Subota, 27 travnja, 2024

Preokret Širokog Brijega za trijumf nad Zrinjskim i vrh prvenstvenog poretka

Must Read

Velikim preokretom u završnih 15 minuta utakmice Široki Brijeg je sa 2:1 svladao aktualnog prvaka Zrinjskog i na taj način bodovno se izjednačio s “Plemićima” i Željezničarem, ali zbog bolje gol razlike i zasjeo na lidersku poziciju. Bila je to jedna uistinu sjajna utakmica kakve smo zadnjih sezona nerijetko gledali u dvobojima ovih dvaju klubova, aa na kraju su se radovali domaći igrači i navijači.

Utakmica je od prvog sučevog zvižduka bila krajnje otvorena s obje strane, baš onako kako se očekivalo i priželjkivalo, a prvu zanimljiviju situaciju kreirao je domaći veznjak Stjepan Lončar prodorom u 3. minuti došavši na 18 metar od suparničkog gola nakon čega pada, ali sudac Čuić svira prekršaj u napadumladom bh reprezentativcu.

Begonja u 4. minuti ubacuje loptu iz prvog kornera na utakmici, ali Bralić u gužvi biva blokiran pri pokušaju udarca. Čabraja je u 7. minuti dobio odličnu loptu u prostor i pokušao šutiravši iskosa, ali je vratar Pirić bio na mjestu i ukrotio loptu.

Gosti su uzvratili pokušajem Pezera u 9. minuti s nekih 23-24 metra, Bilobrk pokazuje prvu nesigurnost ispuštajući loptu na koju će natrčati Handžić, međutim kada su svi vidjeli loptu u golu Bilobrk se pridigao i poput mačkezaustavio udarac gostujućeg napadača.

Nakon ubačaja Čabraje iz kuta manja greška i Pirića u istrčavanju na loptu, ali nakon toga nema prave reakcije domaćih, a samim time ni nove prilike. Ipak, samo minutu kasnije Čabraja prekrasno proigrava Menala koji je u stopostotnoj šansi, ali gađa pokraj gola.

Laštro je u 15. minuti postao prvi igrač s javnom opomenom nakon uklizavanja u domaćeg kapetana Josipa Barišića pred šesnaestercem domaće momčadi.

Stojkić u 21. minuti skroz iskosa s lijeve strane upućuje udarac na gol domaćih, nova nesigurnost Bilobrka i odbijena lopta do Todorovića koji je efektno pokušao petom, ali se greda ispriječila i spasila Širokobriježane od rezultatskog deficita.

Gostujućim navijačima, popularnim “Ultrasima” i to je bilo dovoljno za bakljaduna istočnoj tribini Pecare gdje su već tradicionalno bili smješteni. U 23. minuti Čabraja pokušava s nekih 13 metara, Pirić odbija loptu na koju natrčava Lončar i šutira preko gola. U njega “ulazi” Pirić, pa domaći traže najstrožu kaznu, ali sudac samo odmahuje rukom.

Bilbija na drugoj strani u 25. minuti ulazi u šesnaesterac, ali potom sam od sebe pada, pa i ta potencijalna opasnost odlazi u nepovrat.

Veliku bakljadu u 28. minuti napravili su i “Škripari” pripravivši dosta posla i za vatrogasce s obzirom da je nekolicina baklji uletjela i u teren, pa će bez sumnje biti posla i za širokobriješku klupsku blagajnu.

I onda u 31. minuti trenutak koji je obilježio prvo poluvrijeme derbija na Pecari. Čirjak proigrava Todorovića, Bilobrk bespotrebno istrčava sa svoga gola, a krilni igrač Zrinjskog ga efektno lobuje i dovodi Zrinjski u vodstvo od 1:0.

Josip Barišić je u 36. minuti nakon novog ubačaja iz kuta glavom gađao malo pored gola, a u sudačkoj nadoknadi prvog dijela drugi igrač s javnom opomenom postao je Pezer zbog prekršaja nad Menalom. Potom je Matić nakon novog kornera glavom gađao povrh gola, a sudac Čuić svirao završetak prvog poluvremena.

Sablić je u nastavak susreta krenuo s jednom izmjenom pošto je umjesto Ćorluke zaigrao Kožul kojeg su mnogi očekivali i od prve minute s obzirom na sjajne igre ovog defanzivca u posljednjem razdoblju.

Lončar je u 51. minuti kao i na otvaranju prvog poluvremena imao jedan sjajan prodor, odigrao povratnu loptu u peterac, ali njegovi suigrači nisu najbolje reagirali. Uzvratio je Bilbija u 59. minuti sjajnim udarcem s nekih 25 metara, ali je Bilobrk krajnjim naporom izbacio loptu u korner.

Gosti su novu dobru akciju kreirali u 61. minuti, no i oni bez prave završnice, pa se Sablić ubrzo odlučio i za drugu izmjenu ubacivši u igru iskusnog Ivankovićaumjesto lijevog bočnog Stipe Markovića. No, usprkos tim promjenama Mostarci su i dalje bolje djelovali, pa je Pezer u 68. minuti pokušao, istina iz dosta teške situacije pa je lopta i bila poprilično neprecizna.

U 71. minuti napokon dobra akcija domaćih, ali su pri udarcu izblokirani i Čabraja, a potom i Ivanković. Blaž Slišković je u 73. minuti napravio svoju prvu izmjenu ubacivši Filipovića umjesto dosta dobrog Pezera.

Izjednačenje se dogodilo u 74. minuti kada je Bralić nakon novog ubačaja iz kuta pogodio gredu, a Menalo najbolje reagirao na odbijenu loptu i pospremio u nebranjeni dio gostujućeg gola za 1:1.

Euforija se na tribinama takorekuć nije ni stišala a domaći su postigli novi pogodak za potpun preokret. Ćorić je izvrsno proigrao Menala s desne strane širokobriješkog napada, ovaj u punom naletu pogodio vratnicu, a sada Čabraja odbijanac pospremio u mrežu za novu veliku radost domaćih navijača.

Slišković je u 82. minuti umjesto Laštre pružio šansu i mladom Mulahusejnoviću pokušavajući na taj način u velikom derbiju izvući bar taj jedan bod koji bi “Plemiće” zadržao na liderskoj poziciji. Potom i Sablić radi svoju treću zamjenu. Igru napušta Menalo, a priliku dobija Ivan Baraban.

Jedan nesvakidašnji detalj u 87. minuti kada Kožul ostaje ležati na zemlji nakon što je primio lakat od Mulahusejnovića. Obično drugi igrači ostaju ležati pored njega, ali eto za promjenu sada jedna nešto drugačija situacija. Slišković u tim trenucima vadi svog jedinog strijelca, a priliku da osjeti čari Pecare dobija Korejac So.

No, umjesto izjedančenja u 89. minuti kontra Širokobriježana, Barabanovo proigravanje za Čabraju koji u stopostotnoj šansi gađa preko gola.

ŠIROKI BRIJEG – Stadion Pecara. Gledatelja: 5.500. Sudac: Tomislav Čuić (Tomislavgrad). Utakmica 13. kola PL BiH: Široki Brijeg – Zrinjski 2:1 (0:1). Strijelci: 0:1 Todorović (31), 1:1 Menalo (74), 2:1 Čabraja (78). Žuti kartoni: Laštro, Pezer i Katanec (Zrinjski).

NK ŠIROKI BRIJEG: Bilobrk – Matić, J. Barišić, Bralić, Marković (od 64. Ivanković), Ćorluka (od 46. Kožul), Begonja, Lončar, D. Ćorić, Menalo (od 85. Baraban), Čabraja. Šef stručnog stožera: Goran Sablić.

HŠK ZRINJSKI: Pirić – H. Barišić, Čirjak, Katanec, Pezer (od 73. Filipović), Jamak, Laštro (od 82. Mulahusejnović), Stojkić, Todorović (od 87. So), Bilbija, Handžić. Šef stručnog stožera: Blaž Slišković.