Ponedjeljak, 23 prosinca, 2024

POVRATAK HRVATA U POSAVINU: Osim kuća gradit će se i tvrtke?

Vrlo
- Advertisement -

BANJA LUKA –  Vlasti Republike Hrvatske u idućem razdoblju planiraju razviti novi drukčiji pristup problematici povratka prognanih Hrvata u RS i Bosansku Posavinu, pa će se, osim ponovnog pokretanja donacija za izgradnju stambenih objekata, više sredstava i energije uložiti u ono što se popularno zove održivi povratak. Drugim riječima, doznajemo od izvora bliskih hrvatskom državnom vrhu, ovaj će se put pokušati stimulirati otvaranje novih radnih mjesta i to kroz potporu različitim oblicima i otvaranju proizvodnih pogona u niz općina u kojima su Hrvati prije rata bili većina. Naš sugovornik je objasnio kako je ideja da se resursi planski usmjere od općine do općine kako bi se spriječilo bilo kakvo rasipanje novca i vremena, a istodobno omogućilo da svaka povratnička obitelj koja ima želju vratiti se na prijeratno ognjište računa i na određeni stupanj socijalne i ekonomske sigurnosti. Naime, dosadašnja praksa je pokazala da obnavljanje stambenih jedinica nije bilo dovoljno za masovniji povratak Hrvata, jer ljudi su jednostavno shvatili kako im bez radnih mjesta budućnost u RS-u nije nimalo optimistična. Plan, koji ima potporu Hrvatske, sada za krajnji cilj ima da po jedan član povratničke obitelji u startu računa na posao, što bi mogla biti strategija koja će zaista polučiti pravi rezultat. Za takvo što bit će potrebna pomoć nevladinih povratničkih udruga koje trenutačno djeluju u Hrvatskoj, ali i vlasti na svim razinama u BiH.

Lobiranje

Ministar za ljudska prava i izbjeglice Damir Ljubić potvrdio je za naš list kako je različitih ideja bilo tijekom razgovora s predstavnicima hrvatske vlasti te da će sve one koje doprinose održivom povratku dobiti potporu njegovog ministarstva.
-Pozivamo sve i lobiramo oko ove problematike. Mi smo nedavno i u Banjoj Luci prezentirali naš program rada, istaknuo je Ljubić, pojasnivši kako u ovom trenutku dvije banke implementiraju kredit koji treba pomoći povratnicima u pokretanju biznisa. Aplicirati za kreditna sredstva mogu sve tvrtke koje će ista iskoristiti za zapošljavanje povratnika. Primjerice, naveo je Ljubić, svatko tko želi otvoriti proizvodni pogon i zaposliti ljude, moći će konkurirati za sredstva po iznimno niskim kamatnim stopama.

Loši rezultati

No, ne treba zaboraviti kako je, nažalost, protekle dvije godine program pomoći Vlade Republike Hrvatske prognanim Hrvatima bio u potpunom zastoju.
Naime, od 2010. traju administrativne zavrzlame koje su se pojavile zbog uvođenja carinskih opterećenja na donirani građevinski materijal. Međutim, Ljubić je nakon nekoliko razgovora u koje su bili uključeni i premijer RH Zoran Milanović, kao i potpredsjednik Vlade RH Branko Grčić, potvrdio kako je usuglašeno da se provedba projekta nastavi i to već početkom idućeg mjeseca. Za nadati je se kako će ovaj put rezultati biti uvjerljiviji, tim više što dosadašnji napori jednostavno nisu imali pravog odjeka na terenu. Ne treba zaboraviti kako je predsjednik Biskupske konferencije u BiH i banjolučki biskup mons. Franjo Komarica nedavno upozorio kako danas na području RS-a živi svega pet posto od prijeratnog broja katolika Hrvata, a razloge je potražio i u
činjenici da se u tom entitetu ništa ne radi kako bi se osigurao održiv povratak.

Upregnuti resurse 

O ozbiljnosti kojom se krenulo u ovaj posao svjedoči i činjenica da je banjolučki biskup i predsjednik Biskupske konferencije u BiH mons. Franjo Komarica boravio u Zagrebu, te se susreo s vodećim ljudima u Hrvatskoj, i koja bi također trebala upregnuti resurse za konačni početak organiziranog povratka Hrvata u RS.

Piše: Dario Pušić

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

MIROVINE IM BAŠ RASTU: No standard će skočiti samo onima koji ne žive u Njemačkoj. Evo zašto…

Njemačka ulazi u 2025. s nizom promjena koje će značajno utjecati na financijsku svakodnevicu građana. I dok mirovine rastu,...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -