Predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković izjavio je u srijedu u Opatiji da Republika Hrvatska, kada je riječ o poštivanju presuda haškog suda, kao odgovorna članica UN-a i međunarodne zajednice nema nikakvih dilema te je ocijenio da o pokretanju revizije posljednje haške presude mora odlučiti neki od petorice Hrvata iz BiH, i da to onda može otvoriti politički prostor za uključivanje hrvatske države.
Hrvatski premijer je to rekao odgovarajući na opetovana novinarska pitanja o haškim presudama šestorici bosansko-hercegovačkih Hrvata, među kojima i generalu Slobodanu Praljku, koji je zbog presude za ratni zločin izvršio samoubojstvo popivši otrov u sudnici prilikom izricanja presude.
Na novinarsku konstataciju i tvrdnju o navodnom obratu u njegovim stajalištima glede haške presude, i na pitanje ‘kako to da sada prihvaća presude, a neke dijelove ne’, te ‘kako je došlo do obrata’ – premijerRH Plenković je novinarki odgovorio kako se “očito ubraja u one koji izvrću teze.”
“Odite na web stranicu Vlade, poslušajte moju izjavu i izjavu Vlade RH od toga dana, pa će vidjeti da takvo spinanje nečega što se nije izgovorilo i nije reklo – nije dobro. Možete se pitati kakve je vrste djelovanja ovo vaše pitanje”, naglasio je u odgovoru Plenković.
Predsjednik Vlade RH je podsjetio da je Republika Hrvatska početkom 90-tih kao žrtva ratne agresije, poticala Ujedinjene narode da osnuju rezolucijom Vijeća sigurnosti ad hoc Međunarodni kazneni suda za bivšu Jugoslaviju, a da je on nakon više od 20 godina došao svome kraju.
“Kada je riječ o poštivanju presuda, mi kao odgovorna članica UN-a i međunarodne zajednice nemamo nikakvih dilema. O tome da smo nezadovoljni pojedinim dijelovima ili kvalifikacijama smo bili jasni, i to je naš konzistentan stav”, naglasio je.
Na pitanje što su mu rekli hrvatski branitelji u Mostaru i zašto je tamo bilo potrebno ‘smirivati situaciju’, Plenković je odgovorio da je početkom tjedna išao u posjet BiH i Mostaru, na razgovore s predstavnicima političkog vodstva Hrvata u BiH i sa svim strankama koje djeluju u okviru Hrvatskog narodnoga sabora.
Nakon ove presude, koja jest relevantna i bitna za cijeli hrvatski narod i za braniteljske udruge, razgovarali smo o njihovim reakcijama i o svemu što slijedi, kazao je Plenković.
Dodao je kako su postigli visoki stupanj razumijevanja, uz pijetet prema žrtvama, i na kaznena djela i zločine koja su obuhvaćeni ovom presudom, ali isto tako i sve druge koji su se dogodili na teritoriju BiH, naravno i zločine počinje nad hrvatskim narodom, rekao je.
Na pitanje što će se učiniti s analizom haške presude, koju je najavio ministar Bošnjaković, te je li to možda lijek koji će Hrvatska uložiti, Plenković je odgovorio da analiza nije lijek, da je jedini lijek koji postoji za presudu eventualno revizija.
“Revizija je institut koji nazivamo izvanrednim pravnim lijekom, a da bi se revizija pokrenula, o tome mora odlučiti neki od petorice Hrvata iz BiH i to onda eventualno može otvoriti politički prostor za uključivanje države”, naglasio je hrvatski premijer.
Predsjednik Vlade RH također je podsjetio da je Republika Hrvatska tri puta tražila status ‘prijatelja suda’ u tom predmetu, a da sud to niti jednom nije uvažio.
“Smatramo da to nije dobro i da bi argumenti, koji su bili pokušani biti predstavljeni sudu, sigurno pridonijeli boljem i kvalitetnijem razumijevanju i sadržaju povijesnih zbivanja, činjenica i zaključaka”, naglasio je.
Naravno da je Ministarstvo pravosuđa, koje je nadležno za suradnju s Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju i Međunarodnim kaznenim sudom nadležno da provede tu analizu s odgovarajućim stručnjacima iz akademske zajednice, rekao je Plenković./Hina/HMS/