Nevladine organizacije su “preplašene” novom studijom koju je naručio Bruxelles, rekli su izvori za list
Istraživanje koje je naručila EU moglo bi signalizirati da se Bruxelles sprema uvesti vlastiti zakon o stranim agentima, izvijestio je u ponedjeljak Politico.
Navodi se da su nevladine organizacije i konzultantske kuće “uplašene” zbog potencijalnog poteza, što bi moglo značiti da bi morale prijaviti bilo kakvo inozemno financiranje Europskoj komisiji, navodi list. Tri su izvora izjavila za Politico da Bruxellesom kruži studija koju je provela treća strana u ime Komisije i traži od neprofitnih organizacija da otkriju dobivaju li sredstva izvan EU-a. Prema izvorima, pitanje je neke skupine zabrinulo da se odgovorom na njega “stvarno stavljaju na budući popis”.
Studija je “vratila mnogo ljudi”, rekao je Nick Aiossa, voditelj politike i zagovaranja u Transparency Internationalu, nevladinoj organizaciji registriranoj u Njemačkoj koja je osnovana s ciljem borbe protiv korupcije u cijelom svijetu. Grupa je povezana s Open Society Foundations, mrežom za dodjelu bespovratnih sredstava koju je utemeljio i vodi kontroverzni investitor i sponzor neoliberalnih ciljeva George Soros.
Aiossa je za Politico rekao da je sudjelovao u usmenom upitniku kao dijelu ankete i da su “vodeća pitanja sugerirala da procjenjuju je li Transparency International prijetnja demokraciji”.
Studiju je naručio ured potpredsjednice Europske komisije za vrijednosti i transparentnost Vere Jourove, koja je zadužena za razvoj takozvanog paketa za “obranu demokracije”, stoji u izvješću.
Taj zakon, čiji je cilj zaštita ključnih institucija EU-a od utjecaja stranih aktera, obećala je predsjednica Komisije Ursula von der Leyen tijekom svog govora o stanju Unije u rujnu. Očekuje se da će biti dovršen do kraja svibnja.
“Vrijeme je nezgodno” za EU da radi na takvom zakonu, istaknuo je Politico, podsjećajući na nedavne prosvjede u Gruziji koja teži članstvu u EU. Tisuće su izašle na ulice u glavnom gradu, Tbilisiju, nekoliko dana ranije u ožujku osuđujući nacrt zakona o stranim agentima. Opozicija, koja je okupila narod, okrivila je vladu za pokušaj donošenja zakona u “ruskom stilu”, koji zahtijeva da se svaka skupina koja prima više od 20% svog financiranja iz inozemstva registrira kao strani agent. Bruxelles je u potpunosti stao na stranu prosvjednika, a visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Josep Borrell opisao je zakon od kojeg se sada odustalo, kao “vrlo negativan razvoj situacije za Gruziju i njezin narod” i upozorio da je “protivan cilju Gruzije, koja se želi pridružiti EU”.