U intervjuu za Deutwche Welle, u kojem je govorio o prilikama i rješavanju problemima u regiji, prvenstveno na relaciji Srbija – Kosovo, Wolfgang Petritsch, austrijski političar, koji je kao visoki predstavnik međunarodne zajednice za BiH (1999.-2002.) kada je 2000-e godine srušio Daytonski sporazum, kazao je, odgovarajući na pitanje zašto bi, pod pretpostavkom da Srbija i Kosovo postignu sporazum o promjeni granica, Republika Srpska ostala u BiH ako bi, u načelu, bilo moguće da i druge zemlje promijene granice, odgovorio da može samo citirati plana Predsjedništva BiH Željka Komšića, koji je izjavio da ne postoji veza između situacije u BiH i situacije na Kosovu.
“Zašto? Jer, ako dođe do promjene granica, ako se radi o rezultatu pregovora o kosovskom pitanju, onda to mora biti rezultat koji su prihvatile obje strane. Primjenjuju se međunarodna pravila, bilateralne promjene granica su moguće samo između dvije suverene države – koncenzusom“, pojašnjava ovaj austrijski socijaldemokrat.
BIH postoji po međunarodnom ugovoru
Kako je podsjetio, u BiH nema konsenzusa u svezi toga. Nadalje, bilo bi jako važno reći da BiH postoji u granicama koje su uspostavljene Daytonskim sporazumom, međunarodnim ugovorom koji je Republici Srpskoj dao egzistenciju.
“Svaki pokušaj srpske strane u BiH da promijeni granice automatski bi doveo do gubitka međunarodnog statusa RS-a. To se mora imati na umu. A o tome se premalo razmišlja“, ukazuje Petritsch.
Zamoljen da pojasni kako bi RS mogla izgubiti taj status, sugovornik DW kazao je da bi to bilo stoga što su Daytonskim sporazumom uspostavljene međunarodne granice koje su potpisali Beograd i Zagreb.
Hrvatska jeste jamac Daytonskog sporazuma
“Dakle, dvije ključne sile u regiji su jamci Daytonskog sporazuma i one su obvezne priznati svoje potpise“, kaže Petritsch koji drži da eventuelne promjene na Kosovu, između Kosova i Srbije, neće dovesti do promjena u drugim zemljama.
“Kad malo bolje pogledate, to su dvije različite stvari. I zaista bi ih trebalo gledati odvojeno. Nažalost, čak i diplomati i političari koji se bave tim pitanjem često zaboravljaju ono što je odlučeno prije 25 godina. I da je jedino zaista otvoreno međunarodno pitanje – pitanje granica između Kosova i Srbije. Za rješavanje tog pitanja su potrebne dvije strane. Potrebno je jamstvo Europe da su granice s Kosovom validne, da su ih priznale obje strane. Osim toga, to je moj prijedlog od prije godinu dana, sveukupnom regulativom za cijeu regiju, za cijeli prostor bivše Jugoslavije, granice, uključujući i daytonske granice, moraju jamčiti i poduprijeti svi: Beograd, Zagreb, Sarajevo, Washington, Moskva i Bruxelles“, navodi Petritsch te napominje da su se, povijesno gledano, granice uvijek mijenjale vojnim sredstvima.
“A na negativnom primjeru BiH i nametnutog Daytonskog sporazuma može se vidjeti da se nijedna strana s njim ne identificira, ni nakon 25 godina. Međunarodna zajednica, Europa mora iz toga izvući pouku“, smatra on.
Petritsch je međutim zaboravio jednu važnu stvar. Dayton je srušen 2000-e godine. A srušio ga je upravo on. Ako u to ne vjeruje, neka dokaže da Komšić u Domu naroda Parlamenta BIH ima pravo konzumacije veta, koje temelji na svom legalnom i legitimnom izboru, neka dokaže da su Hrvati konstitutivan narod i da im drugi ne mogu birati predstavnike i neka dokaže da u FBIH , funkcionira konsocijacijski model. Sve su to elementi međunarodnog ugovora koje je upravo Petritsch dokinuo, pogrešnom implementacijom odluke Ustavnog suda BIH.
Bez obzira na to što je Dayton dokinut, Srpska postoji. Što direktno demantira Petritschevu trvrdnju, kako je njena egzistencija mimo Daytona nemoguća. Moguća je. Srpska postoji i nakon 2000.