Nedjelja, 22 prosinca, 2024

Plenkovićevi mediji su sve luđi. Pogledajte ovaj naslov…

Vrlo
- Advertisement -

Jesu li Rusi stvarno prestrašeni?

Dok ministar obrane Ivan Anušić najavljuje nove nabave za modernizaciju Oružanih snaga Hrvatske, od tenkova Leopard do dronova Bayraktar TB2, dio domaćih medija otišao je korak dalje, sugerirajući da ove akvizicije “tjeraju strah u kosti Rusima”. Realno, postavlja se pitanje – zaista?

Bayraktar kao simbol moći?
Dronovi Bayraktar TB2 zasigurno su značajno oružje u suvremenom ratovanju. Hrvatska je odlučila nabaviti šest letjelica u paketu koji uključuje i inicijalni komplet naoružanja, nadzorne stanice i obuku u Turskoj. No, jesu li dronovi koji su u Ukrajini pokazali ograničenu učinkovitost u kasnijim fazama rata doista razlog za strah u Kremlju?

Hrvatska vojska i dalje se oslanja na relativno skromne resurse u globalnom kontekstu. Dok Bayraktar može poslužiti za jačanje obrane i nadzora, teško da će šest letjelica promijeniti geopolitičku ravnotežu.

Leopard i Rafale: Realna modernizacija ili preuveličavanje?
Ministar Anušić predstavio je i planove za nabavu tenkova Leopard te održavanje Rafale borbenih aviona. Ovo su svakako ključni koraci za modernizaciju hrvatskih oružanih snaga, ali opet – to su koraci prilagođeni regionalnim potrebama, a ne ambicijama da se “drma Kremlj”.

Hrvatska ne raspolaže niti s desetinama Leopard tenkova, niti s velikim zračnim snagama koje bi mogle ozbiljnije utjecati na globalne vojne strategije. Pitanje je, dakle, odakle ta ideja da Rusi “drhte”.

Perspektiva Rusije
Za zemlju poput Rusije, s vojnom silom koja uključuje tisuće tenkova, napredne borbene avione i interkontinentalne rakete, Hrvatska je jednostavno premala karika u globalnoj slici. Dok nabava Bayraktara i Leoparda svakako doprinosi obrambenim kapacitetima, tvrdnje o “strahu Rusije” djeluju kao retorički egzibicionizam.

Što zaista znači modernizacija?
Hrvatska modernizacija oružanih snaga ima važnu ulogu u jačanju regionalne stabilnosti i obrane. Bayraktar TB2, Leopard tenkovi i Rafale avioni nisu oružja za globalnu ofenzivu, već alati za osiguranje teritorijalne sigurnosti. Fokus bi trebao ostati na realnim potrebama i mogućnostima, a ne na senzacionalističkim tvrdnjama.

Modernizacija hrvatskih oružanih snaga je pohvalan korak, no treba je promatrati u realnim okvirima.

Tvrdnje o “drhtanju Rusa” više su za rubriku zabave nego za ozbiljne strateške analize. Hrvatska svakako gradi svoju obrambenu sposobnost, ali njezina vojna moć i dalje ostaje ograničena na regionalni kontekst.

 

- Advertisement -

42 KOMENTARI

guest

42 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Prekid transporta ruskog plina kroz Ukrajinu mogao bi preopteretiti terminal na Krku

Hrvatski LNG terminal na otoku Krku mogao bi preuzeti ključnu ulogu u opskrbi plinom za Srednju Europu ako Ukrajina...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -