Prihvaćanje Bashara Al Assada, kao legitimne strane u pregovorima oko mira u Siriji od strane Amerikanaca, ali i Europljana, nije nikakav preokret u odnosu Zapada prema Siriji, nego najobičnije prihvaćanje realnosti na terenu. A stanje na terenu u prosincu itekako se promijenilo.
__________piše: Tvrtko Milović l dnevnik.ba
Tijekom jučerašnjeg dana (19.12.) Sirijske režimske snage, potpomognute Libanonskim Hezbolahom, nekoliko tisuća pripadnika iranske republikanske garde, i svakodnevnom zračnom podrškom ruskih zračnih snaga, završile su prvu fazu operacije izolacije najvećeg dijela teritorija na sjeveru Sirije pod kontrolom Al Qaide, Islamske Fronte, FSA (Free sirian Army financirane od SAD) i desetak drugih islamističkih vojnih formacija.
Cilj Assadova režima
Režimske snage tijekom dva mjeseca su oslobodile čitav južni dio provincije grada Aleppa. U isto vrijeme, oslobođena su i velika područja Turkmenskih planina sjeverno od grada Latakije, gdje je nedavno srušen ruski zrakoplov. Između ova dva područja, nalazi se područje veličine Crne Gore pod kontrolom terorista, kroz čiju sredinu, pa sve do granice s Turskom, prolazi životno bitna autocesta Idlib – Aleppo.
Cilj režimskih snaga je jasan – presjeći ovu cestu, te onemogućiti vojnu (i drugu) opskrbu terorista koji resurse potrebne za petogodišnji rat dobivaju iz Turske. Ukoliko režimske snage uspiju, a prema uzbuđenju koje vlada u sirijskim medijima, izgleda da hoće, onda bi se teritorij pokrajine Idlib mogao naći u potpunom okruženju.
Bitka koja se sprema manje je bitna u teritorijalnom i prometnom smislu, ali je životno bitna da se okonča teroristička invazija na najveći sirijski grad Aleppo koja traje već petu godinu – s istoka ISIS, a sa zapada Al Qaida. Umanjenje pritiska od strane Al Qaide, kojoj će osim municije i oružja, prestati pristizati i „pobunjenici“ iz stranih država, otvara mogućnost konsolidacije režima i obračun sa ISIS-om.
Tko su ‘’pobunjenici’’?
Od početka ruske intervencije u Siriji, redale su se optužbe zašto bombardiraju „pobunjenike“ a ne ISIS. Naravno, prešućivalo se u zapadnim medijima da su „pobunjenici“ tek drugo ime za Vijeće različitih terorističkih formacija predvođenih Al Qaidom, i da je jedina razlika od ISIS-a ta što ne priznaju Kalifa Al Baghdadija!
Rusi su, sasvim logično, odlučili pomoći u neutraliziranju mnogo značajnijeg neprijatelja – al Qaide, koji kontrolira mnogo više naseljenog područja od ISIS-a, i ono što je bitno – al Qaida presijeca gotovo sve vitalne ceste u Siriji. Za razliku od njih, ISIS djeluje uglavnom u pustinji, i osim količine teritorije, nemaju snage ugroziti opstanak Assada na vlasti.
Potpunim čišćenjem južnih dijelova Aleppa oko grada Hadera, Assad je nadomak presijecanja autoceste Idlib Aleppo, čime će preuzeti inicijativu rata. Nakon što se presijeku ceste prema Turskoj, Al Qaida će ostati bez dotoka oružja i ljudi, i njeno uništenje postat će pitanje vremena. A onda ni ISIS nema mnogo šanse protiv uređene, disciplinirane i obučene profesionalne Assadove vojske.
Assadova pobjeda
Međunarodne posljedice Assadove sve izglednije pobjede bit će trajno prisustvo Rusa u Siriji, značajno osnažen Iran, oslabljen položaj S. Arabije i vrlo neizvjesna pozicija Amerikanaca u Iraku.
Nepoznanica je i ponašanje Kurda. U Siriji Kurdi drže dvije teritorijalne cjeline na sjeveru, i dio Aleppa. U neformalnom su savezu sa Assadom, ali u regiji Kobanea, u provinciji Raqqah, Kurdi su u savezu sa FSA. Kurdi drže i sjever Iraka, kao i planinu Sinjar, te čitav teritorij između Mosula (ISIS) i Turske. To znači da rački i sirijski Kurdi drže ogromnu skoro neprekinutu teritoriju od Bagdada do mediterana. Je li ovo prilika da Kurdi pokušaju izboriti svoju državu, ili će pristati na neki stupanj visoke autonomije, teško je procijeniti, ali njihov vojno strateški položaj bolji je nego ikad – Kurdi su postali politički i vojni subjekt koji se ne može zaobići. Ovoga je svjesna i Turska, koja se od svih mogućih opcija opredijelila za gubitničku poziciju – podrška Al Qaidi!
Narednih dana Sirijska vojska sa saveznicima namjerava izvršiti prodor na zapad Aleppa i tako prekinuti neugodnu poziciju u samom gradu gdje su Assadove snage okružene s dvije strane već pet godina. Istim napadom, Al Qaidina teritorija će biti razbijena na dva komada, a Assad će izbiti na ravna područja Sirije gdje će do izražaja doći njegova premoć u zraku i mehanizaciji.
Osim ofenzive u Aleppu, sprema se i konačan obračun sa Al Qaidom u Turkmenskim planinama u mjestu Salma, koje se posljednjih mjesec dana našlo u okruženju s tri strane. Preuzimanjem Salme, Al Qaida bi bila istjerana s šumskih područja Sirije, te se doslovce našla na brisanom prostoru Abu Graib visoravni kao laka meta ruskoj avijaciji.
Vrlo
- Advertisement -
- Advertisement -
Login
14.7K Mišljenja
Najstariji
wpDiscuz
More Articles Like This
- Advertisement -