Ponedjeljak, 11 studenoga, 2024

Presuda za terorizam u Bugojnu: Čaušević osuđen na 45 godina zatvora, Palislamović oslobođen!

Vrlo
- Advertisement -

SARAJEVO – Haris Čaušević osuđen je u petak na maksimalnu kaznu od 45 godina zatvora zbog terorističkog napada, izvršenog na zgradu Policijske uprave u Bogojnu 27. lipnja 2010. godine.

Naser Palislamović, drugooptuženi za ovaj teroristički napad, nepravomoćnom presudom Suda BiH oslobođen je optužbi jer Tužilaštvo BiH nije van razumne sumnje dokazalo njegovu odgovornost.

Goran Radević, predsjedavajući Sudskog vijeća koje je donijelo presudu, priopćio je da se Palislamoviću odmah ukida pritvor, dok je Čauševiću pritvor produžen do upućivanja na izdržavanje kazne. Obojica su odbili prisustvovati izricanju presude.

Čaušević je proglašen krivim po dvije točke optužnice. Tužiteljstvo je dokazalo da je on postavio eksplozivnu napravu u zid Policijske uprave (PU) u Bugojnu, koja je sadržavala najmanje 12 kilograma eksploziva TNT. Napad je, istakao je Radević, izvršen s ciljem nasilne uspostave šerijatske države, što je nedopustivo po Ustavu BiH.

“U ovom napadu poginuo je policajac Tarik Ljubuškić, ozljede opasne po život zadobila je policajka Edina Hindić, a još pet policijskih službenika zadobilo je lakše ozljede”, podsjetio je sudac Radević, dodavši da je u razornoj eksploziji pričinjena i ogromna materijalna šteta.

Druga točka, po kojoj je Čauševiću dokazana krivnja, odnosni se na njegovu namjeru da napadom na PU Bugojno prisili organe vlasti BiH da nešto izvrše, kao i izazove ozbiljno zastrašivanje stanovništva i ozbiljnu destabilizaciju osnovnih političkih, ustavnih i društvenih struktura države.

Tijekom suđenja dokazano je da je Čaušević duže vrijeme planirao teroristički napad na zgradu policije u Bugojnu, au znak osvete zbog hapšenja “brata” Rijada Rustempašića, u međuvremenu osuđenog u Sudu BiH za pripremanje terorističkog djela.

Ove dvije točke optužnice teretile su i Nasera Palislamovića, ali je po obje oslobođen krivnje.

Goran Radević priopćio je da je Čaušević izvorno planirao Policijsku stanicu u Bugojnu gađati projektilom iz ručnog bacača raketa. Plan je promijenio pa je napad izvršio napravom, koju je pripremio zajedno s Adnanom Haračićem, koji je prošle godine osuđen na 14 godina zatvora nakon što je priznao krivnju za sudjelovanje u pripremanju napada.

“Uoči napada Haračić se posvađao sa Čauševićem i otišao. Haris Čaušević je u istrazi negirao svoju odgovornost. Tvrdio je da je bio slučajni prolaznik i da je počinitelj Adnan Haračić, koji je njega izvijestio zato što ga mrzi”, naglasio je Radević čitajući presudu.

Potcrtao je i da su svjedoci Mirsad Huseinbegović i Adnan Čaušević izjavili kako im je Haris Čaušević mjesec prije terorističkog napada najavio da će Policijsku stanicu dići u zrak.

Osuđeni Čaušević je, prema presudi, tijekom 2008, 2009. i 2010. godine prikupio iu okolici Bugojna sakrio ogromne količine vojnog naoružanja i eksplozivnih sredstava, koje su pronađene u kolovozu 2010. godine.

“Od 2008. Haris Čaušević sastajao se s Rijadom Rustempašićem da bi razgovarali o potrebi mobiliziranja ljudi za džihad radi uspostave šerijatske države. Govorili su da treba nasilno ukloniti muslimanske političare u BiH s porukom da ‘nije haram ubiti nevjernika, a političari su nevjernici'” , pročitao je Radević.

Dodao je da su i Čaušević i Rustempašić na tim sastancima govorili kako ne priznaju policiju i zakone BiH, a da je kod Čauševića pronađeno i više propagandnog sadržaja o terorističkim borbama u Čečeniji, na koje treba da se ugledaju i njihova “braća” u BiH.

“Čaušević je tijekom 2008. godine planirao na Komaru, kod Travnika, oteti policijskog službenika ili dijete policajca kako bi organe BiH prislio da iz pritvora puste uhapšenog Rustempašića. Rustempašić mu je iz pritvora poručio da to ne čini jer će tako samo naštetiti”, navedeno je u presudi Suda BiH.

Sudsko vijeće se za maksimalnu kaznu odlučilo zato što je Čaušević teroristički napad izveo svjesno, s predumišljanjem is namjerom izazivanja što više ljudskih gubitaka, budući da je napad planirao za dan kada je u PU Bugojno bio povećan broj policajaca zbog osiguravanja manifestacije “Dani Ajvatovice”.

“Također, u pritvoru je izjavio: ‘Sljedeći put neće biti 15 kilograma eksploziva, nego devet tona.’ U sudnici je teško vrijeđao oštećene, što govori o njegovoj beskrupuloznosti “, obrazložio je sudac Radević, a izricanje presude pratile su kolege ubijenog policajca Tarika Ljubuškića, među kojima i teško povrijeđena Edina Hindić.

Radević je naglasio da je optuženog Nasera Palislamovića samo iskaz svjedoka Adnana Čauševića povezivao s napadom u Bugojnu, što Tužiteljstvo BiH nije dokazalo tijekom sudskog postupka.

Iz Tužiteljstva su najavili da će uložiti žalbu na oslobađajući dio presude u predmetu protiv Čaušavića i Palislamovića, dok su zadovoljni što je Čauševiću za teroristički napad izrečena maksimalna kazna, kako je i tražio tužilac Dubravko Čampara.

Palislamovićev odvjetnik Kerim Čelik zadovoljan je presudom, koja je “bila i očekivana jer je optužnica bila temeljena na labavim dokazima”.

Obrana i Tužiteljstvo BiH žalbe na presudu mogu uložiti 15 dana od dana njezina preuzimanja.

Čauševiću je oduzet sav arsenal naoružanja, koji će biti uništen nakon pavosnažnosti presude.

Optuženi za terorizam

1. Haris Čaušević

2. Naser Palislamović

3. Adnan Haračić

Optuženi za pomaganje izvršiteljima nakon napada (suđenje odgođeno na neodređen period)

1. Emin Osmanagić slika; emin osmanagic

2. Haris Špago slika: haris spago

3. Nedžad Keško slika: nedzad kesko

KRONOLOGIJA

27. lipnja 2010. godine izvršen napad

22. ožujka 2011. godine počelo suđenje

13. siječnja 2012. godine razdvojen postupak protiv šestorice optuženih

13. srpnja 2012. Adnan Haračić osuđen na 14 godina nakon priznanja krivnje

Oslobođen za “hakerstvo”

Haris Čaušević oslobođen je za točku optužnice koja ga je teretila za nanošenje velike štete informacijskom sustavu BiH jer na temelju iskaza vještaka nije utvrđeno da je on tu štetu mogao i počiniti.

“Kod Čauševića su u laptopu pronađeni penetracijski vektoti, pomoću kojih je mogao neovlašteno pristupiti i brisati podatke u vlasništvu Suda BiH, Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka i Narodne skupštine RS”, kazao je sudac Goran Radević.

– See more at: http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=hr&ie=UTF8&prev=_t&rurl=translate.google.com&sl=sr&tl=hr&u=http://www.nezavisne.com/novosti/hronika/Presuda-za-terorizam-u-Bugojnu-Causevic-osudjen-na-45-godina-zatvora-Palislamovic-oslobodjen-223228.html&usg=ALkJrhjQD_ak22lZWY8398YcaY8-MlORgA#sthash.qesTsB3S.dpuf

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Kad je Sarajevo Moskva a Mostar Kijev, Plenković isti tren postaje Lukašenko…

Tamo negdje, između govora u Bruxellesu o Ukrajini i rukovanja na nekom europskom summitu, Plenković je još jednom dokazao...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -