Papa Franjo danas je uputio jasnu kritiku Ukrajini zbog nedavne zabrane Ukrajinske pravoslavne crkve (UPC), pravoslavne crkve povezane s Rusijom, čime se produbljuje sve veće razilaženje između Kijeva i Vatikana. U zemlji u kojoj većina stanovnika pripada pravoslavnoj vjeri, podjele između dvije glavne pravoslavne crkve dodatno su zaoštrene ratom i političkim tenzijama.
Ukrajina ima dvije pravoslavne crkve: Pravoslavnu crkvu Ukrajine, koja je neovisna i pod vodstvom mitropolita Epifanija, te Ukrajinsku pravoslavnu crkvu (UPC), koja je do nedavno bila autonomna unutar Ruske pravoslavne crkve. Ova potonja crkva, iako formalno neovisna, ostaje pod sumnjom zbog svojih povijesnih veza s Moskvom.
Tijekom nedjeljne molitve na Trgu Svetog Petra, Papa Franjo istaknuo je važnost vjerskih sloboda i osudio novi zakon koji je potpisao ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski. “Molim vas, niti jedna kršćanska crkva ne bi trebala biti ukinuta, izravno ili neizravno“, rekao je Papa pred tisućama okupljenih hodočasnika. Posebno je naglasio kako “molitva nije zločin” te da svaki vjernik treba imati pravo moliti u crkvi koju smatra svojom.
Ukrajinska vlada opravdava ovu zabranu tvrdnjama da Moskovska patrijaršija podržava rusku agresiju i da je UPC korištena kao sredstvo militarizacije u korist Moskve. Zakon, koji je prošao kroz parlament 20. kolovoza, potpisan je od strane Zelenskog u subotu, čime je zabranjen rad crkve povezane s Moskvom na teritoriju Ukrajine, što izravno pogađa oko tri milijuna vjernika.
Poglavar Ukrajinske grkokatoličke crkve, nadbiskup Svjatoslav Ševčuk, stao je u obranu ove odluke, tvrdeći da je Ukrajinska pravoslavna crkva bila korištena kao sredstvo ruske propagande i podrške vojnoj agresiji. No, unatoč službenom prekidu veza s Moskvom 2022. godine, Kijev i dalje optužuje UPC za širenje proruskih stavova, dok Vatikan odbacuje optužbe da Papa podržava Rusiju.
U svjetlu ovih događaja, Papa Franjo podsjeća na univerzalnu važnost vjerske slobode i potrebu za očuvanjem prava na molitvu, bez obzira na političke ili vojne sukobe. Njegova poruka dolazi kao apel za smirenje tenzija i podsjećanje na temeljne vrijednosti koje bi trebale prevladati i u najtežim vremenima.