Nedjelja, 17 studenoga, 2024

Ovo malo zastrašuje. Kineski grad želi uvesti aplikaciju koja nadzire zdravlje građana i daje im ocjenu od nula do 100

Vrlo
- Advertisement -
A woman wearing a protective facemask checks her mobile phone outside a shopping mall in Bangkok on February 4, 2020. – Thailand so far has detected 19 confirmed cases of the novel coronavirus believed to have originated in the central Chinese city of Wuhan, which is under lockdown. (Photo by Mladen ANTONOV / AFP)

Hangzhou, grad u istočnom dijelu Kine, razmatra uvođenje konstantnog praćenja zdravlja građana aplikacijom na mobitelu, slično kao što su imali za praćenje građana tijekom pandemije koronavirusa. Ako se uvede, 10 milijuna građana Hangzhoua dobivalo bi ocjenu koja bi se temeljila na njihovom zdravstvenom stanju i dnevnim navikama. Aplikacija bi pratila koliko ljudi hodaju, koliko konzumiraju alkohola, puše li, te koliko spavaju, piše CNBC.

Detaljniji izvještaj i brojčana ocjena zdravlja osobe također bi se prikazivali unutar aplikacije. Prijedlog podsjeća na zdravstvenu aplikaciju koja se koristila u dijelovima Kine tijekom pandemije koronavirusa. Ta aplikacija ljudima bi odredila boju i kod, koji bi im dopuštao izlazak iz kuće ili ulazak u neke zgrade, trgovine i ustanove. Aplikacija bi tako prikazivala crvenu, žutu ili zelenu boju, a te boje ustvari ljudima bi dopuštale kretanje. Aplikacijom se pratilo gdje su se kretali, te s kim su bili u kontaktu.

Ocjene od nula do sto

Ta aplikacija za praćenje tijekom pandemije prvi se put pojavila u gradu Hangzhou, no još uvijek se koristi u nekim dijelovima Kine. Zdravstvena komisija Hangzhoua podijelila je screenshotove aplikacije, a pojasnili su da će se ljudima dodjeljivati ocjena između 0 i 100, te gradijent boje koji bi išao iz crvene u zelenu. Prema pisanju CNN-a, direktor te komisije je rekao da bi se mogla uvesti i “grupna zdravstvena ocjena”, primjerice za tvrtke.

Starija verzija aplikacije, namijenjena za praćenje u doba koronavirusa, integrirana je u aplikaciju za dopisivanje WeChat i u aplikaciju za plaćanje AliPay, a obje su ekstremno popularne diljem Kine. Iz grada su također rekli da im je jedan od prioriteta zaštita privatnosti svojih korisnika.

Neki i nisu baš previše sretni zbog ideje

Uvođenje ovakvih aplikacija uslijed pandemije koronavirusa diljem svijeta zabrinjava sigurnosne stručnjake. Tvrde da bi se takve aplikacije, koje su najavljene kao privremena rješenja, mogle koristiti trajno, te postati nova normala. Ova nova aplikacija u Hangzhou podsjeća na kineski društveni rejting građana, koji predlaže rangiranje građana i kažnjavanje za loše društveno ponašanje, kao prekomjerno igranje računalnih igara i objavljivanje stvari fake newsa.

Ako neki stanovnik ima loš rejting, može mu se zabraniti ulazak u vlakove, njegovoj djeci onemogućiti upisivanje u dobre škole ili im znatno usporiti internetsku brzinu. Taj se sustav trenutno još uvijek testira, no na milijunima ljudi, među kojima su i građani Hangzhoua. Naravno, Kinezi i nisu previše sretni s idejom ovakve aplikacije. “Smanjit će nam bodove ako pušimo, pijemo i ako ne spavamo dovoljno? Znači li to da će nam u potpunosti motriti živote?”, rekao je za CNN jedan stanovnik Hangzhoua.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

TKO ZAPRAVO DIKTIRA PRAVILA IGRE? Promjena tona europskih novinskih agencija prema političarima je fascinantno brza nakon Trumpa

Trump je pobijedio. Meloni je odjednom postala spasiteljica Europe. Barem što se tiče Reutersa, čitaj HINA-e, koja prepisuje od...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -