Petak, 8 studenoga, 2024

Razvrgavanjem koalicija dodatno bi se zakomplicirala politička situacija u bih

Vrlo
- Advertisement -

Eventualni izlazak Demokratske fronte (DF) iz parlamentarne većine na državnoj i federalnoj razini, što je kao mogućnost najavio lider te stranke Željko Komšić, dodatno bi zakomplicirao političku situaciju u zemlji.

Ionako nekompatibilne parlamentarne većine na razini države i entiteta dodatno bi bile destabilizirane, a bez obzira koje stranke zamijenile DF u pregovorima o uspostavi vlasti, mogućnost suradnje između različitih razina vlasti bila bi još neizvjesnija nego što je to sada slučaj. Ako bi federalnu vlast uspostavili SDA, HDZ BiH i DF, a državnu uz ove tri još stranke Saveza za promjene (SDS, PDP i NDP), postojale bi kompatibilne vlade na državnoj i federalnoj razini, ali ne i u Republici Srpskoj gdje većinu ima SNSD s koalicijskim partnerima – DNS-om i Socijalističkom partijom.Usto, treba imati na umu da u državnom Domu naroda SNSD i DNS imaju tri od pet srpskih izaslanika i da mogu blokirati svaki zakon ili odluku državnog Parlamenta u kojem su oporba. Već i takav raspored snaga najavljuje nestabilno političko razdoblje uz česte sukobe entitetskih i državnih vlasti, ali i nefunkcionalnost same vlasti na razini BiH.

Ako DF izađe iz parlamentarne većine, ona prestaje postojati i morao bi se tražiti novi partner kako bi u Zastupničkom domu bila osigurana natpolovična većina. Ista situacija dogodila bi se i u Parlamentu Federacije BiH. U tom slučaju bi uspostava i funkcioniranje vlasti bili nemogući bez SDP-a il SBB-a, piše u nedjeljnom izdanju Večernji list BiH.

Poznato je da SDA nije sklon koaliranju s Fahrudinom Radončićem, ali je isto tako jasno da je SBB pa i SDP prihvatio ulogu oporbe u ovom izbornom mandatu. Stvari bi se vratile na početak i kada su u pitanju pregovori o uspostavi većine županijskih vlada jer bi SDA umjesto DF-a morao tražiti druge partnere za parlamentarnu većinu u Tuzli, Bihaću, Sarajevu i Zenici, a sve bi se odrazilo i na uspostavu županijskih vlada u Travniku i Mostaru. Kako god cijela priča završila, neosporna je činjenica da smo izgubili dosta vremena, a vrlo vjerojatno ćemo izgubiti i dodatne tjedne pa možda i mjesece ako se proces konstituiranja izvršne vlasti vrati na početak.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Na današnji dan Egipat se našao pod arapskom vlašću. Tako je počelo njegovo polagano ali sigurno propadanje…

Na današnji dan 641. godine poslije Krista, Egipat je pao u ruke arapskih osvajača pod vodstvom kalifa Omara, čime...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -