Za vrijeme nacističkog režima u Njemačkoj (1933.–1945.), društvo je bilo oblikovano kroz strogo kontroliranu propagandu i politike usmjerene na promicanje ideologije Trećeg Reicha.
Iako je režim bio obilježen brutalnim zločinima, genocidom i represijom, određeni segmenti društva, osobito oni koji su bili u skladu s nacističkim idealima, uživali su u nekim specifičnim “privilegijama”.
Populacijska politika i program Lebensborn
Jedna od najupečatljivijih politika bila je promocija nataliteta među mladim Nijemcima koji su ispunjavali “rasne” kriterije nacističke ideologije.
Program Lebensborn, osnovan 1935. godine, bio je usmjeren na povećanje broja “genetski čistih” Nijemaca.
Mladi, zdravi, plavokosi i plavooki muškarci i žene poticali su se na sklapanje veza i stvaranje potomstva. Seksualne odnose među ovim odabranim pojedincima režim je ne samo tolerirao, nego i ohrabrivao.
Djeca rođena iz tih veza odgajana su u specijalnim ustanovama ili su posvojena u obitelji pripadnika SS-a. Prema procjenama, samo na Nürnberškim okupljanjima nacističke stranke, koja su okupljala tisuće mladih, rezultat je bio oko 900 trudnoća.
Žene koje su rodile više djece za “dobrobit Reicha” bile su nagrađivane, primjerice, križevima “Počasnog križa njemačke majke”, što je dodatno poticalo njihovu ulogu u službi režima.
Tjelesna aktivnost i promicanje rada
Fizička kondicija i sportske aktivnosti smatrale su se ključnima za zdravlje “arijske rase”. Nacisti su organizirali brojne sportske programe i događaje kako bi potaknuli mlade na tjelesnu aktivnost, što je bio dio šire ideologije o stvaranju snažne, disciplinirane populacije.
Manualni rad, koji je u ranijim razdobljima bio potcjenjivan, bio je slavljen kao plemenita aktivnost. Nacistički režim promovirao je radničku klasu kao temelj nacije, potičući osjećaj zajedništva i solidarnosti među “pravim Nijemcima”.
Privilegije uz cijenu represije
Iako su te politike bile privlačne za određene segmente društva, njihova je cijena bila strašna. Milijuni ljudi smatrani “nepoželjnima” – Židovi, Romi, politički protivnici, osobe s invaliditetom i drugi – suočili su se s represijom, deportacijama i smrću.
Za prosječnog “poželjnog” Nijemca život je mogao izgledati relativno dobro do početka Drugog svjetskog rata. Međutim, kad su savezničke snage počele bombardirati Njemačku, a rat se približio njenim granicama, stvarnost nacističkog režima i ratnog kaosa došla je do svih slojeva društva.
Nacistički režim bio je ispunjen propagandom i manipulacijom, prividno pružajući beneficije dijelu stanovništva dok je istovremeno uništavao milijune života.
Politike poput programa Lebensborn i promicanja tjelesne kondicije bile su dio šireg plana stvaranja “tisućugodišnjeg Reicha” – plana koji je trajao samo 12 godina i ostavio za sobom tragediju i razaranje.