Počinju ”Dani pobijenih hercegovačkih franjevaca” . Glavaš i dalje na popisu…
U Širokom Brijegu uobičajeno će početkom veljače. ove godine od 3. do 7., biti održani “Dani pobijenih hercegovačkih franjevaca” u povodu 78. obljetnice jugokomunističkog ubojstva 65 hercegovačkih franjevaca u Drugom svjetskom ratu i poraću. Iz organizacije navode da ih je 66 međutim taj 66-i uopće nije ubijen u Hercegovini. A nije bio ni svećenik.
Radi se o Radoslavu Glavašu, fratru koji je stao u strukture NDH, točnije u ministarstvo Mile Budaka. Suđeno mu je i streljan je mjesecima nakon pokolja u Širokom.
Inače tijekom komunističke odmazde u ovom gradu nisu pobijeni samo fratri.
Iz svega što danas čitamo ispada da jesu.
Događaj priređuje tzv. Vicepostulatura postupka mučeništva ”Fra Leo Petrović i 65 subraće”, na čelu s vicepostulatorom fra Miljenkom Stojićem.
Miljenko Stojić se zakleo pred Bogom da će učiti narod da razlikuje dobro od zla.
Njegova inicijativa je da se čelnik nacističke Njemačke Radoslav Glavaš, koji je ništa drugo nego papirnata verzija fra Miroslava Filipovića, proglasi blaženikom.
Isus nas nije učio da netko tko je potpisom slao tisuće ljudi u smrt kandidat za blaženištvo.
Moramo podsjetiti Fra Miljenka da je “Ne ubij” jedna od 10 Božjih zapovjedi.
Ako se on drži tih zapovijedi pitamo ga : Što slika masovnog ubojice Radoslava Glavaša radi među nevino pobijenim franjevcima koji su glavom platili cijenu njegovog nacističkog ludila?
Zašto šansu da isti budu proglašeni blaženima ubija likom i djelom ovog čovjeka?
O kakvom se čovjeku radi najbolje govori podatak da je i nakon pokolja na Širokom, taj bezumni sotonist napisao da je te ljude imao pravo ubiti samo Poglavnik i hrvatska narodna vlast.
Hrvatskim državljanima može da sudi samo hrvatski sud za propuste i pogriješke nacionalnog značaja, a za prekršaje ćudorednog karaktera zakonita crkvena oblast. Oduzeti život nekom Hrvatu može se samo na temelju hrvatskih državnih zakona, a ne na temelju samovolje.
“Fra” Radoslav Glavaš, kandidat za blaženika
Molimo Svevišnjeg, a i papu, a i biskupa, da našim fratrima pojasne razliku između dobra i zla, jer evo oni apsolutno svi šute o ovom skandalu, i da im pojasne da fotografija tog čovjeka nema što raditi u našim Crkvama. Ako su one Isusove a ne Radoslavove. Ne znamo koliko puta uopće trebamo ponoviti da nešto što je Zlo i što je radilo za Zlo nikako ne može biti Dobro.
To bi svećenici trebali učiti nas a ne mi njih.
Vicepostulator će 3. veljače u 10:00 sati, zajedno s društvenim predstavnicima koji će položiti vijence i zapaliti svijeće, na Trgu širokobrijeških žrtava predvoditi molitvu za pobijene franjevce i puk Božji.
Prisjetimo se da je u Drugom svjetskom rata i poraću iz općine Široki Brijeg ubijeno 2.184 osobe, a iz ŽZH 7.009. Zbog toga je grad Široki Brijeg 7. veljače proglasio ‘‘Danom sjećanja na pobijene franjevce i puk”, a ŽZH ”Danom sjećanja na žrtve komunističkog zlosilja”.
Sv. mise zadušnice za pobijene franjevce i puk započinju 4. veljače. Kroz prva tri dana predvode ih župnici rodnih župa pobijenih hercegovačkih franjevaca.
U 17:30 sati je molitva krunice, a u 18:0000 sv. misa, kao i u sljedeća dva dana. Prvoga dana sv. misu predvodi i na njoj propovijeda don Ante Čarapina, župnik u Grljevićima (3-ica ubijenih), sutradan fra Josip Mioč, župnik u Drinovcima (7-ica ubijenih), a preksutra fra Velimir Bagavac, župnik na Čerinu (4-ica ubijenih), piše ljportal.com.
Kroz spomenuta tri dana podijelit će se i nagrade onima koji su sudjelovali na ”XII. natječaju Stopama pobijenih” s temom pobijeni hercegovački franjevci. Prvoga dana nagrade će dobiti pučkoškolci, drugoga mladež, a trećega odrasli.
Na sami dan Obljetnice, u utorak 7. veljače, program započinje u 16:00 sati molitvom pred ratnim skloništem, mjestom ubojstva i spaljivanja 12 franjevaca iz širokobriješkog samostana.
Nastavlja se molitvom pred grobom gdje su trenutno pokopana 24-ica ubijena hercegovačka franjevca. Slijedi sv. misa zadušnica koju će predvoditi i na njoj propovijedati fra Jozo Grbeš, provincijal Hercegovačke franjevačke provincije.
Na kraju će vicepostulator fra Miljenko Stojić iznijeti ukratko rad Vicepostulature kroz prošlu godinu, a gvardijan fra Ivan Marić, ml., izreći će riječi dobrodošlice i zahvale.
U nedjelju, 5. veljače, u 17:00 sati očekuje se dolazak sudionika ”Mimohoda sjećanja” koji pješače ili trče od spomenika svojim pobijenima do ratnog skloništa. Tu će se pomoliti za pokoj duša pobijenih franjevaca i vjernih članova puka Božjega te nazočiti krunici i sv. misi u samostanskoj crkvi./HMS/
Imamo i mi pitanje: Nabrojite nam počinitelje partizanskih zločina koji su za svoja djela osuđeni pred sudom i izdržali kaznu.
Di si građanski Sroljo ?
Evo…. Upravo ti siđoh sa mamare.
Pas ti mater hebo !
Mmmmm pas
Pssssst… Propao si ko kauč.
Kad mi ti bosanski glupane to kažeš, utišno mi je !
Nek je. Kmeči, bahlijo. Kmeči.
Mmmmm
Zulja ili ljulja? Mmmm
Ne triba ovo obilježavati. Prošlost treba ostaviti iza nas. Tito je ipak mnogo učinija za nas, a i hodimo stopama socijaldemokracije u novo bratstvo briselskih naroda i narodnosti. Pružimo si ruku jedni drugima, kao 1993. Šešeljevim bojovnicima i pođimo u novu budućnost.
Nisu njih pobili šešeljevci nego Hrvati, ne laži
što se krvlju brani ne pušta se lako ,tebi je svejedno jer nemaš svoju povijest ni tradiciju sve što misliš da posjeduješ je ukrano.
Boga ti jel to onaj Ali-paša Rizvanbegović sto 23. srpNja 1846.napravi Crkvu i samostan u Širokom Brijegu ?? . . . . činjenica da na Širokom Brijegu nikada prije nije postojala ni crkva ni samostan.
– Jel to onaj Ali-paša Rizvanbegović koji godine 1847. daruje svoje imanje na Vukodolu u Mostaru za potrebe izgradnje biskupskog dvora.
Rizvanbegović je imanje kupio od Age Đikića te ga poklonio za potrebe crkve. Ovaj spomenik značajan je kao simbol začetka svih kasnijih aktivnosti Crkve, a osobito franjevaca na ovim hercegovackim područjima.
Upravo gradnja franjevačke biskupije u Mostaru bila je preduvijet za izgradnju crkve sv. Petra i Pavla u Mostaru 1859. godine.
oNo pitam za druGara ?!
kaže interesuje ga poVijest
okupatori nemaju šta odobravati pogotovo Kršćanima a ti p o t u r e pogotovo.
Ti pružaj ruku kom hoćeš. Nas se okani.
Kako ces “hodit” kad nemas noge ?
Sve si to bile ust@še najgori koljači na kraju ih stigla ruka pravde.
svi uštaše usto I ti
Amen.
Masala.
Svaka cast franjevci ☝☝🥰
Boga ti, pomenu li ikada oNog Ali-pašu Rizvanbegovića ?
Valjo im je !
Bismillah – بسم الله الرحمن الرحي
Allaha ti kako ti ne dosadi turčinovanje imaš li svoje nešto samo turske gluposti.
nemaš komentar ?? ili “nisi pročitao” ??
-Boga ti jel to onaj Ali-paša Rizvanbegović sto 23. srpNja 1846.napravi Crkvu i samostan u Širokom Brijegu ?? . . . . činjenica da na Širokom Brijegu nikada prije nije postojala ni crkva ni samostan.
-Jel to onaj Ali-paša Rizvanbegović koji godine 1847. daruje svoje imanje na Vukodolu u Mostaru za potrebe izgradnje biskupskog dvora.
Rizvanbegović je imanje kupio od Age Đikića te ga poklonio za potrebe crkve. Ovaj spomenik značajan je kao simbol začetka svih kasnijih aktivnosti Crkve, a osobito franjevaca na ovim hercegovackim područjima.
Upravo gradnja franjevačke biskupije u Mostaru bila je preduvijet za izgradnju crkve sv. Petra i Pavla u Mostaru 1859. godine.
oNo pitam za druGara ?!
kaže interesuje ga poVijest
uvidio da od pedofila ništa samo nasilje ,pametno što je sve prodo za spas duše i ti slijedi primjer svojih pradjedova Kršćana.