuna ljudi unutar Ukrajine ili na njezinim granicama . Također “generira podjelu rezervi” u središnjoj Rusiji, kaže Skibitsky.
Napad na sjevernu granicu slijedi nakon stvaranja nove ruske vojne skupine pod nazivom Sjever.
George Barros s Instituta za proučavanje rata u Washingtonu rekao je da je Sjever “operativno značajna skupina”.
“Rusija je nastojala stvoriti 60.000-100.000 vojnika za svoju skupinu za napad na Harkov, a mi procjenjujemo da je blizu 50.000”, kaže Barros, ali “i dalje ima veliku borbenu moć.”
Iz te nove snage granicu su pokušale prijeći oklopno-pješačke jedinice. Dostupni dokazi upućuju na to da su bili očekivani i pretrpjeli značajne gubitke. Ali ako se pridruži više elitnih jedinica (postoje izvješća da bi to mogli učiniti elementi iz drugih divizija), ambicije Rusije mogle bi porasti.
Kako je ovog vikenda rekla ukrajinska jedinica specijalnih snaga, “ovo je samo početak, Rusi imaju mostobran za daljnje ofenzive”.
Jedan bivši ukrajinski časnik pišući o sukobu na blogu Frontelligence kaže da “nedostatak ljudstva prisiljava Ukrajinu da izbjegne kontinuirano raspoređivanje velikih jedinica duž granice, s potpuno opremljenim topništvom spremnim za trenutnu upotrebu.”
Očekuje da će se situacija razvijati, “s ruskim snagama koje će rasporediti više jedinica kako bi probile dodatna granična područja ili ojačale početne dobitke.”
Nekoliko analitičara očekuje da će Rusi proširiti graničnu ofenzivu prema zapadu do regije Sumy, gdje ruske specijalne snage napadaju mjesecima.
Grupa Sever nije mogla napasti i zauzeti grad veličine Harkova, ali to vjerojatno nije cilj. Barros kaže da je to umjesto toga kako bi se ukrajinske snage okrenule iz Donjecka u regiju Harkova.
Rusi nastoje “razrijediti ukrajinske snage duž crte fronte od 600 milja i stvoriti prilike, posebno u regiji Donjecka, što je glavni operativni cilj Rusije za 2024.”, kaže Barros.
Najnoviji prekogranični napadi također bi mogli odvući ukrajinske trupe od obrane Kupjanska, također u regiji Harkov, gdje je ruska ofenziva u zastoju mjesecima, i stvoriti tampon zonu unutar Ukrajine za koju Kremlj kaže da želi smanjiti napade Ruski gradovi poput Belgoroda.
Ono što se događa u Kharkivu nije izolirano. Ukrajinska vojska ovog je tjedna priznala porast borbenog raspoređivanja (više od 150 samo u četvrtak), što je kulminacija značajnog povećanja od ožujka do travnja.
Zapravo, Rusi imaju dovoljno ljudstva da rastegnu obranu Ukrajine preko više točaka napada stotinama kilometara udaljenih, prisiljavajući Kijev da nagađa gdje i kada se očekuje proljetna ofenziva.
Kurir.rs/ CNN / Prevod i obrada: PP