Nedaleko od Provalija je Begovina, stambeni kompleks Ali-paše Rizvanbegovića, izgrađen u 19 stoljeću, pred kraj Osmanske vladavine.
Vidoški grad
Na brdu Križevac u središtu Stoca je Vidoški grad- obrambena građevina, jedna od najvećih u Bosni i Hercegovini, vidljivo građena u više etapa. Potiče još iz antičkog doba. U 17. stoljeću grad je imao 13 kula i bio je najbolje utvrđeni grad u Hercegovini. Ukupne je površine 20.503 m2. Opasava ga lanac kamenih kula i bedema debljine oko 2 metra napravljenih od tesanih blokova kamena sivca. Unutar grada nalazi se 10 cisterni za vodu, skladište brašna, objekti za stanovanje…Dolaskom Austro-Ugarske Monarhije na prostore Bosne i Hercegovine, Monarhija je pristupila analizi postojećih utvrda iz osmanskog doba koje su u puno slučajeva dograđivane kako bi bile prilagođene novim načinima ratovanja. U gradu se nalazio sreski ured, zapovjedništvo vojne postaje, vojna bolnica, vojna skladišta za opskrbu, žandarmerijski vod i zapovjedništvo postaje, carinska i financijska straža. Grad je imao poštu i telegraf, izgrađen je vodovod, a telefonski je promet uspostavljen 1912. godine. Kao dio tzv. druge obrambene crte prema crnogorskom bojištu i imao je tri utvrde.
Stolačka tarča
U Vidoškom gradu svake se godine održava Stolačka tarča-srednjovjekovni sajam, jedini takav u Bosni i Hercegovini. Organizator sajma je povijesna postrojba Vitezovi hercega Stjepana Kosače Stolac. Održava se od 2015. godine, početkom svibnja, a jedan od ciljeva organizatora je revitalizacija Vidoškog grada- nacionalnog spomenika kulture BiH.
Na sajmu sudjeluju viteške skupine iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovenije, Mađarske i Slovačke, a svake godine se uprizoruje Obrana hercegova grada. Posjetiteljima su dostupne radionice streličarstva, mačevanja, keramike i sl, prikazuju se srednjovjekovni i renesansni plesovi te predstave.
Nekropole Radimlja i Boljuni
Na ulasku u Stolac, u Vidovom polju, uz samu cestu, je znamenita nekropola stećaka Radimlja. Uz ovu, valja spomenuti i nekropolu Boljuni, koja se nalazi na putu prema Neumu, u istoimenom mjestu. Nekropola Radimlja je po svojim likovnim odlikama jedna od najvrijednijih i najznačajnijih nekropola stećaka u Bosni i Hercegovini, ali i općenito. Po brojnosti primjeraka, raznovrsnosti i zastupljenosti svih osnovnih oblika, relativno visokoj umjetničkoj kvaliteti izrade, bogatstvu dekoracija, reljefnih predstava i natpisa koji spominju poznate povijesne osobe, kao i svom neobičnom smještaju i dostupnosti, nekropola Radimlja spada u najvrijednije spomenike srednjovjekovnog razdoblja Bosne i Hercegovine.
Daorson
Iznad Stoca, u mjestu Ošanići, nalaze se ostatci drevnog grada Daorsona. Daorson je bio glavni grad heleniziranog ilirskog plemena Daorsa koji su živjeli od 300. do 50. godine prije Krista u dolini rijeke Neretve.
Daorsi su preuzeli grčki jezik i pismo, te su bili u stalnim trgovačkim vezama s Grcima. Gradina Daorsona je nastala na prapovijesnom utvrđenom naselju koje je tu kontinuirano postojalo još od početka ranog (17. do 16. stoljeće prije Krista), pa sve do kraja kasnog brončanog doba (9. do 8. stoljeća prije Krista).Poznato je kako je od 167. pr. Kr. Neretva bila sjeverozapadna granica Rimske republike na Balkanu, pa i granica Daorsa, koji su u okviru te države uživali neku vrstu autonomije. U to doba Daorse su iz pravca rijeke Cetine napadali Delmati, moćno ratničko pleme.
Grob Moshe Danona
Grob sarajevskog rabina Moshe Danona, cijenjenog člana židovske zajednice, nije samo nacionalni spomenik BiH, već zauzima i značajno mjesto u duhovnoj i materijalnoj kulturi židovskog naroda. Grob se nalazi u mjestu Krajšina na ulazu u Stolac. Rabin Mosha Danon pošao je 1830. pješice na put u Palestinu kako bi ispunio zavjet, ali ga je smrt na tom putu zatekla kod Stoca. Pokopan je na mjestu na kojem je umro, a kameni spomenik nad njegovim grobom simbolizira ploče na kojima je bilo zapisano deset Božjih zapovijedi.
Putu Moshe Danona u Svetu Zemlju prethodili su legendarni događaji iz 1819. godine kada je travnički Židov Moshe Haviljo prešao na islam i počeo poticati muslimane protiv svojih dojučerašnjih sunarodnjaka. Nakon što je pronađen mrtav, optuženi i zatvoreni su svi ugledniji članovi židovske zajednice u Sarajevu. Kada se gradom pronio glas da će zatvorenici biti ubijeni, naoružane Sarajlije – muslimani opkolili su palaču Ruždi-paše i oslobodili zarobljene Židove. Rabin Danon se zavjetovao da će, ako se izbavi iz zatvora, otići u Palestinu, a ako na putu umre da ga sahrane na tom mjestu.
Danas se u Krajšini nalazi židovsko groblje sa samo tri spomenika, koji se nalaze u lijepo uređenom i ograđenom prostoru. Na samom ulazu postavljena je tabla sa natpisom: Grob pravednika Moshe Danona, hodočasno mjesto Jevreja BiH. Grob Moshe Danona je, po važnosti, drugo hodočasničke mjesto Židova u svijetu, odmah nakon Zida plača.
I ovo je samo dio bogatog kulturno-povijesnog naslijeđa Stoca, zbog kojeg vrijedi provesti ne sat- dva, već cijeli dan u ovom gradu./M.Š./HMS/