Iako su bh. vlasti zatražile od Rusije Bosni i Hercegovini u puno vlasništvo ustupi originalnu Povelju Kulina bana, ruska strana ne samo da to nije dozvolila već se oglušila i na molbu za privremenim posuđivanjem i izlaganjem ovog historijskog dokumenta na prostorima BiH, potvrđeno je za portal Fokus.ba u Ministarstvo civilnih poslova BiH, piše fokus.ba. Iz svojih izvora pak saznajemo da Rusija ne namjerava vratiti povelju Kulina bana do daljnjeg, no da ideja o povratku povelje Kulina bana, u BIH postoji u Rusiji u određenim krugovima kao nešto što se podrazumijeva u budućnosti. Kada se BIH demokratizira, izglasujue demokratski ustav itd. Naprosto se smatra da bi povelja u današnjim okolnostima bila zloupotrebljena, no Rusiji nije interes držati je u trajnom vlasništvu.
Portal Fokus.ba je kontaktirao i rusku Federalnu agenciju znanstvenih organizacija, koja u Biblioteci Ruske akademije nauka u Sankt Petersburgu čuva ovaj dokument, ali odgovor o mogućnostima vraćanja Bosni i Hercegovini Povelje Kulina bana nismo dobili.
Povelja Kulina bana ispisana je prije 826 godina, 28. kolovoza 1189. godine, rukom bosanskog vladara Kulina bana i od neprocjenjivog je značaja za povijest Bosne i Hercegovine. To je, naime, prvi poznati diplomatski dokument izdan od strane jednog vladara, u ovom slučaju tadašnje Bosne, vladaru druge države. Kao takav ovaj dokument svjedoči o dubokim korijenima bogatog bosanskohercegovačkog kulturno-historijskog nasljeđa koje bilježi srednjevjekovna Bosna.
Također, Povelja Kulina bana jasno ilustrira živu promociju ljudskih prava i sloboda, tolerancije, otvorenosti i međusobnog uvažavanja u slojevitom multikulturalnom miljeu bh. autentične tradicije. Bosna i Hercegovina je uskraćena za posjedovanje ovog dokumenta u vlastitim arhivskim i kulturno-povijesnim riznicama.
Ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović je krajem 2015. godine prilikom sastanka s ruskim ministrom kulture inicirao da se Povelja Kulina Bana vrati Bosni i Herecgovini.
“U drugoj polovici 2016. godine dobili smo odgovor Federalne agencije znanstvenih organizacija Ruske Federacije u kome se navodi da je Povelju bana Kulina kupio ruski vice-konzul Jeremija Gagić u Dubrovniku kod trgovca duhana 1832. godine te ovim argumentom Federalna agencija znanstvenih organizacija Ruske Federacije ističe da je Povelja Kulina bana kupljena na zakonskim temeljima i da se nalazi u Biblioteci Ruske Akademije znanosti više od 170 godina, kao i da je unijeta u popis osnovne zbirke znanstveno-istraživačkog Odsjeka rukopisa Knjižnice i time predstavlja vlasništvo Ruske Federacije “, rekla je za Fokus .ba Zorica Rulj, portparol Ministarstva civilnih poslova BiH.
Ministarstvo civilnih poslova se obratilo Federalnoj agencija znanstvenih organizacija Ruske Federacije i sa molbom da se razmotri mogućnost da se rukopis privremeno izloži u Bosni i Hercegovini.
“Odgovor još nismo dobili. Iskreno se nadamo da će naši argumenti naići na razumjevanje i da će građani BiH imati mogućnost da vide original dokumenta Povelje Kulina bana u Bosni i Hercegovini “, zaključila je Rulj.
A. Ibrahimović l fokus.ba