Petak, 26 travnja, 2024

Osnivanjem cyber zapovjedništva Hrvatska ulazi u četvrtu dimenziju ratovanja

Must Read

Kao i svaka vojska NATO-a, i HV je vrijedan cilj za hakere i strane špijune. Novo će zapovjedništvo od kibernetičkih napada braniti vojni, ali po potrebi i civilni sektor

Računalna i komunikacijska mreža hrvatskih Oružanih snaga već je bila izložena pokušajima hakerskih napada. Kao i svaka vojska NATO-a, vrijedan je cilj za hakere i strane špijune.

Naravno, ne poput velikih vojski, poput Njemačke koja bilježi čak 100.000 kibernetičkih napada na mjesec, no dovoljno da u Ministarstvu obrane koje vodi Damir Krstičević govore o rastućoj opasnosti od kibernetičkih napada.

Stoga i traje ustrojavanje novog Zapovjedništva za kibernetički prostor (Cyber Command) kao nove grane od strateškog interesa za Hrvatsku.

Koliko cyber napada

To će zapovjedništvo, koje će čuvati vojne snage, a prema potrebi i “civilni” dio Hrvatske, biti osnovano do ljeta 2019. Hrvatska time slijedi logiku SAD-a, Njemačke, Velike Britanije i Španjolske koji imaju zapovjedništva za kibernetički prostor.

Tu je, naravno, i Izrael, svjetska velesila kada je kibernetički prostor u pitanju, koji je izložen hakerskim napadima, kažu sami Izraelci, čak oko 70.000 puta na dan!? Brigadir Bruno Bešker, koji radi na osnivanju hrvatskog zapovjedništva, misli da su te brojke upitne jer pravih je hakerskih napada manje. A ovdje je očito riječ o “automatiziranim” pecanjima i traženju ulaza u sustav koji rade kompjutori, dakle roboti.

– Treba prvo definirati što se smatra napadom – objašnjava. No potvrđuje da će HV novim zapovjedništvom integrirati postojeće sustave koji već provode obuku, održavaju komunikacijsko-informacijske sustave (KIS), sustave za potporu operacija u zemlji i u inozemstvu, u zemlje u koje naši vojnici odlaze u vojne misije, poput onih u Afganistanu, Kosovu, Poljskoj.

Osnivanjem cyber zapovjedništva Hrvatska ulazi u četvrtu dimenziju ratovanja, nakon kopna, mora, zraka, sada i u cyber prostor. Riječ je o postrojbama koje će unaprijediti nadzor KIS-ova, ali i koje rade na ranom otkrivanju kibernetičkih prijetnji, piše Večernji list

Zapovjedništvo za kibernetički prostor spaja postojeću Središnjicu za KIS i Bojnu veze HV-a. Središte će biti u Zagrebu, a Zapovjedništvo će održavati i administrirati, štititi računalne i kriptografske sustave 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu.

U MORH-u kažu da će primarni zadatak Zapovjedništva biti nadzor i zaštita vojnih sustava, jer civilna zaštita cyber prostora postoji i na nacionalnoj razini, a imaju ga i veliki sustavi iz tzv. kritične infrastrukture, poput HEP-a, primjerice.

No, kao kada je riječ i o drugim rodovima vojske, u slučaju elementarnih nepogoda, nesreća ili teških kibernetičkih napada, civilnom sektoru na raspolaganju je vojni obrambeni sustav.

– Važno je da svi razmjenjujemo informacije o cyber napadima u realnom vremenu, da svi civilni, oni državnih institucija i vojni sustavi za obranu od kibernetičkih napada budu pripravni uskakati, kažu.

Takve potrebe još u RH nije bilo. Više od 90 posto napada naši uređaji rješavaju automatski, ali svi cyber stručnjaci uvijek su napeti zbog mogućnosti pojave tzv. “zero day” napada, nepoznatog malwarea koji probije zaštitne mjere. Za ovu novu domenu HV-a bit će potrebno i angažiranje većeg broja IT i stručnjaka za cyber, koji su u HV-u često vojni specijalisti. Imaju tako i za oko 20% neto veće plaće.

Budući da takvi stručnjaci na “civilnom” tržištu sigurno mogu zaraditi i puno veće plaće, očito za zapošljavanje u HV-u imaju i drugih motiva. Jedan je i mogućnost rada na jakim vojnim sustavima, a još više motivira mogućnost obuke i školovanja u NATO-ovim školama, čiji certifikat kasnije vrijedi u “građanskim” poslovima i tvrtkama.

Vojni stručnjaci vježbaju i sa stručnjacima iz privatnog sektora i s FER-a. Obuku i doškolovanje provode i pod okriljem Nacionalne garde Minnesote, koja je Hrvatskoj strateški partner na području kibernetike. U MORH ovog tjedna stižu i stručnjaci za kibernetičko ratovanje iz Izraela, koji ima više od 700 ICT tvrtki te više od 300 tvrtki koje se bave isključivo kibernetičkom sigurnošću.

Ona se u toj zemlji razvija sinergijom Vladinih institucija, privatnog sektora i akademske zajednice, pa takvo nešto nastoje kopirati i u Hrvatskoj. S Izraelcima će naši stručnjaci za cyber dobiti dodatnu edukaciju u području odgovora na računalno-sigurnosne incidente, analize zloćudnog koda, provođenja penetracijskih testova, računalnoj i mrežnoj forenzici. Ili manje stručnim rječnikom, kako kažu u hrvatskom Cyber Commandu – naša je vojska sve više digitalizirana, od haubica, helikoptera, brodova, senzora, oružanih platformi, tako da se cyber svijet spušta sve do zadnjeg hrvatskog vojnika.

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Vlada Srpske “seli” se iz Banja Luke u Srebrenicu 2. svibnja

SANKT PETERBURG - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će se Vlada Srpske sastati 2. svibnja u...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -