Kako vrijeme prolazi, ljudi shvataju da je poljubac samo poljubac, ali ovih pet je svojevremeno podiglo mnogo prašine.
Kako smo još uvijek u ljubavnoj nedelji, red je da se pozabavimo i ljubavnim temama, a način iskazivanja ljubavi je svakako poljubac.
Urednici Timea, skupili su na jednom mestu 5 kultnih poljubaca koji su svojevremeno izazvali dosta kontroverzi.
Skulptura Augustea Rodina “Poljubac”
Poznata skulptura prvi put je izložena 1887. godine. Prikazani su muškarac i žene, potpuno goli u zagrljaju kako se ljube. Skulptura je spadala u to vrijeme u najskandaloznije, a kad je stigla na izložbu 1893. u Čikago, morala je biti u posebnoj, privatnoj prostoriji te su muškarci obeshrabrivali žene da uđu unutra i vide je.
Film “Poljubac” iz 1896. godine
Poljubac između glumaca Mej Irvin i Džona Rajsa u filmu “Poljubac” Vilijama Hajsea smatra se prvi filmskim poljupcem. Iako veliki dio 19-sekundnog klipa prikazuje samo njih dvoje kako razgovaraju i guguću priljubljenih usana, mnogi bioskopi su odbijali da to prikažu, a film je dobio negativne kritike od gledalaca poput toga da je “bilo teško za gledanje”.
Film pogledajte ovdje.
“V-J Day” na Tajms Skveru
Ovo je možda najpoznatija fotografija poljupca ikad koju je snimio fotograf časopisa LIFE, Alfred Ajsenstedt 1945. godine. Fotografija danas ne predstavlja samo jedan od najpoznatijih poljubaca već i jednu od najpoznatijih fotografija 20. vijeka, a časopis TIME ju je uvrstio u 100 najuticajnijih fotografija svih vremena.
Na fotografiji vidimo američkog marinca koji je zgrabio nepoznatu ženu, bolničarku na ulici i poljubio je u ekstazi slavlja zbog pobjede nad Japanom i kraja Drugog svjetskog rata. Iako mnogi kritikuju fotografiju da je seksistička, pogotovo nakon izjave bolničarke Grete Fridmen 2005. godine da ju je muškarac samo zgrabio i poljubio, svejedno je fotka jedna o najreprodukovanijih fotografija ikad.
“Poljubac života” Roka Morabita
Još jedan poljubac koji se provlačio kroz novine je ovaj koji pokazuje električara koji pokušava da oživi svog kolegu kojeg je struja ubila. Fotograf Roko Morabito osvojio je Pulicerovu nagradu za ovu fotku.
Socijalistički bratski poljubac
Poljubac sovjetskog lidera Leonida Brežnjeva i istočno-njemačkog predsjednika Eriha Honekera dogodio se 1979. godine prilikom slavlja 30. godišnjice Njemačke demokratke republike. Ruski slikar Dmitri Vrubel ovekjovečio je ovaj poljubac na velikom muralu na Berlinskom zidu uz tekst “Bože pomozi mi da preživim ovu smrtonosnu ljubavnu aferu”.
(motto.time.rs)